Skocz do zawartości

Słaby zasięg nadajnika IR


KaKarol

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry,

Zbudowałem prostego pilota, który ma za zadanie sterować kilkoma urządzeniami w pokoju rozsyłając sygnał IR.
Schemat projektu wygląda następująco:
schemat.thumb.png.f4bbfff8512fa90ed4e3c90613e29fa2.png

Aktualnie pilot działa gdy nadajnik jest skierowany w stronę urządzenia oraz znajduje się w odległości nie większej niż 2 metry. 

Co powinienem zmienić w projekcie, aby uzyskać możliwie jak największy zasięg pilota?

Edytowano przez KaKarol
Link do komentarza
Share on other sites

Co to za schemat to jest nadajnik czy odbiornik?. Jeśli to odbiornik to po co ten nadajnik w schemacie ?  A jeśli to nadajnik to poco ten odbiornik?

Link do komentarza
Share on other sites

@jas123 To wygląda na jakiś repeater - bez żadnych konkretów (program, ustawienie odbiornika/nadajnika, czy są w tym samym pomieszczeniu, ogólnie bez żadnych szczegółów) można jedynie odesłać do wróżki...

Link do komentarza
Share on other sites

Urządzenie ma pełnić funkcję pilota uniwersalnego sterowanego przez WiFi. 

Odbiornik podczerwieni przedstawiony w schemacie był potrzebny do zmapowania kodów poszczególnych klawiszy oryginalnych pilotów.
Nie chcę go demontować, na wypadek gdybym musiał mapować kolejny pilot.

Jeżeli chodzi o nadawanie sygnału to aktualnie steruję dwoma urządzeniami, telewizorem i dekoderem, które znajdują się w tym samym pomieszczeniu, obok siebie. 
Oprogramowanie, którego używam do nadawania i odbierania sygnałów podczerwonych to IRremote ESP8266

Wszystko działa tak jak należy, problemem jest zasięg nadajnika. 
Pierwotnie planowałem ustawić moje urządzenie po drugiej stronie salonu na wysokiej półce - tak aby nie rzucało się w oczy i aby nic nie stało na drodze między nadajnikiem, a telewizorem/dekoderem.
Aktualnie zasięg nie przekracza 2 metrów, a potrzebuję zasięgu rzędu 4-5 metrów.

Ponawiam więc pytanie z pierwszego posta - gdzie leży przyczyna niskiego zasięgu nadajnika oraz jak mogę uzyskać możliwie jak największy zasięg?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Na oko - za duży rezystor. Ten nadajnik wytrzymuje do 100 mA, a Ty dajesz ile? Zakładam, że zasilasz z 3.3V, napięcie przewodenia tej diody to ok. 1.5V, zostaje 1.8V na rezystorze co daje raptem 18mA - pięć razy mniejszy prąd niż maksymalny. Daj tam zamiast 100Ω np. 22Ω i sprawdź czy będzie działać prawidłowo.

 

(po edycji)

Zapomniałem ze tranzystor też conieco napięcia zżera... czyli masz nie 18 a niewiele ponad 10 mA.

Edytowano przez ethanak
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.