Skocz do zawartości

Sprawdzenie schematu układu wykonawczego z triakiami


michal2020

Pomocna odpowiedź

Witam. Proszę o sprawdzenie czy mój schemat jest poprawny. Dodatkowo proszę o informację gdzie mogę dodać trzy diody led aby sygnalizowały działanie grzałki, pompki i wiatraka - te urządzenia są zasilane z 230V przez własne zasilacze lub bezpośrednio z sieci. Pcb będzie jeszcze do poprawki ale to jak będą wszystkie elementy w schemacie. Pozdrawiam

pcb.jpg

pcb1.jpg

schemat (2).jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź. Od jakiegoś czasu używam układu, który nie ma obudowy i wszystko jest na wierzchu - kable, płytki i podzespoły. W tym roku nawet przy obsłudze poruszyłem płytką i spaliłem rezystory w części układu na 230V obok triaka - coś się zwarło. Dlatego chcę schować go do obudowy. Wielkość nie musi być taka mała bo mam dużą obudowę więc poodsuwam od siebie te podzespoły. Ścieżki pogrubię tylko muszę odszukać taką funkcję w kicad. Złącza w sumie też mogę zwiększyć. A do montażu przecież muszę mieć otwory jakieś a wcześniej na to nie wpadłem. Triaki się nie grzeją gdyż steruję grzałką o mocy tylko 80W to radiatorów bym nie dawał. Płytkę chcę zamówić w jakimś serwisie bo nie mam jak sam zrobić. Dzięki za rady. Później poprawki i zamówienie pcb.

Link do komentarza
Share on other sites

Swoją drogą, jesteś pewien, że dobrze podłączyłeś triaki? Sam pracuję teraz nad urządzeniem, sterującym napięciem 230V przez triaka i optotriaka, jak u Ciebie, stąd więc moja ciekawość 🙂 Bo zgodnie ze schematem, który znalazłem w dokumentacji, wyjście 4 optotriaka powinno iść na bramkę triaka, a rezystor, który obecnie tam masz (R8, R9 lub R10), ma być między nóżkami 3 a 1 triaka. no i wartości rezystorów mają być trochę wyższe.

Ale ja sam jeszcze się nie znam na triakach, więc być może Twój sposób podłączenia jest lepszy, ciekaw jestem czemu podłączyłeś akurat tak.

Doc.PNG

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Pokazuje zdjęcia po dawnej awarii. Aby szybko uruchomić to połączyłem "na krótko" nowe rezystory. Ze zdjęć widać też ile idzie do głównej płytki kabli (płytka testowa evb 4.3). Są jeszcze do czujników, wyświetlacza itd. Jest tych połączeń dużo i łatwo może się coś wypiąć i dlatego te zmiany. Kiedyś miałem przy tej płytce układ przekaźników ale co chwila się głośno włączały razem z grzałką i znalazłem taki układ w internecie. Ja wartości rezystorów nie liczyłem. Teraz znalazłem jakiś schemat w sieci i dołożyłem rezystor i diodę przed moc3021. Czy lepiej nie wiem bo się nie znam. Z lutowaniem elementów nie będzie problemu bo od czasu do czasu coś lutuję. Do tej pory tylko ja dotykam sezonowo urządzenie - i zawsze odłączam zasilanie najpierw. Raz tylko gdzieś kabelek się zaczepił i wynik widać wyżej. Gdy będzie w obudowie to będzie już bezpiecznie. Pozdrawiam  

IMG_20210114_160336 (2).jpg

IMG_20210114_160343 (1).jpg

Edytowano przez michal2020
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.