Skocz do zawartości

Robot na wifi


migo

Pomocna odpowiedź

Witam od dłuższego czasu przeglądam forum czytam co nieco i myślę jak tu by zrobić coś dla siebie.

Potrzebuję porad, pomocy nakierowania lub wskazania drogi jak takie coś zbudować.

Chciałbym no pragnę zbudować robota sterowanego za pomocą sieci wifi konstrukcja by się opierała na starym samochodzie sterowanym radiowo. Na samym robocie znajdowała by się kamera lub 2 jedna ruchoma druga nie oraz cały układ sterowania i komunikacji, przydała by się jeszcze jakaś dioda w nocy aby coś podświetliła ale to już najmniej istotne. Problem plaga na tym iż wpisując w wyszukiwarce wifi nie pokazuje się dużo przydatnych rzeczy prawie nic niema może 2-3 tematy są o konstrukcjach z czego na 1 niema odpowiedzi.

Proszę was o pomoc jakiś schemat udowy takiego czegoś lub cokolwiek co by mi wskazało kierunek.

Po raz pierwszy zabieram się za takie coś więc jak można prosić to z jakimś objaśnieniem, jak nie będzie to trudno wyszukiwarka nie gryzie.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do doświadczenia to mam bardzo małe, układami takimi bawię się w kompie lecz nie jest to to samo. Jestem samoukiem i opieram się zawsze na jakimś poradniku gdzie bardziej wyspecjalizowany osobnik to zrobił. Sam jestem konstruktorem stron www. Pragnę się nauczyć i zrobić 2 takie roboty do poruszania się po mieszkaniu więc każda pomoc będzie mi pomocna.

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli rozumiem, że na elektronice się nie znasz?

Jeśli tak, to odpuść sobie coś takiego jako pierwszy projekt 😉

Zbuduj lepiej coś prostego jak:

https://www.forbot.pl/forum/topics20/elebot-robot-dla-poczatkujacych-vt2700.htm

Później będziesz mógł myśleć o czymś trudniejszym. Tylko nie mów że jesteś ambitny i dasz rade, bo wielu już tu takich było i jeszcze nikomu taki projekt jako pierwszy się nie udał 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ambitny jestem ale nie na tyle aby bez wiedzy coś robić. Dzięki wielkie za poradnik spróbuję coś stworzyć w wolnym czasie.

Wszelkie porady bardzo mile widziane nadal do tego robótka z wifi może na przyszłość się przyda.

Mam pytanko czy konstrukcja takiego robota jest trudna chodzi o konstrukcję elektroniczną ponieważ sam skrypt jest dla mnie już łatwiejszy niż lutowanie przewodów. Chodzi o robota na wifi.

Link do komentarza
Share on other sites

Zależy Ci koniecznie na komunikacji przez IEEE 802.11?

Najprostszym sposobem byłoby IMO użycie modułu uart<->ethernet (np.Miineport e1 firmy moxa, był opisywany w marcowej EP) i wrzucenie na robota access pointa 😉 Oczywiście w miare możliwości gabarytów itd. ale sam przyznasz, że to nie najlepsze rozwiązanie.

Nie jest to tania zabawa. Jeśli chcesz komunikację radiową polecałbym zacząć od czegoś prostszego - np. moduły radiowe z MOBOTu. Jeden na robota, drugi do komputera przez rs232/lpt i też masz sterowanie 'radiowo', z komputera czy laptopa. Ewentualnie bluetooth - też gotowe moduły na robota. Wtedy możesz bawić się ( a wywnioskowałem że to Cię bardziej interesuje ) w sterowanie np. z komórki.

Zacznij od czegoś prostego, żeby się nie sparzyć.

Link do komentarza
Share on other sites

No odnośnie komunikacji to zależy mi tylko na wifi robot ma mieć możliwość sterowania na dozę odległości nie chodzi o odległość router robot lecz router i "kierowca". Co do pierwszego robota to już się zabrałem za szukanie i powoli coś konstruuję.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja planuję zbudować takiego robota w ciiągu kilku miesięcy. Zamierzam rozbebeszyć router wifi za ok 200zł spełniający następujące warunki:

- można na nim zainstalować openwrt,
- ma kontroler usb (host, nie client)

- można się do niego podłączyć przez uart/rs232

przez uart podłącze jakąś atmegę sterującą silnikami i zbierającą dane z czujników

pod usb podłącze kamerę/pendrive/toster/sokowirówkę

mam linuksa, ARM 200MHz, i 16mb ram - cuda mogę tam robić.

Link do komentarza
Share on other sites

Zgadzam się z poprzednimi opiniami,póki co możesz bawic się w konstruowanie prostszych rzeczy tak jak ja. Jeżeli chodzi o robota z wi-fi to najlepiej byłoby użyc modułu uart,z tym ze lepsze wydaje mi się połączenie bluetooth niż moduły radiowe.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.