Skocz do zawartości

Zasilanie symetryczne, jaki scalak.


Zygzak

Pomocna odpowiedź

Cześć, potrzebuję zasilić układ EMG napięciem symetrycznym -9 i 9V. Najlepiej jakby napięcie ujemne było stabilizowane. Przez chwilę używałem układu NE555 do otrzymania napięcia ujemnego ale zwykle dostaje z tego od -7,5V do -8V. Układy z wirtualną masą też odpadają. Znalazłem układ  Lmc 7660 ale nie jestem pewien czy się nada do tego. Czy jeżeli ustabilizuje napięcie wejściowe na taki scalak dajmy na to układem 7809 do 9V to czy ujemne napięcie wyjściowe z tego układu też będzie ustabilizowane, tzn czy będę miał spadki napięcia jak podłączę układ EMG?  Może wie ktoś coś o jakimś innym scalaku, który od razu da mi na wyjściu ustabilizowane napięcie ujemne? Wszystkie płytki/układy większe niż 1cmx1cm odpadają.

Link do komentarza
Share on other sites

Szukasz gotowego modułu czy możesz to zbudować? Bo topologia przetwornicy DCDC odwracającej polaryzację jest tak samo trywialna jak buck czy boost. Stabilizację "masz w pakiecie", ale na Twoim miejscu założyłbym, że po niej wstawisz jednak jakiś stabilizator liniowy lub chociaż porządny filtr LC. W końcu budujesz EMG pracujący z małymi napięciami analogowymi a nie jakiś shit. O zajmowanym miejscu trzeba było myśleć wcześniej.

Pytania: Jak rozwiązałeś sprawę izolacji układu/pacjenta od reszty systemu?  Z czego chcesz to zasilać, tj. jaka konwersja jest potrzebna, tj. z ilu woltów na plusie wchodzisz? Czy masz do tego baterię 9V? Jak stabilizujesz napięcie dodatnie i na jakim poziomie? Jakiego prądu potrzebujesz na plusie i jakiego na minusie?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Co do układu EMG to mam gotowca, nazywa się to Muscle Sensor v2, z tego co wiem już go nie sprzedają, ale jest w grafice google jak byś chciał zobaczyć. Wolał bym nie budować przetwornic od zera bo zależy mi na miejscu na pcb, dlatego szukam gotowego scalaka, jakiejś pompy ładunkowej. Zasilać będę z baterii lipolowej 12V, napięcie dodatnie będę stabilizował prawdopodobnie jakąś przetwornicą lub układem 7809.

Link do komentarza
Share on other sites

Przydałby się schemat. Masz i możesz tu wrzucić? To odpowiada na wszystkie moje pytania związane z potrzebami zasilania.

A tak na mojego nosa, skoro nie chcesz / nie możesz zrobić własnej płytki w pełni zasilającej to cudo, to od razu weź dwie baterie 12V, wystabilizuj każdą na +/- 9V i tym popędź ten wynalazek.

https://www.tme.eu/pl/details/bat-23a_eg-blx2/baterie/energizer/e23a-b2/

Pompa ładunkowa nie stabilizuje niczego, chyba że jakieś bardzo fikuśne/inteligentne rozwiązanie. Ze zwykłej konfiguracji odwracającej dostaniesz mniej niż napięcie wejściowe (w sensie modułu) i to tym mniej i większy będzie pobór prądu (a liczą się dosłownie mA). Poza tym pompa strasznie sieje na wejściu, bo nie ma indukcyjności łagodzącej prąd. Przecież co chwila do baterii podłącza rozładowany kondensator, tak wprost. Co się wtedy dzieje z napięciem wejściowym i jakto się przenosi na resztę układu? Z akumulatora 3S nie zrobisz stabilnych 9V za pomocą 7809. No może zaraz na początku, bo gdy akumulator zjedzie do 10-10.5V to i 9V zacznie zdychać. Znajdź jakieś LDO, przecież jest tego mnóstwo. A jako inwerter musisz użyć czegoś z dławikiem.

https://www.ti.com/lit/ds/symlink/tps65130.pdf

A może od razu gotowa przetwornica DCDC w postaci klocka?

https://www.tme.eu/pl/details/trn1-1222/przetworniki-dc-dc/traco-power/trn-1-1222/

https://www.tme.eu/pl/details/tec2-1222/przetworniki-dc-dc/traco-power/tec-2-1222/

Do tego na wyjściu 7809 + 7909 w jakichś małych obudowach (TO92?, SO8?) i masz co chciałeś. Wybór też jest spory.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.