KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Czujnik DIY, który wykryje zapchanie dyszy drukarki 3D

Czujnik DIY, który wykryje zapchanie dyszy drukarki 3D

Chyba każdy, kto korzystał z drukarki 3D, spotkał się z sytuacją, w której po wielu godzinach pracy okazało się, że wydruk nadaje się tylko do kosza.

Oto projekt czujnika DIY, który włączy alarm, jeśli w drukarce zabraknie filamentu lub zapcha się dysza – dzięki temu zaoszczędzicie sporo czasu.

Konstruktor ukrywający się pod pseudonimem Elite Worm zaprezentował swój czujnik zapchania dyszy, który pomoże zaoszczędzić czas i filament podczas czasochłonnych i wielkich gabarytowo wydruków. Osoba obsługująca drukarkę jest informowana o problemie za pomocą sygnału dźwiękowego oraz informacji wyświetlanej na miniaturowym ekranie OLED.

Do stworzenia tego DIY autor użył m.in. płytki DigiSpark, której sercem jest mikrokontroler ATtiny85, ekranu OLED o rozdzielczości 128 × 32 piksele, brzęczyka, diody, fotorezystora i dwóch łożysk kulkowych. Obudowa wraz z innymi elementami konstrukcyjnymi została oczywiście wykonana na drukarce 3D. Czujnik jest zasilany z 12 V i został podłączony do obwodu wentylatora ekstrudera.

Zapchanie dyszy wykrywane jest za pomocą diody oraz fotorezystora, które mogą wykryć, że filament przestał przesuwać się przez urządzenie. Wszystko za sprawą elementów, które nałożono na dwa łożyska umieszczone wewnątrz czujnika – jeden z nich ma specjalne wycięcie, które podczas obracania łożyska blokuje przepływ światła z diody do fotorezystora. 

Łożyska z nałożonymi wydrukowanymi nakładkami

Łożyska z nałożonymi wydrukowanymi nakładkami

Przy zapchanej dyszy filament nie będzie wciągany do ekstrudera (lub będzie pobierany znacznie wolniej), więc mikrokontroler z łatwością zidentyfikuje, że częstotliwość sygnału odbieranego przez fotorezystor nie jest poprawna. Jeśli układ nie wykryje żadnej zmiany położenia filamentu przez 7 minut, to wyświetli stosowny napis na ekranie i uruchomi alarm.

Długość czasu została dobrana w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tzw. alarmów false-positive, czyli sytuacji, w której czujnik zgłasza zapchanie dyszy, choć w rzeczywistości nic takiego się nie dzieje. Tego typu fałszywy alarm można byłoby uzyskać np. podczas powolnego drukowania, kiedy ekstruder pobiera mniej filamentu, co wpływa też na wolny obrót łożyska wewnątrz czujnika.

Osoby zainteresowane tym projektem znajdą więcej informacji w instrukcji przygotowanej przez autora, gdzie znajdują się schemat, link do programu dla płytki DigiSpark oraz niezbędne modele 3D. Pytanie do drukarzy 3D: zbędny gadżet czy faktycznie potrzebny dodatek? Jak uważacie?

Domowa metoda na wydruki 3D zbrojone stalą
Domowa metoda na wydruki 3D zbrojone stalą

Elementy wydrukowane w 3D mogą cechować się dużą wytrzymałością. Istnieją jednak sposoby na jeszcze większe ich wzmocnienie. Jedną z... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

Attiny, diy, druk 3d, projekt

Trwa ładowanie komentarzy...