Skocz do zawarto艣ci

Ender 3 - Problem z nitkami przy drukowaniu obudowy

artbe

Pomocna odpowied藕

Cze艣膰 wszystkim 馃檪

Niedawno kupi艂em swoj膮 pierwsz膮 drukark臋 3D - Ender 3. Przeprowadzi艂em kalibracj臋 ekstrudera, flowrate'u i retrakcji z wykorzystaniem materia艂贸w z kana艂u Artura Petrzaka. Pierwsza warstwa p贸ki co jest w miar臋 ok, ale jeszcze do poprawki w przysz艂o艣ci. Docelowo b臋d臋 drukowa艂 sw贸j projekt obudowy mojego ma艂ego projektu elektronicznego, ale najpierw testuje jak idzie wydruk czego艣 podobnego. Wzi膮艂em na tapet臋 ten model https://www.thingiverse.com/thing:2174106 zmniejszy艂em troch臋, 偶eby na razie nie marnowa膰 filamentu i w wydruku jest sporo do艣膰 grubych nitek. Pr臋dko艣膰 i wielko艣膰 retrakcji jest raczej ustawiona dobrze (odpowiednio 50mm/s i 5mm, przy drukowaniu wie偶y rektrakcji nitki pojawia艂y si臋 tylko przy warto艣ciach 0-1mm i tak od 8-9mm). Punkt startowy warstwy ustawi艂em na "nabli偶szy" co i tak sporo pomog艂o ju偶. Zwi臋kszy艂em znacznie akceleracje r贸偶nych parametr贸w zgodnie z materia艂em Artura Petrzaka o przyspieszaniu wydruku, ale nie zwr贸ci艂em uwagi na jak膮艣 zmian臋 w jako艣ci wydruku, w szybko艣ci oczywi艣cie tak 馃檪 Mo偶e kto艣 b臋dzie mia艂 pomys艂 o co mo偶e chodzi膰. Korzystam z IdeaMaker'a. Do艂膮czam zdj臋cia moich ustawie艅 w slicerze, EEPROM-ie i oczywi艣cie wydruku.

97039257_10220614261379027_1403605143512940544_o.jpg

97153578_10220614261259024_1281484616103886848_o.jpg

97191203_10220614262539056_7393536933047042048_o.jpg

97329755_10220614262419053_4419229581865648128_o.jpg

97696640_10220614262179047_2946767612857548800_o.jpg

98279784_10220614261499030_1027369014860447744_o.jpg

ustawienia_acceleracja.jpg

ustawienia_eeprom.jpg

ustawienia_ekstruder.jpg

ustawienia_predkosc.jpg

ustawienia_warstwa.jpg

ustawienia_wyciekanie.jpg

Edytowano przez artbe

Temperatur臋 zmniejsz do 200 (a nawet 190 - zale偶y od producenta filamentu) bo po prostu cieknie. Dlatego pyta艂em jaki filament... to 偶e PLA to jeszcze nic nie znaczy. Je艣li to np. Fiberlogy to masz du偶膮 tolerancj臋 na temperatur臋. Je艣li to 3dactive to co by艣 nie ustawi艂 i tak b臋dzie 藕le...

Zarejestruj si臋 lub zaloguj, aby ukry膰 t臋 reklam臋.
Zarejestruj si臋 lub zaloguj, aby ukry膰 t臋 reklam臋.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i monta偶 PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
聽聽 鈥 Darmowe p艂ytki dla student贸w i projekt贸w non-profit
聽聽 鈥 Tylko 5$ za 10 prototyp贸w PCB w 24 godziny
聽聽 鈥 Us艂uga projektowania PCB na zlecenie
聽聽 鈥 Monta偶 PCB od 30$ + bezp艂atna dostawa i szablony
聽聽 鈥 Darmowe narz臋dzie do podgl膮du plik贸w Gerber
Zobacz r贸wnie偶 禄 Film z fabryki PCBWay

1 godzin臋 temu, ethanak napisa艂:

Temperatur臋 zmniejsz do 200 (a nawet 190 - zale偶y od producenta filamentu) bo po prostu cieknie. Dlatego pyta艂em jaki filament... to 偶e PLA to jeszcze nic nie znaczy. Je艣li to np. Fiberlogy to masz du偶膮 tolerancj臋 na temperatur臋. Je艣li to 3dactive to co by艣 nie ustawi艂 i tak b臋dzie 藕le...

tutaj mog臋 si臋 zgodzi膰 po艂owicznie je艣li chodzi o 3dactive - np. na szarym i niebieskim filamencie (takie jakie od nich kupi艂em) czy drukowanie na 180 czy 220 i efekty s膮 naprawd臋 spoko, ale za to czarny... czarny to dno i 2metry mu艂u... Mam straszne problemy z ustawieniem drukowania na tym czym艣.

Czasem te nitki powstaj膮, jak jednak jest ciut za wysoko dysza wzgl臋dem sto艂u - czasem pomaga艂o zbicie troch臋 pr臋dko艣ci druku... ale jednorodno艣c tej jednej szpuli pozostawia "troszk臋" do 偶yczenia :))

@BananWszyscy Kupi艂em ich ciemny szary, po przedrukowaniu po艂owy szpulki okaza艂o si臋, 偶e dalej nie trzyma 艣rednicy i mog臋 go u偶y膰 jako tasiemki do kaleson albo pogada膰 z koleg膮 Sergiuszem na temat maszynek do przerabiania tego czego艣 na filament. Zanim dodrukowa艂em do tej po艂owy (bo 艂adnie sz艂o) kupi艂em marmur - to 偶e zapcha艂 dysz臋 0.4 rozumiem. To 偶e zapcha艂 dysz臋 0.6 - c贸偶, zdarza si臋. Ale 偶e zapcha艂 1 mm... nie wiem co tam jest w 艣rodku, ale do lepienia r臋cznie to ja mam polikaprolaktam 馃檪

Na szcz臋艣cie kolega ma DD czyli takie problemy nie wyst臋puj膮. Przy okazji: czarny i bia艂y bywaj膮 chimeryczne niezale偶nie od producenta, ale to ze wzgl臋du na barwniki. Czasem trzeba ustawi膰 inne parametry akurat dla czarnego od producenta, z kt贸rego mamy dziesi臋膰 innych szpulek i na wszystkich si臋 drukuje tak samo...

Mi w艂a艣nie tylko ten czarny powoduje takie problemy... jeszcze nie zapcha艂 ca艂kowicie dyszy, ale by艂 problematyczny. Sam si臋 zastanawia艂em co mia艂 kolor do jako艣ci szpuli filamentu 馃槃 A sporo rzeczy do samochodu chcia艂em dodrukowa膰, no ale trzeba b臋dzie przyinwestowa膰 w co艣 lepszego 馃槣

Og贸lnie wrzu膰 fotk臋 po zbiciu temperatury i zobaczymy jak si臋 rozsmarowuje na p艂askich powierzchniach

Drukowa艂em z temperatur膮 200 st i problem by艂 ten sam. Pr贸bowa艂em jeszcze innych ustawie艅 i nie pomog艂o (b臋d臋 jeszcze pr贸bowa膰 innych). Ale mia艂em i mam wi臋kszy problem. Bo okaza艂o si臋, 偶e ektruder strzela i gubi kroki, chocia偶 w wydruku na oko nie by艂o dziur. Poczyta艂em w internecie i okaza艂o si臋, 偶e bywaj膮 problemy z doci艣ni臋ciem bowdena do dyszy przez te s艂abe z艂膮czki. Poprawi艂em doci艣ni臋cie do dyszy, p贸ki co bez nowych z艂膮czek i troch臋 pomog艂o, ale nie do ko艅ca.Na koniec zatar艂 mi si臋 enkoder w panelu sterowania... Potem nie mia艂em czasu za bardzo usi膮艣膰 do drukarki, 偶eby zamontowa膰 wydrukowane nowe z艂膮czki. Jak si臋 uporam z tymi problemami, skalibruje ponownie drukark臋 i problem z nitkami nie ust膮pi, to odezw臋 si臋 w tym temacie ponownie. By膰 mo偶e b臋d臋 si臋 odzywa艂 ze szczeg贸lami odno艣nie pozosta艂ych problem贸w w innych tematach.

Dzi臋ki jeszcze raz i pozdro 馃檪

B膮d藕 aktywny - zaloguj si臋 lub utw贸rz konto!

Tylko zarejestrowani u偶ytkownicy mog膮 komentowa膰 zawarto艣膰 tej strony

Utw贸rz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj si臋 禄

Zaloguj si臋

Posiadasz w艂asne konto? U偶yj go!

Zaloguj si臋 禄
  • Utw贸rz nowe...

Wa偶ne informacje

Ta strona u偶ywa ciasteczek (cookies), dzi臋ki kt贸rym mo偶e dzia艂a膰 lepiej. Wi臋cej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatno艣ci.