Skocz do zawartości

Robot jeżdzący po pionowej szybie i utrzymujący się na niej samodzielnie.


pyta

Pomocna odpowiedź

Problem1: konieczność ściągania wody z pionowej, szklanej ściany w prysznicu. Wody która zostaje po użyciu prysznica i obecnie ściągam ją gumową ściągaczką do okien. Wbrew pozorom imregnaty do szyb nie pomagają. Woda ma dużo kamienia i się robi... szyba przypominająca kolorem ścianę.

Problem2: kulawość tego co ma tą wodę ściągać - ciężko mu stać na jednej nodze w prysznicu, na śliskiej posadzce. - Poważnie - niepełnosprawność.

Problem3: lenistwo

 

Widząc popularyzację robotów i różnych modułów DIY zacząłęm myśleć, czy nie dało by się zrobić takiego samobieżnego robota który porsuzałby się z góry na dół, i wracał na górę.

 

Ułatwienie: Szyba jest prosta, ma około 50cm szerokości, 180cm wysokości. Zasilanie można doprowadzić kablem, myśląc o jak najmniejszej wadze możńa pominąć akumulatory.

 

Myślałem o zrobieniu czegoś co miałoby elementy z obu stron szyby. W każdym z elementów jakieś silne magnesy i układ napędowy który miałby poruszać całością tylko góra-dól. Magnesy miałyby utrzymywać 'roboty' po obu stronach szyby na podobnej wysokości. W każdym z robotów byłaby jakaś gumowa ściągaczka zbierająca wodę. Robot o szerokości szyby - około 50cm.

W tym miejscu warto by było pomyśleć o tym by było to możliwie płaskie - idealnie byłoby uzyskać grubość około 1cm po stronie prysznica (wewnętrznej), od zewnętrznej - spokojnie i 5cm.

 

Zatem mielibyśmy ściągaczkę po obu stronach szyby - patent na aliexpressie, i bazarach wymyślony juz ze 20 lat temu.

 

Ja bym chcial to jednak zamontowac na stałe, by działało bezobsługowo. .Może podwiesic od góry na jakiejś lince.

Myślałem, żeby po bokach tej ściągazki dać 2 gąsienice/koła, jakis wolny napęd i to całe rozwiązanie.

 

Czy moze ktoś z Was spotkał się z takim rozwiązaniem? Szukałem tego od paru miesięcy i nic podobengo nie wpadło mi do głowy.

Jeśli nie - mam gorącą prośbę o pomoc i porady - jak do tego podejść w ogóle? Czy rozwiązanie  z magnesami ma sens?

 

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie  podpowiedzi i konfrontacje pomysłu z rzeczywistością...

Pozdrawiam,

Z.

Link do komentarza
Share on other sites

Poszukaj w góglu "robot do mycia okien" albo "window cleaning robot" - może podpatrzysz którąś z konstrukcji? Większość trzyma się na zasadzie ssawki, ale gdzieś (nie mogę teraz znaleźć) widziałem rozwiązanie z elektromagnesami działające dwustronnie...

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 1.06.2020 o 09:09, ethanak napisał:

Poszukaj w góglu "robot do mycia okien" albo "window cleaning robot" - może podpatrzysz którąś z konstrukcji? Większość trzyma się na zasadzie ssawki, ale gdzieś (nie mogę teraz znaleźć) widziałem rozwiązanie z elektromagnesami działające dwustronnie...

Dziękuję za Wasze odpowiedzi,

Jeśli chodzi o roboty do mycia szyb - kiedyś szukałem tego i nie widziałem innych niż 'ssących'.

Nawet kupiłem takiego jednego 'ssącego' Hobota, ale on w łazience nie sprawdza się. Rolki które ma zaczynają się ślizgać gdy jest zbyt dużo wody. No i wymiary... 😐

 

Ten mechanizm z magnesami bardzo by mnie interesował.

Dnia 1.06.2020 o 12:57, deshipu napisał:

są też roboty jeżdżące po ścianach które po prostu używają śmigła do dociśnięcia do tej ściany i zwykłych kół do jazdy

o, ciekawe

Byłbyś w stanie podesłać jakiś przykład ? Nigdy nie widzałem takich konstrukcji?

 

Zmieniając troche temat, jakie najmniejsze kółka/gąsienice widzieliście? Takie o średnicy max 1cm są możliwe do kupienia?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

16 godzin temu, pyta napisał:

Byłbyś w stanie podesłać jakiś przykład ? Nigdy nie widzałem takich konstrukcji?

https://www.youtube.com/results?search_query=wall+climbing+robot+using+ducted+fan

16 godzin temu, pyta napisał:

Zmieniając troche temat, jakie najmniejsze kółka/gąsienice widzieliście? Takie o średnicy max 1cm są możliwe do kupienia?

Gąsienice nie mają średnicy. Kółka widziałem poniżej 1mm nawet.

Link do komentarza
Share on other sites

21 godzin temu, deshipu napisał:

https://www.youtube.com/results?search_query=wall+climbing+robot+using+ducted+fan

Gąsienice nie mają średnicy. Kółka widziałem poniżej 1mm nawet.

Dziekuję

Pisząc o gąsienicach miałęm na myśli wysokość. Ale to bardzo optymistyczne co piszesz o kółkach 😉

Tutaj na pewno bedzie potrzebne cos pokryte gumą jak sądzę.

 

Odnośnie robotów dociskanych wentylatorem - fajnie to wygląda, ale ja mam mało miejsca na taki patent - więc chyba jednak szedłbym w kierunku tych magnesów, jeśli to nie jest głupi pomysł - tu troche chciałbym odwołać się do Waszych doświadczeń  - co sądzicie?

Link do komentarza
Share on other sites

Może zacznij od eksperymentu i zobacz jak silny magnes byś musiał mieć żeby na taką odległość jak potrzebujesz dociskał z taką siłą jak potrzebujesz. Potem zobacz ile taki magnes waży i będziesz wszystko wiedzieć.

Link do komentarza
Share on other sites

6 godzin temu, deshipu napisał:

Może zacznij od eksperymentu i zobacz jak silny magnes byś musiał mieć żeby na taką odległość jak potrzebujesz dociskał z taką siłą jak potrzebujesz. Potem zobacz ile taki magnes waży i będziesz wszystko wiedzieć.

Doobra, skoro nie 'zjechaliście' mojego pomysłu od razu  -  wydaje się, że prototyp ma szanse powstać.

 

Zatem biorę się za robotę 🙂

 

Dzięki !

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.