Skocz do zawartości

Stylofon, czyli organki retro na NE555 w wersji DIY


Komentator

Pomocna odpowiedź

Stylofon, czyli organki retro na NE555 w wersji DIY

Stylofon to popularny gadżet muzyczny z lat 80. Klawisze takich organków dotyka się za pomocą specjalnego pióra – tzw. stylusa. Opisany syntezator cechuje się bardzo prostą konstrukcją. Może być więc świetnym pomysłem na projekt dla początkującego elektronika!

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zbudowałem stylofon (z tej strony właśnie) i to moje wykonanie 😁 Czekam na gniazda micro USB do zasilania i myślę jak zrobić odbudowę nie mając drukarki 3D.

 FRXPQ1ZKI34XYHU.jpg?auto=webp&md=87d0435 

Edytowano przez Treker
Poprawa formatowania
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Trenda o, super! Pochwal się później jak brzmi Twoja wersja 😉

5 minut temu, Trenda napisał:

 Czekam na gniazda micro USB do zasilania i myślę jak zrobić odbudowę nie mając drukarki 3D.

Może sklejka wycinana laserowo? Nie powinno wyjść drogo za tak małą obudowę.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Trenda napisał:

myślę jak zrobić odbudowę nie mając drukarki 3D

PCW spieniony 4mm, da się ciąć ostrym nożem, bardzo fajne rzeczy można z niego robić (a na taką obudowę na 100% się nadaje).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

12 godzin temu, ethanak napisał:

PCW spieniony 4mm, da się ciąć ostrym nożem, bardzo fajne rzeczy można z niego robić (a na taką obudowę na 100% się nadaje).

tam te podkładki białe co są takie krzywe to właśnie PCW spienione akurat 5mm, coś tam próbowałem wyciąć i wyszło jak wyszło

13 godzin temu, Treker napisał:

@Trenda o, super! Pochwal się później jak brzmi Twoja wersja 😉

Może sklejka wycinana laserowo? Nie powinno wyjść drogo za tak małą obudowę.

i w sumie to ciekawy pomysł, obudowy z tymi ząbkami wyglądają ładnie a mimo to z daleka widać, że to HM

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Trenda napisał:

coś tam próbowałem wyciąć i wyszło jak wyszło

Mój sposób:

  1. narysować co trzeba na tej folii zabezpieczającej
  2. metalową linijkę (ja użyłem starej radzieckiej suwmiarki 300 mm) przychwycić dwoma porządnymi ściskami (może być taki, ale lepiej jakiś mocniejszy) razem z płytą PCW i jakimś kawałkiem dechy (żeby blatu nie pociąć)
  3. nożem do tapet naciąć równo przy linijce (ja nacinam 5 razy)
  4. zdjąć ściski i linijkę, ostrożnie dokończyć cięcie ręcznie.

Zrobiłem tak parę całkiem zgrabnych rekwizytów, można to okleić np. tapetą samoprzylepną i wygląda całkiem nieźle.

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, ethanak napisał:

Mój sposób:

  1. narysować co trzeba na tej folii zabezpieczającej
  2. metalową linijkę (ja użyłem starej radzieckiej suwmiarki 300 mm) przychwycić dwoma porządnymi ściskami (może być taki, ale lepiej jakiś mocniejszy) razem z płytą PCW i jakimś kawałkiem dechy (żeby blatu nie pociąć)
  3. nożem do tapet naciąć równo przy linijce (ja nacinam 5 razy)
  4. zdjąć ściski i linijkę, ostrożnie dokończyć cięcie ręcznie.

Zrobiłem tak parę całkiem zgrabnych rekwizytów, można to okleić np. tapetą samoprzylepną i wygląda całkiem nieźle.

 

 

to dość podobnie robię, tyle że nie używałem ścisków, mam metalową linijkę a nóż mam taki mały składany ale piekielnie ostry. Mimo to, nie jestem zadowolony z krawędzi, na zdjęciu może nie widać ale gwiazdę to musiałem mocno poprawiać pilnikiem a i tak jest krzywo 🙂

20201222_202939.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

14 minut temu, Trenda napisał:

to dość podobnie robię, tyle że nie używałem ścisków

Bez ścisków zawsze Ci gdzieś nóż pojedzie, folia jest śliska i linijka lubi się przesunąć.

Tak przy okazji - drukowanie obudowy tej wielkości trwałoby tyle czasu, że zdążyłbyś pojechać do sklepu, kupić PCW, przyciąć, miejsca łączeń chwycić cienkimi drucikami (spinacz biurowy) i skleić (CA gęsty), a drukarka byłaby mniej więcej w połowie pracy 🙂

 

Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, ethanak napisał:

Bez ścisków zawsze Ci gdzieś nóż pojedzie, folia jest śliska i linijka lubi się przesunąć.

Tak przy okazji - drukowanie obudowy tej wielkości trwałoby tyle czasu, że zdążyłbyś pojechać do sklepu, kupić PCW, przyciąć, miejsca łączeń chwycić cienkimi drucikami (spinacz biurowy) i skleić (CA gęsty), a drukarka byłaby mniej więcej w połowie pracy 🙂

 

jeśli chodzi o czas - to w sierpniu przyszły pcb z chin, pod koniec listopada polutowałem działające egzemplarze i jest oto połowa stycznia. Mam małe dziecko (lv 3,5) i siedzę nad różnymi projektami co któryś wieczór. Nawet najwolniejsza drukarka 3D by to ciepła, mam nawet modele 3D (z połowy grudnia 🙂 ) bo wysyłałem do wyceny 

Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak aaaa, że w odbiciu lustrzanym, nie wiem, nawet nie wiedziałem w którą stronę ma on iść, albo coś źle polutowałem albo tak akurat ten konkretny projekt zakłada, ale raczej projekt. Dość sporo czasu spędziłem na zrozumieniu schematu i np gniazdo mini jack musiałem poprawiać bo działało dokładnie odwrotnie - podłączone słuchawki to dźwięk na głośnikach. Także kolejność klawiszy też może jest odwrotnie. Dzięki za info 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.