Skocz do zawartości
crbjsfso

Różne rodzaje oprogramowania na jednym urządzeniu

Pomocna odpowiedź

Zastanawiam się jaki wpływ mają na siebie rożne rodzaje oprogramowania zainstalowane na jednym urządzeniu. Czy nie będą ze sobą rywalizować o zasoby, ale w taki sposób, że będą się nawzajem wyłączać lub czy dostęp do nich przez interfejs sieciowy będzie niemożliwy. Załóżmy, że mamy do dyspozycji Raspberry Pi 4 model B WiFi DualBand Bluetooth 4GB RAM 1,5GHz z systemem Raspbian Buster Lite i chcemy zainstalować na nim 3 "rzeczy":

  1. OpenMediaVault
  2. Pi-hole
  3. Domoticz

Wszystkim tym możemy zarządzać SSH logując się bezpośrednio do Raspberry, ale osobno każde oprogramowanie oferuje również logowanie poprze stronę internetową znajdującą się pod adresem IP Raspberry lub adresem z dopiskiem "/admin". Zastanawiam się co po zainstalowaniu wszystkiego będzie znajdować się pod adresem IP urządzenia, ostatnio zainstalowane oprogramowanie, czy może nic ponieważ Pi nie pozwoli nam czegoś zainstalować? Jest może jakaś strona na której jesteśmy w stanie zweryfikować, czy oprogramowanie które chcemy zainstalować na jednym urządzeniu będzie ze sobą kolidowało w jakiś sposób? Czy może tylko przetestowanie tego w praktyce da nam miarodajne wyniki ponieważ wygląda to różnie na różnych urządzeniach i różnych wersjach oprogramowania?

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Jeśli dwa programy będą chciały skorzystać z tych samych zasobów (np. adres IP/port) to po prostu wygra ten, który sobie ten zasób przydzieli, a pozostałe się nie uruchomią.

W przypadku dostępu przez przeglądarkę rozwiązaniem jest przydzielenie różnych portów dla każdej usługi. Takim typowym przykładem może być OctoPrint, uruchamiający się na dzień dobry na porcie 5000 i dostęp uzyskujesz przez http://<adres>:5000

Niestety nie ma uniwersalnego sposobu, każdy program robi to po swojemu, ale z wyjątkiem jakichś bardzo paszczastych niedoróbek (których i tak nie opłaca się instalować) jest to możliwe.

Dokumentacja każdego programu musi zawierać informację, w jaki sposób należy skonfigurować adres i port na którym nasłuchują.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...