Skocz do zawartości

Czujnik DIY, który wykryje zapchanie dyszy drukarki 3D


Komentator

Pomocna odpowiedź

Czujnik DIY, który wykryje zapchanie dyszy drukarki 3D

Chyba każdy, kto korzystał z drukarki 3D, spotkał się z sytuacją, w której po wielu godzinach pracy okazało się, że wydruk nadaje się tylko do kosza. Oto projekt czujnika DIY, który włączy alarm, jeśli w drukarce zabraknie filamentu lub zapcha się dysza – dzięki temu zaoszczędzicie sporo czasu.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Teoretycznie fajne, ale...

Przy drukowaniu z TPU przy zapchaniu dyszy filament dalej sobie radośnie lezie przez ekstruder i wychodzi bokiem zamiast przez dyszę. No, ale tu żaden czujnik chyba nie pomoże...

Ja bym zmienił parę drobiazgów: możliwość wkładania filamentu z boku (tzn. żeby można było założyć czujnik na filament który już jest załadowany do ekstrudera) i czyścik filamentu (to idealne miejsce na takie coś). Ogólnie idea mi się podoba... chyba w wolnych chwilach spróbuję poeksperymentować 🙂 Szczególnie że kiedyś popełniłem takie śmieszne coś: https://majsterkowo.pl/multistojak-plus-zawor-zwrotny-do-filamentu-w-ramach-zrobtolepiejchallenge/ i dodanie tam czujnika obrotów nie powinno być specjalnie skomplikowane...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Też trochę drukuję 3D i rzeczywiście jak mówi @ethanak, jeśli filament zacznie wychodzić "bokiem", a zdarza mi się to nawet przy PLA, to niewiele da się zrobić... Odnośnie samego czasu, na sztywno ustawionych 7 minut, mam pomysł, można dodać np. sprzężenie zwrotne w postaci transoptora, gdzie dioda LED podłączona byłaby pod jedną z cewek silnika ekstrudera tak, aby mieć jakieś wyobrażenie o prędkości obrotowej ekstrudera, wtedy wiadomo czy filament idzie wolno, bo coś zapchane, czy akurat prędkość druku jest niska... Lub analiza sygnału STEP na płycie głównej, czy enkoder na osi ekstrudera - ale to daleko ingerujące w samą drukarkę rozwiązania...

Pozdrawiam 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.