Skocz do zawartości

Błędne wskazania czujnika wilgotności


Maciek90

Pomocna odpowiedź

Cześć wszystkim.

Od niedawna rozpocząłem moją przygodę z RPi i na pierwszy ogień poszły czujniki temperatury i pogodowe. Podłączyłem do Maliny m.in. czujnik temperatury i wilgotności DHT21 oraz BME 280 który dodatkowo mierzy ciśnienie. Umieściłem oba czujniki obok siebie, aby porównać wartości mierzone no i o ile różnica w temperaturze jest pomijalna o tyle różnica w pomiarach wilgotności jest zbyt duża. W załączniku zamieszczam screeny z domoticza jak to dokładnie wygląda. Pierwszy zrzut tyczy się sytuacji kiedy czujniki znajdowały się w pomieszczeniu, a drugi kiedy były na zewnątrz. Lewa strona to DHT, a prawa BME. Wg mnie realne wyniki przedstawia BME, ponieważ w dużym stopniu pokrywa się to z prognozami pogody. W związku z tym pytanie dlaczego DHT zawyża o 10-15% pomiary wilgotności mimo, że producent podaje dokładność na poziomie + - 3%? Czy świadczy to o uszkodzeniu czujnika? Czy można jakoś tą wartość skalibrować?

1.png

2.png

Link do komentarza
Share on other sites

Oczywiście możesz to programowo skalibrować właśnie do czujnika uznanego za dobry. Układy serii BME to zupełnie inna liga i w tego typu zabawie możesz je traktować jako wzorcowe. Zapisuj zatem wyniki jednego i drugiego w wielu różnych warunkach (najlepiej w jak najszerszych granicach wilgotności względnej) a potem znajdź wzór analityczny (tj. współczynniki wielomianu wyższego stopnia a  może wystarczy parabola lub nawet odcinek prostej?) przekładający odczyt z DHT na "rzeczywistość" zdjętą z BME. Zapamiętujesz te liczby dla tego konkretnego DHT i potem używasz ich do przeliczenia jego odczytu na prawdziwszy. Niestety te chińskie cuda są nie tylko niedokładne od nowości, ale jeszcze płyną w czasie a po miesiącu-dwóch pracy na zewnątrz (kilka zimnych poranków z mgłą i skraplaniem wody na wszystkim) w zasadzie można je wywalić na śmietnik. Moim zdaniem każda kwota wydana na ten chłam to wyrzucone pieniądze.

Link do komentarza
Share on other sites

Kupiłem tego DHT jako mój pierwszy czujnik aby poznać możliwości Maliny w połączeniu z Domoticzem. Z tego co wcześniej poczytałem na temat całej serii czujników DHT wynikało, iż są one raczej niezłe jakościowo. Niestety jak widać jest zgoła inaczej. Nie wiem czy kalibrowanie tego ustrojstwa to gra warta świeczki skoro piszesz, że po krótkim okresie pracy na zewnątrz nadają się one na śmietnik, a właśnie zależałoby mi na czujniki wskazującym warunki na zewnątrz (do wewnątrz ma tego BME oraz kilka szt. DS18B20) Czy w takim razie mógłbyś polecić jakiś czujnik temperatury i wilgotności naprawdę godny uwagi, kompatybilny z Maliną i Domoticzem, którego z czystym sumieniem będę mógł wywiesić na zewnątrz i nie martwić się, że umrze mi po pół roku?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.