Skocz do zawartości

Czy warto jeszcze uczyć się programowania rodziny AVR?


yukimikoto

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry 🙂

Chcę rozpocząć intensywny kurs programowania mikrokontrolerów, lecz nie wiem, od czego zacząć. Mam wiele pozycji, do stm32 oraz AVR (ATMEGA czy ATTINY). Kolega ze studiów powiedział mi, że nie ma sensu już uczyć się pisać pod AVR, ponieważ są to słabe mikrokontrolery i już się od nich odchodzi na rzecz min stm32. Co zatem polecacie na początek nauki, by zrobić to raz, a dobrze? Czy kolega ma rację?

 

Pozdrawiam 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

@yukimikoto wszystko zależy od tego jaki jest cel tej nauki. Jeśli myślisz o programowaniu w kontekście budowy własnych urządzeń lub późniejszej pracy to na pewno warto poznać układy z rodziny STM32. Wydaje mi się jednak, że optymalnie byłoby poznać również Arduino, bo nic nie przebije łatwości tworzenia pierwszych projektów właśnie z użyciem Arduino. Wkręcisz się w temat, będziesz mogła szybko budować jakieś prototypy, a z czasem przejdziesz na STM32.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

według mnie lepiej zacząć od STM32 - jakichś prostszych na początek może rodziny "STM32Gxx". Są to prostsze wersje STM32 (CortexM0+) ale o bogatszych peryferiach i lepszych parametrach niż stara seria L0 lub F0. Patrz linki:

https://www.st.com/en/microcontrollers-microprocessors/stm32g0-series.html

https://mikrokontroler.pl/2019/02/06/stm32g0-nowe-rozdanie-w-rodzinie/

https://kamami.pl/15483-stm32g0

Jeśli chcesz uczyć się AVR to według mnie jedynie "Arduino IDE" ma sens. Dlaczego - według mnie uczenie się AVR (programowanie w oparciu o rejestry itp.) nie ma już racji bytu, bo nauka zajmuje sza dużo czasu. Smiało mnożesz zastąpić każdego AVR'a MCU z rodziny STM32G0 - nawet jeśli chodzi o bardzo małe obudowy np. SOIC 8:

https://kamami.pl/stm32g0/576129-stm32g031j6m6-32-bitowy-mikrokontroler-z-rdzeniem-arm-cortex-m0-32kb-flash-soic8.html

W dobie 32-bitowych MCU nie warto uczyć się od zera 8-mio bitowych mikro-kontrolerów bo ich budowa odbiega znacznie od tych 32-bitowych. Jednym słowem wiedza uzyskana dla AVR nie przekłada się na wiedzę o architekturze i programowaniu 32-bitowych MCU. Jak zapewne wiesz obecnie na rynku króluje architektura ARM (do której należą STM32) i tą widzę warto posiąść (także z komercyjnego punktu widzenia). Według mnie najlepiej zacząć od "STM32CubeMX" i "System Workbench for STM32" (jako dwie osobne aplikacje). Nie bawić się znów w programowanie "na rejestrach" bo to zajmuje za dużo czasu, a realia pracy na tym rynku są takie, że czas wykonania projektu jest najważniejszym czynnikiem.

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.