Skocz do zawartości

Podłączenie czujników na 5V do NodeMCU z wykorzystaniem MCP3008


cocolino

Pomocna odpowiedź

Witam.

Muszę podłączyć kilka czujników które działają na 5V do nodemcu.

Do tego celu chciałem wykorzystać układ MCP3008, podłączając Vcc = 5V, Vref=5V.

Czy mogę bezpiecznie podłączyć ten czujnik do nodemcu czy muszę jeszcze coś dodatkowo zrobić ?

Może ktoś ma jakiś inny pomysł jak to połączyć z esp?

 

 

Edytowano przez cocolino
Link do komentarza
Share on other sites

Nie podłączasz "czujnika do nodemcu" tylko czujnik do przetwornika A/C i przetwornik do modułu nodemcu. Po pierwsze nie wiemy jakie to czujniiki. A po drugie, ogólnie i tak i nie: możesz czujniki 5V podłączyć do 5V przetwornika, ale już przetwornika z 5V szyną SPI nie możesz podpiąć wprost do 3V nodemcu. W tym drugim przypadku będzie potrzebna konwersja poziomów logicznych. Być może prostszym rozwiązaniem okaże się zmniejszenie napięcia z czujników i uzycie przetwornika pracującego na 3V, podłaczonego wprost do modułu procesora, ale wszystko zależy. Staraj się podawać jak najwięcej informacji a nie tylko te, które wydają Ci się ważne.

Link do komentarza
Share on other sites

Czujniki jakie chcę podłączyć to: MQ7, MQ3, MQ135, HR202L, GL5516.

Oczywiście czujniki nie będą podłączone do ESP tylko do mcp3008 (wyprowadzenia CH0 - CH7).

Chodzi mi o ten konwerter poziomów logicznych - czy nie można tego jakoś inaczej rozwiązać.

 

Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, cocolino napisał:

Chodzi mi o ten konwerter poziomów logicznych - czy nie można tego jakoś inaczej rozwiązać.

Oczywiście że można. Przykładowo: zastosować jakiś 4051 i podpiąć jego wyjście do A0 ESP przez dzielnik (któraś płytka miała nawet taki dzielnik na pokładzie, czyli do A0 dało się podłączyć bezpośrednio wyjście analogowe 5V).

Może być?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Zerknę  na ten układ co podałeś ewentualnie zastosuje jakiś konwerter poziomów logicznych to tego co już mam.

Edytowano przez cocolino
Link do komentarza
Share on other sites

A jak planujesz podłączyć wybrany czujnik wilgotności? Bo w żaden z tu wymienionych spsobów się nie da. Mam wrażenie, że czasem wybory polegają na "o ten wezmę, jest tani".

Edytowano przez marek1707
Link do komentarza
Share on other sites

Ten czujnik akurat posiadam - nie analizowałem jego specyfikacji. Projekt jest otwarty więc jeśli czegoś nie da się podłączyć to zastąpię to czymś innym (np. DHT11 - oczywiście nie podłączony do mcp3008).

Docelowo chodzi mi o takie parametry jak: temperatura, wilgotność, ciśnienie, natężenie świata, jakość powietrza.

Najprawdopodobniej zastosuje mcp3008 i konwerter poziomów logicznych.

Link do komentarza
Share on other sites

Zapewne da się i ten czujnik podłączyć, ale skoro nie "analizowałeś jego specyfikacji" to skąd możesz to wiedzieć. Interesująca jest jednak kolejność: najpierw postanawiasz że czegoś użyjesz, wypisujesz listę z konkretnymi typami i pytasz o szczegóły przetwornika ADC kombinując z konwersją poziomów czy coś, nawet nie sprawdzając, czy to w ogóle ma jakiś sens, czy wypisane czujniki dają sygnał możliwy do zmierzenia tym przetwornikiem.

A teraz z innej beczki: czy to ma być hobbystyczna zabawka robiona w celu podniesienia swoich umiejętności i wyświetlenia paru tejmniczych liczb gdy przyjdą znajomi, czy układ pomiarowy do czegoś, może nawet ważnego? Bo wiesz, możesz użyć czujników typu fotorezystor i cieszyć się, że wyniki zmieniają się z oświetleniem, ale ani zakres ani liczba nie będą miały żadnego fizycznego znaczenia, a możesz (możemy?) poszukać układów naprawdę mierzących oświetlenie i oddających wynik w np. luxach z dynamiką 1:100000 lub więcej. Rezcz jasna wydasz na to 10 razy więcej, ale to wciąż są kwoty rzędu 30PLN do 3PLN za czujnik. To samo z wilgotnością: możesz wziąć pierwszy z brzegu DHTcośtam (wiele żałosnych "stacji pogodowych" powstało na tym więc nie będziesz pierwszy) i mieć jakieś odczyty temperatury i wilgotności mniej lub bardziej zgodne z rzeczywistością a możesz kupić układ porządnej firmy mierzący te same wielkości z jakimś gwarantowanym błędem przez kilka następnych lat. I co to znaczy "jakość powietrza", bo elementy z rodziny MQ wstawione tak po prostu do układu to raczej wskaźniki "pijany-trzeźwy" lub "spoko-uciekać" a nie żadne czujniki pomiarowe. To już lepiej mierzyć smog, słynne PM2.5 czy PM10.

Link do komentarza
Share on other sites

Układ ma być raczej do celów hobbystycznych.

Nie ukrywam ze najbardziej zależy mi na takich wartościach jak temperatura, wilgotność i ciśnienie.

Reszta analogowych czujników chce podpiąć z ciekawości - czy i jak dane będą się zmieniały w czasie.

Zdaję sobie sprawę, że te czujniki są mało dokładne i lepiej było by wykorzystać coś innego np. BME680, BME280 do pomiaru temperatury, wilgotności i ciśnienia, a do pomiaru jakości powietrza np.  Nova Fitness SDS011.

Link do komentarza
Share on other sites

To jaka jest Twoja decyzja? Moim zdaniem jak już robić, to warto zrobić coś fajnego niż cackać się z fotorezystorem czy jakimś oporniczkiem czułym na wilgotność. A i układ będzie prostszy i stabilniejszy gdy wstawisz właśnie jakiś BMPxxx zamiast męczyć się z pomiarami analogowymi. Na Twoim miejscu kupiłbym tego BMP680 i tym sposobem miał załatwioną temperaturę, wilgotność, ciśnienie i na dokładkę jakąś estymację "jakości" powietrza. Przy okazji nauczysz się obsługi szyny I2C. Jeśli do tego dorzucisz któryś czujnik smogu, może być ten SDS choć wydaje się drogi, to masz kolejną cegiełkę. U mnie od lat pracują te:

https://botland.com.pl/pl/czujniki-czystosci-powietrza/6797-czujnik-pylu-czystosci-powietrza-pm25-pms5003-5v-uart.html

i jestem z nich bardzo zadowolony. A Botland sprzedaje je teraz w cenie prawie dwukrotnie obniżonej (i nie, nie płaci mi za ten tekst). Ja kupowałem po stówie/szt. 😞 

No to będziesz miał już obcykany także UART i dostaniesz już naprawdę niezły stan środowiska. A jeśli dodasz jeszcze jakiś porządny pomiar oświetlenia, np. coś od Texasa:

https://www.ti.com/sensors/specialty-sensors/ambient-light-sensors/products.html

to będziesz mógł wystawić go praktycznie bezpośrednio na zewnątrz i masz zakres pomiarowy nieosiągalny jakimś fotoopornikiem czy zwykłą fotodiodą. Układem z zakresem dynamiki 0.01lx-80000lx możesz mierzyć zarówno jasność w południe jak i w nocy i wciąż nie obijać się o granice czułości. Tego typu rzeczy mają wbudowane przetworniki ADC i programowane wzmacniacze w zasadzie niemożliwe do zrobienia "na piechotę" a kosztują po 10zł. I tu znów masz I2C więc podłączasz cyfrowo i bezstresowo.

A potem to już jakiś wyświetlacz - zależny od Twojej wyobraźni i możliwości platformy i masz ciekawe urządzenie. A o MQ raczej zapomnij, szkoda na to pieniędzy, są fajniejsze rzeczy, np. dużo potrzebniejsze czujniki CO2 lub choćby kierunku i siły wiatru.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.