Skocz do zawartości

Pomiar prądu pobieranego przez serwo na Arduino


pietrasek

Pomocna odpowiedź

Witam chciałem zbudować kroczącego robota na arduino i pojawił się problem wyczuwaniem podłoża przez nogę robota czy da się zrobić to poprzez pomiar prądu pobieranego przez serwo? Jeżeli da się to proszę o podpowiedź jak to zrobić i ewentualnie czego użyć.

Link do komentarza
Share on other sites

W teorii się da, w praktyce nie jest to takie proste (miałem kilka podejść do dodawania dotyku moim robotom).

Zacznijmy od tego jak to zrobić. Generalnie mierzenie prądu jest proste — wstawiasz jakiś opornik o małej oporności w szereg i mierzysz jaki jest spadek napięcia na tym oporniku. Z prawa Ohma obliczasz prąd. Proste. Na pewno można też znaleźć dedykowane do tego gotowe czipy.

Teraz skupmy się na problemach. W (tanich) serwach używane są silniki szczotkowe, które generują spore zakłócenia — będziesz musiał te pomiary naprawdę ostro filtrować zanim do czegokolwiek będą się nadawać, a to wprowadza opóźnienia. Dalej, to nie jest tak, że serwo pobiera więcej prądu tylko jak noga dotyka podłogi. Będziesz musiał uwzględnić co to serwo w danej chwili robi, czy noga się rusza czy nie (problem: w praktyce noga zawsze się rusza). Monitorować oczywiście będziesz musiał wszystkie serwa w danej osi, bo zależnie od położenia nogi siły będą się różnie rozkładać. Kinematyką możesz policzyć jak się te siły dokładnie rozkładają.

Wyłącznik (takie od wykrywania obecności karty SD działają dobrze) na końcu nogi jest nieporównywalnie prostszy i bardziej niezawodny.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.