Skocz do zawartości

Czujnik odległości do robota a wydajność prądowa Arduino UNO R3


Itap88

Pomocna odpowiedź

Witam. Planuję budowę robota mobilnego i natrafiłem na taki czujnik odległości: https://botland.com.pl/pl/analogowe-czujniki-odleglosci/2707-sharp-gp2y0a60szlf-analogowy-czujnik-odleglosci-10-150cm-5v.html. Zamierzałem zliczyć pobór prądu na szynie 5V (od arduino), aby sprawdzić, czy nie przekroczę maksymalnej wydajności pinu (około 20mA). Pojawił się jednak problem, ponieważ w opisie czujnika średni pobór prądu przez urządzenie to 33mA. I tu pojawia się moje pytanie, czy te 33mA to pobór na pojedynczym pinie czujnika (i jak to wtedy miałoby działać), czy jest to łączny pobór ze wszystkich pinów (i skąd mogę wiedzieć, ile wtedy wynosi pobór na pinie zasilania)? Z góry dziękuję, jeżeli ktoś będzie w stanie mi pomóc.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak Ty chcesz ten czujnik zasilić... przecież pobór prądu przez czujnik nie ma nic wspólnego z mikrokontrolerem w Arduino, podpinasz go pod 5V i już. Skąd wziąłeś te 20mA?

 

Link do komentarza
Share on other sites

image.thumb.png.e7418d31bdbf3153bda96745c78f640e.png

10 godzin temu, Itap88 napisał:

I tu pojawia się moje pytanie, czy te 33mA to pobór na pojedynczym pinie czujnika (i jak to wtedy miałoby działać)

Chyba zestawiłeś specyfikację Arduino z czujnikiem. Tu masz opis wyprowadzeń: podłączasz VCC(to co pobiera max 33mA)/GND do zasilania 5V/masy, zaś wyprowadzenie analogowe OUT do przetwornika ADC (wejścia A0,1,2... Arduino). Pobór prądu w takim przypadku jest niewielki, istota jest tu pomiar napięcia sygnału analogowego. Wydajność prądowa Arduino nabiera znaczenia gdy chcesz przełączać jakieś większe obciążania - więcej LEDów, silnik, głośnik, przekaźnik. W takich przypadkach trzeba dodać inne sterowanie ale o tym w kursie Arduino. 🙂 

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak Zasilić zamierzałem z 5V dostępnego na Arduino, a Arduino jescze nie wiem z czego zasilę, ale chyba z akumulatora LiPo. Pobór prądu przez czujnik ma znaczenie, ponieważ cały prąd pójdzie z obwodów Arduino, które muszą taki przepływ prądu wytrzymać. Te 20mA wziąłem natomiast z kursu Arduino.

@Gieneq Właśnie obciążenia mogą być dosyć duże, bo na schemacie podłączyłem do 5V 2 takie czujniki odległości, 2 serwomechanizmy (przez stabilizatory), 4 czujniki barwy podłoża i mostek H L293D (odpowiedni pin zasilający). Mam nadzieję, że nie przesadziłem z ilością urządzeń.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 godzinę temu, Itap88 napisał:

cały prąd pójdzie z obwodów Arduino, które muszą taki przepływ prądu wytrzymać

Coś Ci się pokręciło. Wyjście 5V ma "nieco" większą obciążalność niż 20 mA (jest to wyjście stabilizatora, nie należy przekraczać 500 mA). A akumulator... ostatnio pokazywałem taką śmieszną konstrukcję o nazwie opto-theremin, na jednym akumulatorze 18650 chodzą dwa takie czujniki, ESP32, DAC i mały wzmacniacz z głośnikiem. Pobór prądu przez czujnik będzie dla akumulatora niezauważalny.

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, Itap88 napisał:

Nie pomyślałem o tym, że pewne wyjścia Arduino mogą być przystosowane do wyższych prądów, niż inne.

Bo tak naprawdę pin 5V nie jest to wyjście Arduino (w znaczeniu mikrokontrolera). To po prostu pin podłączony bezpośrednio do linii zasilania i równie dobrze możesz na niego podać 5V z jakiejś przetwornicy i właśnie w ten sposób zasilać cały układ.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.