Skocz do zawartości

Robo BLUE


mirekk36

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Mógł byś zdradzić ile mniej więcej cię ona wyniosła?

Gdyby nie liczyć modułów radiowych a byłoby sterowanie tylko na podczerwień, gdyby nie było kamerki pokładowej a zamiast czujników Sharpa dałbym swój układ "Oczy podczerwieni do robota"

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1382474&highlight=

to koszty za pozostałe duperele byłby znikome.

A tak to:

Kamerka ok 200zł, 3 czujniki Sharpa ok 150zł, moduł BTM-222 ok 60zł, i odb 433MHz jakieś 40zł.

A reszta? trudno mi powiedzieć bo części albo z własnych zapasów albo jak np pakiety akumulatorków ze starszych zabawek syna, które leżały już gdzieś dawno zapomniane.

Link do komentarza
Share on other sites

Kolejna dopracowana konstrukcja 😉

W programie napisanym w Delphi do komunikacji używasz jakiegoś komponentu typu ComPort?

Co do szukania wyjścia, to może warto pobawić się w implementacje algorytmów mapowania?

( https://www.forbot.pl/forum/topics20/micromouse-metody-przeszukiwania-labiryntu-vt2246.htm )

Na tym robocie można potrenować, później zbudujesz szybszego micromouse i można jeździć na zawody 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W programie napisanym w Delphi do komunikacji używasz jakiegoś komponentu typu ComPort?

Nie, nie - z komponentów typu Comport korzystałem kilka lat temu. Obecnie od kilku lat mam własne komponenty do obsługi portów szeregowych, które wyeliminowały mi cały szereg wad Comportu. Największą wadą Comportu było nagłe zerwanie transmisji gdy obsługiwał on port COM ale Virtualny. Tak więc gdy miałem przejściówki USB/RS232 czy USB/BT to bywały różne problemy podczas nagłego przerwania łączności, np wyjęcie kabla USB czy wyjęcie BT z kompa - masakra. A teraz? - teraz wszystko ładnie daje się kontrolować i to jeszcze ładnie obsłużyć zdarzeniami odpowiednimi bez żadnego crasch'u dla programu 😉

[ Dodano: 21 Lut 10 03:09 ]

Przy okazji ciekawostka:

czy to sztuczny kot? a może zdalnie sterowany kot? - zobaczcie i oceńcie sami 😉

https://www.youtube.com/watch?v=qnZqiT4pJoE

Link do komentarza
Share on other sites

Ja mam tylko jedną propozycję: zewnętrzne sharpy (te najbardziej po bokach) daj tak, aby miały 'zeza' - wyeliminujesz wtedy zupełnie martwą strefę. Ponadto, znając odległości, jakie zmierzyły poszczególne byłbyś w stanie bardzo dokładnie określić położenie obiektu x-y, przyda się potem przy mapowaniu 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Ja mam pytanko co do sterowania za pomocą Pilota IR

1. to musi być RC5-Philps (raczej nie ale dla pewności;p)

2.które układy są potrzebne do tego sterowania?

Link do komentarza
Share on other sites

BoBBy --> o mapowaniu poczytałem sobie dopiero niedawno pierwszy raz dzięki postowi wyżej kolegi Treker. To mój pierwszy robot i dopiero poznaję różne ich rodzaje , zawody itp. Przyznam, że bardzo to wciągające a szczególnie sposoby mapowania itp 😉 Ale to dopiero przedemną jeśli starczy czasu.

ridzi --> W przypadku tego wsadu , który udostępniłem to musi być koniecznie pilot typu RC5 chociaż wiadomo - nie koniecznie firmy Philips. Dowolnej firmy byle by pracował w standardzie RC5. Ale równie dobrze mogę przestawiając jeden parametr przy kompilacji spowodować żeby robot działał z pilotem SONY, JVC czy Samsung to żaden problem.

Co jest potrzebne do odbioru kodów z pilota? Na schemacie masz zanzaczony na kolorowo taki wydzielony fragment "Infrared Remote Receiver" i tam widać że do odbioru służy popularny odbiorniczek TFMS5360 plus 2 rezystorki i kondek 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

to jest najtańszy z tych co ty masz układów sterowania czy on maj jakieś większe wady?

Mam jakiś pilot RC 5401- RC 5404 z Triluxa nadawał by się?

A i 😉

jak to podłączyć bezpośrednio do L293D?

Link do komentarza
Share on other sites

ridzi --> pewnie, że sterowanie w podczerwieni jest najtańsze 😉 .... dlatego ja prawie nigdy już nie używam switchy do procków tylko wykorzystuję jako klawiaturkę zawsze pilota.

Nie wiem czy twój pilot by się nadawał bo te oznaczenia często są mylące, ja używam zawsze takich najtańszych pilotów RC5 z allegro 😉 za 4-5zł więc też tanio jak barszcz

http://allegro.pl/item929147371_pilot_rc5_lp_do_telewizorow_elemis_trilux_tanio.html

Ale nie rozumiem o co ci chodzi w tym bezpośrednim podłączeniu do L293D - ale czego podłączeniu ?

Link do komentarza
Share on other sites

wiem że są takie jak co to se kupię 😋

chodzi mi o to że ja chcę użyć do sterowania robota tylko sterowanie podczerwienią (jak na razie;p) z twojego robocika.

U ciebie odbiornik połączony jest do Jumpera później do... a ja chcę go podłączyć bezpośrednio do układu L293D ale bez reszty układów

Link do komentarza
Share on other sites

chodzi mi o to że ja chcę użyć do sterowania robota tylko sterowanie podczerwienią (jak na razie 😋) z twojego robocika.

U ciebie odbiornik połączony jest do Jumpera później do... a ja chcę go podłączyć do układu L293D ale bez reszty układów

No niestety ale tu mam dla ciebie przykrą wiadomość, nie da rady tak podłączyć jak myślisz, w ogóle nie da rady. Tu wszstkim zarządza mikroprocesor ATmega32. To on odbiera kody z pilota, dokonuje ich analizy i na podstawie odpowiednich kodów klawiszy steruje robotem poprzez podawanie opdowiednich stanów na 4 wejścia L293D a do tego steruje mechanizmem PWM prędkością obracania się silników. Więc to nie jest aż takie proste - trzeba do tego jeszcze napisać program do procesora.

Link do komentarza
Share on other sites

Świetna konstrukcja A w jaki sposób sterujesz serwem od kamerki??

Jeden timer procesora przeznaczyłem na programową obsługę tego właśnie serwa - choć mógłbym swobodnie sterować kilka a może nawet kilkanaście serwomechanizmów tą metodą - co nie omieszkam wykorzystać w jakiejś następnej konstrukcji.

Ale tenże sam timer jak pisałem jest zaprzęgnięty jeszcze do innych prac 😉 ... m.inn programowego PWM'a do płynnego sterowania jasnością SZPERACZ'a a także do odmierzania podstawy czasu dla programowych timerów w pętli głównej programu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.