Skocz do zawartości

[ESP8266] ESP po wgraniu nie chce odczytać programu z FLASH


Leoneq

Pomocna odpowiedź

Witam forbotowiczów.

Chciałem sobie zrobić mini projekcik na ESP01. Do tego celu chciałem wziąć stare, dobre ESP01 z wymienioną kostką na 4MB z ESP12 - które wcześniej normalnie działało. Niestety, ostatniego dnia po wgraniu, esp nic nie robi. Po podejrzeniu co wypluwa na serialu, widzę to:


 ets Jan  8 2013,rst cause:2, boot mode:(3,6)

load 0x4010f000, len 1392, room 16 
tail 0
chksum 0xef
csum 0xef
csum err
ets_main.c

Uznałem że to może wina ESP. Zmieniłem je na nowiusieńkie ESP-01S, i to samo się dzieje... pytanie, czy problem leży po stronie hardware (w co wątpię), czy w sofcie - i jak go rozwiązać. Używam VS Code z najnowszym Platformio, do programowania używam modułu z oryginalnym czipem FTDI. Z góry dziękuję za pomoc.

EDIT: NodeMCU działa. Po reinstalacji platformio, i samej platformy 8266, dalej to samo na esp01.

EDIT v2: Działa. Nie wiem czemu, ale nagle zachciało się mojemu esp żeby tryb wgrywania był "dout". Ważne że działa xd

Edytowano przez Leoneq
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 4.04.2020 o 13:48, Leoneq napisał:

2: Działa. Nie wiem czemu, ale nagle zachciało się mojemu esp

Fajnie że działa 🙂 ESP zwłaszcza te bezpośrednio z odległej krainy tak miewają.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 4.04.2020 o 13:48, Leoneq napisał:

Nie wiem czemu, ale nagle zachciało się mojemu esp żeby tryb wgrywania był "dout".

To nie jest tryb wgrywania tylko tryb adresowania pamięci FLASH (jako autor podręczników o ESP8266 powinieneś takie rzeczy wiedzieć). A dlaczego... a na przykład dlatego (cytując za https://github.com/espressif/esptool/wiki/SPI-Flash-Modes )

Cytat

Not all flash chips support Quad SPI modes, and not all ESP8266 & ESP32 chips have these pins wired up to the SPI flash chip. Some flash chips require special commands to enable quad modes

Warto również zapoznać się z FAQ na tej samej stronie.

  

1 godzinę temu, Gieneq napisał:

ESP zwłaszcza te bezpośrednio z odległej krainy


Znasz jakąś bliższą krainę w której produkuje się ESP?

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

No, dlatego w kursie nie poruszałem tematów hardware'owych. Aż tak dobrze się na tym wszystkim nie znam, dlatego poruszałem tematy które znam dobrze (programowanie). Nowe ESP działa, co widać tutaj:

image.thumb.png.15f9ad83fb596cf4e0d69eccd601cc2b.png

To stare z kolei mogę zaprogramować, ale nagle zaczęło się grzać jak radeon bez chłodzenia. Pobór prądu - 0.3A. Dalej działa, ale stabilizator nie wytrzyma takiego obciążenia i w zasadzie nie wiem co  zrobić xd

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

5 godzin temu, ethanak napisał:

Znasz jakąś bliższą krainę w której produkuje się ESP?

No tak, wszystkie ESP są z tej samej odległej krainy, ale są takie tanie co się kupuje bardziej bezpośrednio (sam miałem kupione za kilka zł z Aliexpress, 2/3 były źle polutowane i nie działały poprawnie) ale i takie droższe, które wydają się działać bardziej niezawodnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.