Skocz do zawartości

[Problem] Uszkodzona komunikacja usb klon Arduino nano


danieleque

Pomocna odpowiedź

Cześć,

jakiś  czas temu kupiłem sobie klon Arduino nano ponieważ poprzedni przypadkiem się spalił. Po podłączeniu brak komunikacji po usb. Nie mam programatora isp więc nie mam jak sprawdzić, ale za to posiadam oryginalną płytkę Arduino Uno.

Chciałem więc zapytać czy istnieje możliwość aby zaprogramować arduino nano używając w tym celu UNO?

Jeśli tak to prosiłbym o schemat połączeń oraz jak to ustawić w Arduino IDE.

Pozdrawiam

@Gieneq dzięki za nakierowanie na temat arduino isp aczkolwiek nie pomogło

@ethanak Układ jest zaprogramowany na miganie diodą 13 co 1s przez usb nie można go zaprogramować nawet zmieniając na stary bootloader. (jak już wyżej wspomniałem miałem już klona nano i po przestawieniu na stary bootloader nie było problemów. 

Po podłączeniu układu do usb jest wykrywany jako ch340 sterowniki zainstalowane aczkolwiek nie można go zaprogramować przez usb, sugerując się postem Gieneq postanowiłem wykorzystać swoje oryginalne UNO jako programator isp aczkolwiek również nie da się go zaprogramować. Płytkę wybrałem na pewno dobrą, sprawdzałem z ustawieniem różnych płytek skoro po wybraniu nano nie działało. Przy próbie wypalenia prze programator pojawia się następujący błąd.

avrdude: Expected signature for ATmega328P is 1E 95 0F
         Double check chip, or use -F to override this check.
Odnaleziono zły mikro kontroler.Czy wybrałeś odpowiednią płytkę z Narzędzia > Menu Płytek?

Układ napewno działa ponieważ wykonuje program miganie diodą, ale nie potrafię przeprogramować do w żaden sposób.

@slon taki początkujący troche jestem i nie bardzo wiem o co chodzi ;D

Pozdrawiam

Edytowano przez danieleque
Link do komentarza
Share on other sites

@danieleque witam na forum 🙂

11 godzin temu, danieleque napisał:

Chciałem więc zapytać czy istnieje możliwość aby zaprogramować arduino nano używając w tym celu UNO?

Tak jest taka możliwość. W przykładowych programach masz opcję"Arduino as ISP". Wgrywasz to na UNO i pozostawiasz podłączone. Następnie podłączasz do UNO inne Arduino a w zasadzie jakiś mikrokontroler AVR przy pomocy SPI i wybierasz pin RESET zgodnie z tym co masz opisane w sketchu - chyba jest to jeden z kolejnych pinów tuż po SPI coś w stylu 13,12,11 i 10 dla RESET. Jest tam też kilka pinów z LEDami ale ich nie musisz podłączać.

W narzędziach wybierasz prgoramator. Tak podłączony układ wgrywasz wybierając z menu "Wgraj używając programatora".

Link do komentarza
Share on other sites

Masz najprawdopodobniej spaloną diodę która podłączona jest  + zasilania USB i dalej do czegoś.Wymień na 1N4148 SMD i po problemie.Ta dioda jest od strony gniazda USB.Omomierz w dłonie i sprawdź.Zdarzyło mi się kiedyś zrobić zwarcie przez głupotę po wymianie wszystko działa.Na schemacie to ta na dole pośrodku strzałka VUSB

nano.thumb.jpg.7b4836a36730557104b81132eb168c8c.jpg

Edytowano przez szymonw
Link do komentarza
Share on other sites

14 godzin temu, danieleque napisał:

Po podłączeniu brak komunikacji po usb

Pytanie kontrolne: nie masz komunikacji z zaprogramowanym układem czy nie możesz go zaprogramować? Bo być może to tylko kwestia bootloadera (w opcjach wybierasz "stary bootloader"), sam się na to naciąłem właśnie przy klonie Nano.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Programowanie klona nano  (overriding boud rate 57600) w arduino-cli:

arduino-cli -b arduino:avr:nano:cpu=atmega328old -p COMx plik

wybierając sam płytkę arduino:avr:nano (domyślny overridign baud rate jest ustawiony na 115200)

Link do komentarza
Share on other sites

Jak użyłem opcji edytuj to nikt nie odpowiada na wiadomość więc powtórzę się tu jeszcze raz. Przy próbie zaprogramowania układu używając Arduino ISP wyskakuje błąd

avrdude: Expected signature for ATmega328P is 1E 95 0F
         Double check chip, or use -F to override this check.

 

Próbowałem różnych konfiguracji aczkolwiek po wybraniu jakiejkolwiek płytki efekt jest ten sam. Brak możliwości zaprogramowania.

Proszę o odpowiedź czy ja popełniam gdzieś jakiś błąd czy sam układ może być uszkodzony?

Więcej informacji znajduje się w pierwszym poście.

Pozdrawiam  :)

Link do komentarza
Share on other sites

Po pierwsze: nikt nie monitoruje Twoich postów żeby sprawdzić, czy przypadkiem nie zrobiłeś edycji posta sprzed tygodnia bo coś się zmieniło w Twoim życiu i cały świat ma z zapartym tchem czekać co masz nowego do powiedzenia.

Po drugie: pokaż jak to połączyłeś, bez tego najuczciwsza odpowiedź będzie brzmiała "nie wiem".

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@danieleque dobrze by jeszcze było, żebyś sprawdził jaką atmegę masz w tym klonie nano. Ja mam klona nano z atmegą 168. Odczytaj model z procka i napisz co tam dokładnie jest.

Co do arduino ISP to ja raczej w tym ci nie pomogę też jestem początkujący 🙂 . A do programowania AVR kuiłem ostatnio programator ISP (tak jakoś ma napisane) .W lokalnym sklepie był dostępny za 25zł i nawet ma obudowę 🙂 . Kupiłem atmegę 328p-u(to jakieś nowe oznaczenia microchipa) pobrałem program ProgISP i mogę powiedzieć , że działa. Fusebity można odczytywać/ustawiać i diodą też można migać bez bootloadera 🙂 .

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.