Skocz do zawartości

Podświetlanie pól w grze chińczyk.


Klaudiuzs

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry. Drodzy koledzy w wolnym czasie lubię sobie robić drewniane gry planszowe dla syna. Chciałem iść o krok dalej i zrobić sobie klasyczną grę planszową chińczyk z podświetlanymi polami. Pola by się zaświecały, gdy pionek by na nich stawał. Pytanie do was czy jest to możliwe. Gra ma 72 pola, minimalna ilość pionów 8 max 16. Gra będzie zrobiona w grubej desce dębowej z otworami na piony 20mm. Nie wiem czy problemem nie będą piony które są szklane i przepuszczają w jakimś stopniu światło.



PS. Jestem bardzo słabym elektronikiem, w zasadzie to w przypadku mojej osoby słowo słabym jest dla mnie wielkim komplementem jeśli chodzi o tą dziedzinę nauki 

Screenshot_20200805_212836.jpg

11779610832125479063.jpg

-323290866670404340.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@Klaudiuzs  witaj na naszym forum 🙂 

Dnia 7.08.2020 o 22:40, Klaudiuzs napisał:

Pola by się zaświecały, gdy pionek by na nich stawał. Pytanie do was czy jest to możliwe.

Myślę, że właśnie od tego trzeba by wyjść, bo to jest najtrudniejszy temat. W tym roku też naszła mnie ochota na grę planszową i testowałem czujniki halla w obudowach SMD firmy Honeywell i sprawdzały się świetnie. Wybrałem typ unipolarny z otwartym kolektorem, tylko zostawiłem temat i nie pamiętam konkretnego modelu. Możesz umieścić je pod warstwą sklejki/firniru nawet do 3mm, umieścić w pionku magnes i będzie działać.

Do podświetlenia weź diody programowalne albo steruj z samych czujników halla tranzystorem i jakiś zwykły LED.

Projekt porzuciłem bo to stosunkowo droga zabawa. Przygotuj najlepiej z 1,5 tys na to 🙂 jeżeli chcesz żeby nie tylko działało ale też jakoś wyglądało

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A można by to było zrobić na fotorezystorach. W dębowej desce robię dziurę frezem i wpuszczam tam szkiełko z fotografii powyżej. Pod szkło daje Ledy i wpuszczam w środek tuleje nie przepuszczającą światło 6mm która dochodzi do szkła od spodu. W środku tuleji będzie fotorezystor. Myślicie, można to zrobić w ten sposób? 

Link do komentarza
Share on other sites

Trochę nie rozumiem, bo skąd będzie wiadomo kiedy coś wciśnięto? Bo fotorezystor mierzy natężenie światła :D. Ewentualnie może jakieś duże przyciski? 

Jeśli chodzi o ledy, to polecam ws2812, jak chcesz żeby zmieniać kolor, to jakieś rgb.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Z fotorezystorem może być marnie, chyba że szachownica będzie się jakoś kalibrować. Może w narożniki dasz odsłonięte czujniki i będą punktem odniesienia, bo warunki mogą się zmieniać: inne oświetlenie, wyjdziesz może na zewnątrz i co wtedy?

W moich planach doszedłem do ciekawego pomysłu... tylko bardzo kosztownego. Żeby użyć 1-wire (coś jak iButton z 2 kabli) i zrobić pionki, które komunikują się z planszą. Wymagałoby to jednak bardzo dużo PCB. Można wtedy dać w pionu 2 styki w postaci igiełek do testów, w planszy koncentryczne pola stykowe. W pionku może być jakiś układ 1-wire z zasilaniem pasożytniczym. Zarówno w pionku jak i planszy dać magnesy żeby styki dobrze zwierały.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.