Skocz do zawartości

Czy pomiar napięcia poprzez analog input w ESP8266 ma sens?


pyta

Pomocna odpowiedź

Ciągle zwlekam z budową kilkunastu układów które mają być zamontowane  w kilku miejscach tylko do kontroli poziomu naładowania aku, anpięcia.

 

Zastanawiam się, nie mając absolutnie żadnej wiedzy elektronicznej, czy z punktu widzenia dobrych praktyk, a przede wszystkim - bezpieczeństwa i dokładności pomiaru rozsądniejsze było mierzenie napięcia poprzez analog IN, czy np. ina219 z i2c?

Zamierzam kupić płytki, które takowe analogin już mają, do tego dzielniki napięcia, i tu pojaiwają się schody, bo zaczyna się robić kilka elemrentów.

Planuję jeden esp na jeden miernik - to ma być rozrzucone w różnych miejscach w Polsce.

Wiem, że ogólnie to jest wybór jak między masłem i masłem. Skoro jednak myślę o zmontowaniu (póki co) kilkunastu modułów, chciałbym zrobić je jak najbezpieczniej. Będą (część z nich) w miejscach bez dozoru.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Wiesz - dokładność pomiaru w ESP8266 jest typu "mniej więcej" (przy czym więcej jest tego mniej niż więcej). Jeśli Ci wystarczy - to w celu obniżenia kosztów można zastosować dzielniki. ESP-12E (taki mój ulubiony) pasowałby tu idealnie... Ale to sam musisz określić jakiej dokładności potrzebujesz.

 

Link do komentarza
Share on other sites

15 minut temu, ethanak napisał:

Wiesz - dokładność pomiaru w ESP8266 jest typu "mniej więcej" (przy czym więcej jest tego mniej niż więcej). Jeśli Ci wystarczy - to w celu obniżenia kosztów można zastosować dzielniki. ESP-12E (taki mój ulubiony) pasowałby tu idealnie... Ale to sam musisz określić jakiej dokładności potrzebujesz.

 

Ooo, dokładnie o to mi chodziło. Dziękuję :))

Piszesz ESP-12E... super. Rozumiem, że bedzie lepszy i dokladniejszy ?

Widzę tylko, że nie do końca widzę jakiś fullsupport jeśli chodzi o home assistanta. Chyba, że się mylę?

Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, pyta napisał:

Piszesz ESP-12E... super. Rozumiem, że bedzie lepszy i dokladniejszy ?

ESP-12E to zwykły ESP8266 z wyprowadzonymi wszystkimi pinami - nie będzie ani lepszy ani gorszy, po prostu nie ma narzutu na niepotrzebne rzeczy (typu interface USB).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A jak chcesz określać poziom naładowania akumulatora z pomiaru napięcia? Bo piszesz to o dokładności, dzielnikach itp a przecież jeśli ma to być informacja "słabo-nieźle-dobrze" to po co w ogóle wytaczać armaty w rodzaju wzmacniaczy pomiarowych czy walczyć o jakiekolwiek dokładności? No chyba, że masz w zanadrzu jakiś szczwany algorytm, który w inteligentny sposób będzie Ci raportował stan akumulatora na podstawie tak słabej przesłanki jak napięcie. Co to za układ w którym akumulator jest używany? Jaki to rodzaj akumulatora? Jaki i kiedy będzie ładowany? W trakcie pomiaru równiż? Masz na to jakiś wpływ?Jak wyglądają pobory prądu w tych urządzeniach? Zmiany temperatury (idzie zima)? itp itd..

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.