Skocz do zawartości

Podstawa manipulatora


Mateusz

Pomocna odpowiedź

Witam.

Czy macie może jakieś pomysły w jaki sposób można skonstruować obrotową podstawę manipulatora. Chodzi o obrót wokół osi z 🙂

Jak to wykonać aby nie było luzów i aby wytrzymało obciążenie reszty konstrukcji.

Pozdrawiam 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Na diodzie był kiedyś taki temat z takim żółto-czarnym robotem na pracę inżyniersską, samobieżny manipulator, zobacz jak to tam było rozwiązane, z tego co pamiętam były tam opisywane jakieś sprytne łożyska.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No i pojawił się kolejny 🙂 W jaki sposób mocuje się łożyska toczne kulkowe zwykłe ? Po prostu na ścisk czy są jakieś metody ?

Szczegóły przedstawia rysunek 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, rozwiązanie podstawy bardzo podobne do mojego;) Nawet nie wiem, czy nie identyczne. Moje przenosi idealnie wszystkie możliwe obciążenia. Mógłby kolega wrzucić projekt tego na forum, bym sobie przejrzał, bo nie dokładnie widać oś obrotu. Co do mocowania łożysk, przejrzałem katalog i najlepiej do tego celu byłoby zastosować oprawę kołnierzową.

fc_b.jpg

fc_b.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Będzie około 70cm ale jeszcze do końca nie wiem 🙂

No i to nie jest do końca manipulator, zamiast silników będą potencjometry, człowiek będzie poruszał końcówką manipulatora a na komputerze będzie wyświetlana trasa po jakiej poruszała się końcówka.

A co do opraw to kurcze trochę duże są, najmniejsza jaka udało mi się znaleźć ma 8cm :/

http://www.allegro.pl/item909323336_gdansk_lozysko_oprawa_ucf_204.html

Sprzedający: nygas001

Tytuł aukcji: Gdańsk Łożysko + Oprawa UCF 204

Projekt na studia 🙂

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Popraw proszę link do allegro (zgodnie z regulaminem).

Link do komentarza
Share on other sites

Ewentualnie możesz zamówić u tokarza tulejkę z jednej strony z przewężeniem i takim 'dekielkiem' - do środka mógłbyś dać łożysko, a całą tulejkę zamontować, mniej-więcej coś takiego:

Link do komentarza
Share on other sites

Ewentualnie możesz zamówić u tokarza tulejkę z jednej strony z przewężeniem i takim 'dekielkiem' - do środka mógłbyś dać łożysko, a całą tulejkę zamontować, mniej-więcej coś takiego:

W sumie niezły pomysł, zobaczymy co na to uczelnia 🙂 tzn czy za sponsoruje takie rozwiązania bo w sumie nie wiem ile kosztuje wykonywanie takich elementów 🙂. W sumie to cały projekt jest pod znakiem zapytania 😉.

Takie pytanko? Jak duże to będzie i jakie będzie musiało obciążenia wytrzymać?

Wydaje mi się, że bardzo małe, no chyba, że jakiś narwany użytkownik się do niego dorwie. 🙂

W załączniku pdf. dla tych którzy chcieliby zobaczyć jak dokładnie jest to zbudowane. (jak na razie chyba nie trzyma się to standardów, robione na szybko a program znam nie za dobrze 🙂 )

explo-1.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

W jaki sposób to w ogóle będzie zrealizowane? Położenie ramienia będzie rysowane na ekranie komputera? Jeśli tak to może po prostu zaprzęgnąć do tego jakąś atmege, niech wyrzuca wartości z ADC na UART, do tego przejściówka RS-232 na USB i to do kompa?

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie chodzi mi o to aby szybkość działania była jak największa więc wolałbym pomiarów nie robić na atmedze tylko na osobnym urządzeniu i skomunikować je ze sobą po SPI.

Działać to ma tak:

- za pomocą kinematyki prostej procek oblicza położenie końcówki manipulatora

- wysyła dane do kompa

- dane przedstawiane są w postaci obrazu 3D.

- na końcówce manipulatora będzie przycisk i jeżeli będziemy go cały czas trzymać będzie rysowana ciągła linia, lub będzie można rysować za pomocą łączenia punktów, przesuwa się końcówkę naciska przycisk a na monitorze pojawia się punkt, jeśli zrobimy jeszcze drugi to po wybraniu odpowiedniej opcji będą się łączyły.

Komunikacją najprawdopodobniej po UART lub bluetooth.

[ Dodano: 24 Lut 10 08:13 ]

No to rysunek można uznać za zakończony, pozostało mi tylko opracowanie końcówki. Może macie jakieś pomysły ? 🙂

Proszę o jakieś uwagi co do rysunku. Co poprawić itd.

Zespół1-1.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.