Skocz do zawartości

Nocna lampka z efektami WS2812B a Arduino UNO


AlpacaMan

Pomocna odpowiedź

Hej! 😄

Właśnie zaczynam swoją przygodę z Arduino, zafascynowały mnie jego możliwości. Na ten moment zaczynam bawić się kursem, więc jestem totalnym nowicjuszem, z elektroniką też miałem w życiu bardzo mało styczności, więc baaardzo długa droga przede mną 😜

Ale przejdźmy do sedna. Mam na oku ten oto projekt po zakończeniu kursu: https://majsterkowo.pl/nocna-lampka-z-efektami-ws2812b-hetm4n/. W komentarzach niestety przeczytałem taką informację: "Autor kodu miał pod reką ten moduł, natomiast arduino za wolne i za malo pamięci". Pytanie jest proste - czy to prawda, że nie da rady tego zrobić na Arduino? 😕 Posiadam Arduino UNO R3 z zestawów do kursu, a ceny Teensy są niestety dosyć wysokie. Co o tym myślicie? 🙂

 

A tak przy okazji - jaki program dla nowicjusza do tworzenia schematów? 😄

 

Link do komentarza
Share on other sites

Oczywiście że się da to zrobić na Arduino UNO, co prawda ja pisałem kod w Bascomie pod te diody, ale również na tą platformę sprzętową. Co prawda rdzeń programu (timing do WS2812b) mam w asemblerze, ale wszystkie efekty już w Bascomie. W Arduino są biblioteki mniej lub bardziej rozbudowane do sterowania tymi diodami więc tak na prawdę musisz sam wymyślić efekty.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Czyli nie będzie problemów ze złożeniem tego pod UNO? 😄 Zmartwiła mnie informacja, że jest ono zbyt wolne i ma za mało pamięci 😜 Co do efektów, taki miałem plan, aby sam sobie je ogarnąć, czysto dla nauki 😄

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym nie był takim optymistą - może się okazać, że po złożeniu całości UNO jest naprawdę za wolne i ma za mało pamięci (prawie 300 diod, to połowa pamięci Arduino zajęta na same diody, a gdzie miejsce na jakieś efekty?). Program z tego co widzę w kodzie jest dość rozbudowany i nie liczyłbym na jego uruchomienie na małym UNO.

Tak więc pozwolę sobie stwierdzić że to prawda: nie da się tego złożyć na UNO.

Natomiast podobny (ale nie dokładnie ten, kilka zmian należałoby wprowadzić) program bez problemu pójdzie na ESP8266 - NodeMCU kupisz za kilkanaście złotych, a ceny ESP32 też nie przerażają. O STM-ach się nie wypowiem bo się nie znam...

Alternatywa - można zrobić coś podobnego na UNO, ale bez wszystkich efektów.

Ale jak rozumiem pytanie było czysto teoretyczne - dokonywanie zmian w tego typu programach to nie jest zadanie dla początkującego.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No tak, spojrzałem na lampkę ale nie doczytałem że diod jest aż tyle. To prawda, że nie da się pewnie zrobić wszystkiego identycznie bo może zabraknąć pamięci na efekty. Ale robiąc mniejszą lampkę z diodami ułożonymi paskami w pionie i robiąc większe odstępy między paskami da się to ogarnąć mniejszą ilością diod. Może efekt nie będzie identyczny i aż tak efektowny, ale da się zrobić coś bardzo podobnego.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak Na ten moment tylko czysto teoretyczne, za jakiś czas praktyczne 😜 Mam trochę "doświadczenia" w Javie, więc myślę, że i tutaj dałbym radę z odrobiną zabawy.

Szkoda, że to nie ruszy na Arduino, chciałem się trzymać jednego. A co z Arduino Mega? Też nie da rady?

@Sabre biedniejsza wersja takiej lampki nie ma raczej większego sensu, najwyżej trzeba będzie wydać więcej pieniędzy na to cudeńko 🙂

Taka sytuacja...

image.thumb.png.1a71d4b6db45648e399c292879fee73b.png

Link do komentarza
Share on other sites

22 minuty temu, AlpacaMan napisał:

A co z Arduino Mega? Też nie da rady?

To już lepiej ESP32 - dużo większe możliwości (np. wbudowane WiFi i Bluetooth, że nie wspomnę o ilości pamięci i 30 razy szybszym taktowaniu 32-bitowego procka), przy porównywalnej cenie (zdaje się że oryginał ESP32 jest nieco tańszy od paszczatego chińskiego klona Arduino Mega). Programuje się toto też w Arduino IDE, zresztą na 100% będziesz chciał w końcu poznać inne możliwości (ESP8266, ESP32, może wspomniane STM-y) i wybierzesz taką, która będzie Ci najbardziej odpowiadać.

  

22 minuty temu, AlpacaMan napisał:

najwyżej trzeba będzie wydać więcej pieniędzy na to cudeńko


Wiesz - dwie-trzy dychy (no, w porywach do czterech) w porównaniu do ceny samego paska LED to chyba nie jest dużo?

Edytowano przez ethanak
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

W takim razie będę musiał sobie zobaczyć co to jest dokładniej 😄  Być może popełniłem błąd biorąc UNO 😜 Jeśli jesteś zaznajomiony z tematem, tak na szybciora, przy ESP32 sytuacja z czujnikami i całą resztą działają na podobnej zasadzie jak w Arduino?

 

9 minut temu, ethanak napisał:

Wiesz - dwie-trzy dychy (no, w porywach do czterech) w porównaniu do ceny samego paska LED to chyba nie jest dużo?

No tak, też racja 😄 Bardziej "przeraża" mnie sam fakt zmiany Arduino na coś innego.

Edytowano przez AlpacaMan
Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, AlpacaMan napisał:

tak na szybciora, przy ESP32 sytuacja z czujnikami i całą resztą działają na podobnej zasadzie jak w Arduino?

Tak na szybciora: ESP32 pracuje na 3.3V i czujniki muszą być do tego dopasowane. Na szczęście większość (z wyjątkiem HC-04 i podobnych) można podłączyć bezpośrednio.

Swoją drogą na razie radzę zostać przy UNO, dopóki nie zaznajomisz się z całą zabawą z mikrokontrolerami i nie przejdziesz z Javy na C/C++.

I nie, nie popełniłeś błędu. Sam trochę robię na Nano/Mini, dyżurny UNO leży sobie na biurku i służy do eksperymentów. Po prostu dobieram sprzęt do zastosowań. Ostatnio robiłem takie maleństwo właśnie na WS2812, ognisko dla lalek, siedem led plus ATtiny13 🙂 A zanim zaprogramowałem ATtiny wszystko sobie sprawdziłem właśnie na UNO.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Tak więc nie ma tragedii. Jasne, na razie mam zamiar zostać przy UNO, skończyć dwie części kursu, zrobić choć kilka jakichś swoich projektów, potem się zobaczy czy temat mnie na tyle zaciekawił, aby dalej bawić się z mikrokontrolerami 😄 W Javie ekspertem nie jestem, raczej podstawy, ale z trudem przychodzi mi pisanie w CPP. Samo IDE swoje robi, wcześniej siedziałem ciągle w IntelliJ, teraz w Atom'ie z PlatformIO.

Dobra, myślę, że temat wyczerpany w zupełności 😄 Dziękuję bardzo za pomoc ❤️

Temat do zamknięcia ^^

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.