Skocz do zawartości

Studia - co wybrać?


FututrePhile

Pomocna odpowiedź

Cześć,
Z tego co przeglądałem to temat wraca co roku, ale to raczej normalne. No w końcu jest to pierwszy dorosły wybór w życiu 😄

Jak większość ludzi po szkole średniej nadal jestem w rozterce co do tego wyboru, i jestem przy nadziei że ktoś tutaj może ktoś mi pomoże w ukierunkowaniu mojego wyboru.

Ukończyłem Liceum Ogólnokształcące z rozszerzoną matematyką, fizyką, oraz angielskim(B1/B2). Jedyną uczelnię jaką biorę pod uwagę jest Politechnika Śląska, ponieważ mam jakiś sentyment do tej uczelni oraz samego Śląska 😅 

Więc skoro mam wybraną uczelnie to jaki mam problem? 
Otóż siedzę w trójkącie pomiędzy trzema kierunkami:
- Mechatronika (Wydział Elektryczny)
- Automatyka i Robotyka (AEiI)
- Elektronika i Telekomunikacja (AEiI)

Moja wiedza na temat tych kierunków opiera się na jednym wyjeździe na PŚ (gdzie mieliśmy zajęcia z programowiania PLC oraz Atmega328P), kilku artykułach na wikipedii, studia.pl czy właśnie artykule o AiR na forbocie, oraz że mam znajomych na Politechnice Opolskiej studiujących AiR.
Tak na zakończenie powiem jeszcze że bardzo mnie fascynuje mnie praktycznie wszystko co jest związane z techniką (znaczy to z czym mogę mieć styczność jak np. sprzęt elektroniczny czy samochody) ale najbardziej sama elektronika.
Myślę również nad aktywnym uczestnictwem w kołach naukowych. 

W skrócie szukam porady odnośnie pierwszego wyboru na studia, ponieważ jeżeli bym chciał w przyszłości rozwinąć swoje kwalifikację to nie mam nic przeciwko uczestniczenia w np. studiach zaocznych.  

Dzięki za wszystkie odpowiedzi 😁

Link do komentarza
Share on other sites

@FututrePhile faktycznie temat pojawia się regularnie co roku i przeważnie odpowiedzi są do siebie zbliżone 😉 W skrócie i tak najwięcej zależy od Ciebie i tego co będziesz robił poza zajęciami (koła naukowe, projekty, udział w zawodach). Same studia to w większości teoria, czasami trafią się jakieś fajne zajęcia praktyczne, ale nie robiłbym sobie wielkich nadziei. Jak masz kontakt do studentów z danych kierunków to warto popytać o opinie, ale głównie chyba warto zrobić rozeznanie w kontekście kół naukowych na danym wydziale.

Kierunki, które wybrałeś niby są do siebie podobne, ale jednak będą się na pewno od siebie różnić - warto sprawdzić co dokładnie jest przewidziane w programie danego wydziału.  na AiR i Mechatronice na pewno będziesz miał styczność z elektroniką, programowaniem, mechaniką itd. Na EiT raczej głównie będziesz się skupiał na elektronice i programowaniu. Ja np. jestem po AiR, a robota przemysłowego widziałem na studiach na jednych zajęciach, bo AiR głównie opierał się u nas jednak na automatyce (np. w kontekście inteligentnych budynków).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zrobiłem inżyniera na AiR na AEiI i nie polecam. Zwłaszcza jak mówisz że ogólnie lubisz technikę, na tych studiach nie będziesz miał zbytnio czasu poza nimi. EiT podobno też wymagające, a Mechatronika słyszałem że jest spoko, nie jest tak ciężka jak AIR, chociaż niektóre przedmioty z automatyki mają z prowadzącymi z AEiI.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.