Skocz do zawartości

Nie działa UPC1237 z przekźnikiem


daniel89

Pomocna odpowiedź

Witam,

Jak na schemacie, nie mam masy- GND na REL1, Relay pin 1 . , Mam +24V . Przekaźnik nie załacza układu. Gdzie szukać usterki? 

Masy z tego co patrzyłem to są na upc1237. tylko na pinie 6 tego upc nie ma masy, jak by nie wystawiał. Co jest nie tak ?

Względem masy na pinie 6 mam 24V.

image.thumb.png.5e26dbfd1e82c3dda4c6526e2e266321.png

Edytowano przez daniel89
Link do komentarza
Share on other sites

Może trochę wolniej i bardziej.. po polsku? Masz układ, który służy do opóźnionego dołączania głośników do wyjścia wzmacniacza mocy stereo.

Do poprawnej pracy ten scalak (jak wiele innych) potrzebuje przede wszystkim zasilania. Włączasz zatem układ, zapinasz minus woltomierza na GND i mierzysz czy na pinie 8 jest coś ok. 3.5V. Na pinie 7 powinno być wtedy (co prawda z pewnym późnieniem) min. 2V lub więcej. Jeśli na 8 znalazłeś 3.5V a na 7 cokolwiek powyżej 2V, zasilanie i RESET scalaka masz z głowy.

Aby włączyć przekaźnik (a za jego pośrednictwem głośniki) scalak musi wiedzieć, że wzmacniacz dostał zasilanie z sieci AC. Na pinie 4 masz prostownik jednopołówkowy z diody D1 i to ona powinna naładować kondensator C1 do napięcia min. 0.6V. Jeżeli na pinie 4 jest mniej to scalak uznaje, że ktoś wyjął wtyczkę i mimo poprawnego zasilania +24V głośniki należy natychmiast odłączyć.

To jeszcze nie wszystko. Głośniki sa podłączane dopiero wtedy, gdy oba tory (lewy i prawy) wzmacniacza mocy przyłączone poprzez piny 1 i 4 tego złącza na górze schematu osiągną stabilność. Sprawdzane jest to za pomocą pinu 2: scalak załączy przekaźnik jest jest tu coś w granicach -0.2..+0.6V. Jeżeli napięcie jest tu mniejsze lub większe, któryś z kanałów jest albo uszkodzony albo jeszcze nie "doszedł do siebie" po impulsie włączenia zasilania i wyjście 6 nie "podaje masy" na przekaźnik. Normalnie na obu wyjściach  włączonych i stabilnych wzmacniaczy powinno być coś bliskiego 0V.

Wystarczy więc sprawdzić/zmierzyć kilka napięć a jeśli któreś będzie nie takie - pojść za ciosem i poszukać gdzieś dalej dlaczego tak się dzieje.

Powodzenia, napisz co udało Ci się zmierzyć i jaki z tego wniosek.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

na pinie 8 : 2,8V  ,  max.2,85V

na pinie 7 : 0V , czekałem z 5 minut , raz mi pokazał miernik 0,2V

na pinie 4 : 1,7V

na pinie 2: 0,7V

na pinie 6 mam : 24V , a tutaj oczekujemy GND- 0V by przekaźnik chwycił

 

Jakaś podpowiedź teraz może co jest nie tak ? wylutowałem diodę D2 sprawdzić czy nie ma przebicia ale nie miała..

Z tego co napisałeś tak jak by brakowało na pinie 7 napięcia... i a 8 pinie za mało ma 2,8V ?? Moze ten rezystor R6 jest za duzy 10k ohm, no by tam było Te 3v to Chyba potrzeba 8k ohm.   Tylko dziwne bo to jest gotowa płytka przez producenta trstowana. Myslalem że ten scalak trafny. A teraz to Sam nie wiem czy dobrze jest dobrany rezystor.  W datascheet tego scalaka faktycznie pisze źe minimum 3v , najlepiej 3.4v. Chyba źe mam miernik trafny I nie pokazuje prawidłowo xd

 

 

Edytowano przez daniel89
Link do komentarza
Share on other sites

No to jeśli miernik masz popsuty to cała zabawa jest stratą czasu.

Zacząłbym od pomiaru napięć bezpośrednio na złączu w górze schematu (piny 1 i 4). Oba wyjścia z głośników powinny mieć prawie 0V a tak nie jest, bo na pinie 2 masz 0.7V i to na pewno wyłącza przekaźnik. Podejrzane jest także małe napięcie na pinie 7 scalaka. Tutaj podejrzany jest kondensator C3 - możesz go wylutować i sprawdzić czy wtedy zadziała, albo opornik R7 - przerwa albo złe lutowanie. R6 jest OK skoro zasila pin 8 i tego nie ruszaj. Tak jak napisałem podstawa to równowaga wyjść głośnikowych wzmacniacza. Czy to jest płyteczka wylutowana z czegoś działającego czy ją kupiłeś i próbujesz podłączyć do czegoś własnego? W takim razie do czego - pokaż tego schemat, bo być może wzmacniacz jaki masz zwyczajnie nie pasuje do tego scalaka albo podłączasz nie w tym miejscu gdzie trzeba.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Miernik jest dobry 😉

Ten schemat chyba nie do końca pokrywa się z tym co jest na płytce stąd to napięcie na pinie 2.

Teraz mi wskazuje tam 0.68V na pinie 2.

Wyjścia głośników są bezpośrednio podpięte pod wyjścia przekaźnika jego styki NO. i tam faktycznie jest 0V bo przekaźnik nie załacza układu.

Za wyjściem tego rezystora 120k OHM jest napięcie 2,48V jednego i drugiego . Tam te ścieżki jeszcze przez rezystor, cewke, kondesator biegną więc tego na schemacie nie widac.

Płytka jest gotowym KITEM .

Schematy są takie dostępne

image.thumb.png.a493a47dbbdc092a9f62f3aa3cc82aa4.pngimage.thumb.png.0c17d72302e01eb794a94c198a7aede7.pngimage.thumb.png.e798e5db2324337dc4ea9b68f0f78f03.pngimage.thumb.png.dea4b0150d87f4d1fcdf87a1039521c9.png

Tak jak widać tylko ten który podałem był do tego układu co go analizujemy.

Rozumiem że bez wylutowywania nie sprawdzę tego rezystora 56k OHM ?? przyłożyłem tak miernik miedzy pim 8 i 7 tego scalaka i wskazuje 46kOHM ale to pewnie też reztstancja wewnątrz tego scalaka ma znaczenie..  Jest to smd 1206 i problem mam z wylutowaniem tego , ale jak trzeba to wylutuje. Kondesator chyba nie przeszkadza ten 100uF bo też jest SMD a  nie chce scieżek popsuć... w ostateczności wylutuje... 

Zamówiłem tego scalaka jeszcze jednego jak nic nie pomoże to podmienię go na inny, ale pewnie nie wiele to da jak napięcia się na złączach nie zgadzają?

Z tego co twórca wspominał to ten układ ma zadanie podwójne, zabezpiecza przed pojawieniem się składowej stałej i opóźnia załaczanie głośników.

 

 

Edytowano przez daniel89
Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli dobrze rozumiem co piszesz (jakoś mi ciężko) i jeśli na samym wejściu układu zabezpieczającego czyli na pinach 1 i 4 złącza jest napięcie po ok. 2.5V z każdego kanału, to nie ma szans by głośniki zostały załączone. Te 2x2.5V poprzez oporniki R3 i R4 zamienia się na 0.7V na pinie 2 scalaka 1237 i blokuje jego wyjście przekaźnikowe. A napięcie 2.5V oznacza, że coś jest nie tak z wyjściami wzmacniacza mocy: tam bez sygnału w stanie spoczynku powinno być 0V na każdym wyjściu i z tego powodu głośniki nie zostaną załączone, bo ulegną uszkodzeniu. Po to jest ten scalak i działa poprawnie. Coś spaprałeś we wzmacniaczu mocy i to tam zacznij szukać. Być może wzmacniacz ma jakieś regulacje - poczytaj o tym i zrób tak, by na wyjściu każdego kanału było 0V.

Hm, im więcej piszesz tym mam mocniejsze wrażenie, że nie masz pojęcia co robisz, jak to działa i do czego są poszczególne elementy.. Czy jest tak, że kupiłeś ten kit, polutowałeś i nie działa? Masz do tego jakąś instrukcję uruchamiania? Jakąś listę czynności regulacyjnych, testów, pomiarów? Czy wg obiecanek sprzedawcy wyglądało to jak prościzna: wlutować elementy i rusza od pierwszego kopa? Chyba będziesz musiał jednak trochę się podszkolić i wniknąć jak działają wzmacniacze audio w klasie D, a w szczególności ten TA2022.. 😐 

Link do komentarza
Share on other sites

Nie no jest instrukcja na YT . link od 10 minuty   

Robie wszystko tak jak mówi i wszystko się zgadza tylko ten przekaźnik nie załacza układu.

No nie mam  pojęcia dlatego piszę o pomoc z uruchomieniem. Wszystko inne się zgadza tylko ten przekaźnik nie łapie i nie mam wlutowanych układów TPA2022 ani OPA2132 , więc nic nie uszkodziłem. Napięcia na stabilizatorach są poprawne, żarówka przygasa , dioda dwukolorowa sieci się . Tylko właśnie ten przekaźnik nie załacza i próbuję to rozgryść 😄 .

Link do komentarza
Share on other sites

Napisałem Ci dokładnie jakie warunki muszą być spełnione żeby scalak załączył przekaźnik. Albo umiesz czytać i rozumiesz jak Twój układ działa albo nie i wtedy pomoże Ci tylko łut szczęścia. Ja nie mam czasu by w kółko pisać to samo, wymiękam, przykro mi. Próbuj rozgryzać dalej.

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli podsumowując 

Sprawdzić kondensator C3 - 100uF - wylutować, rezystor R7- wylutować i zmierzyc czy ma 56k OHM. Dodatkowo z tego co rozumiem to nie może być 0,7V na pinie 2 tego scalaka. Tam powinno być 0V tak ?

Możesz jeszcze mi to tylko wyjaśnić o co chodzi z tym PIN 2 , dodatnie napięcie progowe i jest 0,68V czyli w tej tabelce. Poziom do odwórcenia na pinie 6, na pinie 6 mam 24V

image.thumb.png.7140910af742f43b5cb8b1a946f4916c.png

Chyba coś nie do końca tą notę rozumiem...

Link do komentarza
Share on other sites

Bo czytasz jakieś kretyńskie tłumaczenie idioty zamiast sięgnąć do oryginału. "Test kondycji" czy jak to tam było "poziom do odwrócenia na styku" albo "negatywne napięcie" - mikroskopijny wycinek wielostronicowej noty i w zasadzie każdy zwrot przetłumaczony źle. Reszta też tak wygląda? I takie g..wno dołączyli do tego kitu czy sam znalazłeś to coś w sieci? Ach, zapomniałem o "unless otherwise specified" jako "przy użyciu funkcji zatrzasku" zamiast "chyba że określono inaczej". Śmiać się czy płakać?

http://www.unisonic.com.tw/datasheet/UPC1237.pdf

W tabelce "Electrical characteristics" (str.3) w kolumnie "Test condition" (czyli warunki testu/pomiaru) piszą, że dany warunek (opisany w pierwszej kolumnie) musi być spełniony by sygnał na pinie 6 (wyjściu) stał się aktywny, czyli by przekaźnik załączył.

Kluczowe dla Ciebie są widełki określone dla pinu 2 (wiersz 2 i 3): napięcie musi być wyższe niż -0.17 i niższe niż 0.62V, czyli w praktyce coś blisko 0V. Tak, tyle musi być na pinie 2 żeby scalak uznał, że wyjścia wzmacniacza są OK i można załączyć głośniki. Jeśli płytka wzmacniacza mocy przysyła coś innego niż 0V w obu kanałach (wszystko jedno czy scalak wzmacniacza jest wlutowany czy nie) głośniki się nie włączą. Czy to jasne?

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

No ale pisze tam że max 0,7V , a ja mam 0,68V  . Czyli rozumiem że to już przekroczyło a ma być mniej jak 0,62V ? najlepiej 0V ?

Z tego rozumiem mam wnioskować

image.thumb.png.cc6810abdf10f01927b03d40e314b499.png

czyli analizując 

jesli spełniamy VTH+2 to nie zgadza się tylko napięcie na pinie 4 . Powinno być 3,5V , a mam 1,72V jak mierze na napięcie DC, a jak na AC to 3,3V ..

No i napięcie zasilania jest mniej jak 3V . 2,85V na odczycie DC miernika

Edytowano przez daniel89
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
Dnia 4.04.2020 o 20:27, daniel89 napisał:

 

image.thumb.png.0c17d72302e01eb794a94c198a7aede7.png

 

 

@marek1707 . Po wylutowaniu obu rezystorów 120k OHM . Układ działa prawidłowo.   Faktycznie tam na pinie 2 tego UPC1237 wymagana jest masa 0V .   Za tymi dwoma rezystorami na tym schemacie co cytuję jest podpięte pod TP1 oraz TP2 .   Bez wlutowanego tego układu głównego TA2022 , mam na TP1 oraz TP2  cos koło 2.62V DC, mierząc miernikiem na AC wskazuje 5,3V .   Mam jeszcz w związku z tym pytanie skąd się tam bierze takie napięcie ? Może też dać większe jak 120k OHM rezystory?

Jeszcze kręcąc tymi rezystorami nastawnymu R28, R29 można podobno w tych punktach TP1 oraz TP2 zjechać do 0V . Tylko bez wlutowanego głównego układu nic to nie daje...

Napiecie 2.63V Jak na zdjeciu.

P00411-090153.jpg

Edytowano przez daniel89
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.