Skocz do zawartości

Proszę pomocy - napięcie czy natężenie i jak je zrozumieć.


PaYo

Pomocna odpowiedź

Cześć, chodzi mi o to, że mam taki układ 5V -> 1.2KR -> 100 R i to teoretycznie powinno mi zmniejszyc napiecie z 5 do 2,4 V. Więc mierzę, ale nadal jest 5V. Więc se myślę aha, czyli jednak potrzebny jest odbiornik. Więc podłączam diode i wychodzi mi 3,6. Jakim cudem, zmieniam ilość rezystorów i to samo, podlaczam pod samo 5V i nadal 3,6 na wyjsciu. No nie rozumiem Podlaczylem rezystor 100KR swiatlo diody prawie zgaslo, czyli rezystory jednak robia robote, ale na wyjsciu Voltow tyle samo. To ja juz nie wiem, co sie zmniejsza, ampery? Powiedzcie bo czegos nie lapie.

Link do komentarza
Share on other sites

Schemat kolego (nawet w Paincie) i informacje co i jak podłączasz? Twój opis nic praktycznie nie mówi, bo ja to rozumiem tak, że nie zrobiłeś dzielnika napięcia tylko połączyłeś rezystory szeregowo i próbujesz mierzyć napięcie za takim szeregiem.

Link do komentarza
Share on other sites

Czy to ma opisywać dzielnik napięcia: "5V -> 1.2KR -> 100 R" ?

Po co to 2,4V? Do zasilania czy jako napięcie odniesienia?

Żeby otrzymać 2,4V z napięcia wejściowego 5V można zbudować dzielnik napięcia. Musisz połączyć szeregowo dwa rezystory o praktycznie takiej same wartości na przykład dwa rezystory 1,2kΩ dadzą 2,5V. Czyli coś takiego:

Dzienik.thumb.png.7616e3462e0698d2c8e23f767a1307c2.png

Jeśli o to Ci chodziło, a otrzymałeś na "wyjściu" 5V to pewnie źle odczytałeś wartości rezystorów i to co opisujesz jako "100R" ma znacznie większą wartość, jest uszkodzony lub brak połączenia z masą tego rezystora. A po podłączeniu diody (zgaduję że  białej) zrobiłeś sobie "stabilizator napięcia" na 3,6V (bo takie pewnie jest napięcie przewodzenia diody).

Ale do zasilenia napięciem 2,4V jakiegoś odbiornika prądu taki obwód raczej się nie sprawdzi! Napięcie zmieni się po podłączeniu odbiornika.

A jeśli chodzi o pytanie zawarte w temacie to polecam zapoznać się z Prawem Ohma 😉 .

Bez znajomości (i zrozumienia) prawa Ohma oraz praw Kirchhoffa będziesz miał spore trudności w rozwiązywaniu takich zagadek.Zacznij może od podstaw. Polecam kursy Forbota na przykład: Kurs elektroniki, poziom I  https://forbot.pl/blog/kurs-elektroniki-dla-poczatkujacych-id5151

Nie podłączaj diody led "pod samo 5V"! Dowiedz się dlaczego: https://forbot.pl/blog/jak-dobrac-rezystor-do-diody-rozne-metody-zasilania-led-id14482

 

Edytowano przez marianm68
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.