KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Stylofon, czyli organki retro na NE555 w wersji DIY

Stylofon, czyli organki retro na NE555 w wersji DIY

Stylofon to popularny gadżet muzyczny z lat 80. Klawisze takich organków dotyka się za pomocą specjalnego pióra – tzw. stylusa.

Opisany syntezator cechuje się bardzo prostą konstrukcją. Może być więc świetnym pomysłem na projekt dla początkującego elektronika!

Stylofon to rodzaj syntezatora cyfrowego obsługiwanego przez stylus, który jest częścią urządzenia. Instrument składa się m.in. z generatora impulsów prostokątnych, którego sygnał jest wzmacniany i przekazywany na głośnik. Opisywane urządzenie zostało zamknięte w obudowie (w stylu retro), która powstała na drukarce 3D.

Układ charakteryzuje się prostotą konstrukcji. Składa się z łatwo dostępnych i tanich elementów. Sercem urządzenia jest bardzo popularny NE555. Wyjście licznika podłączone jest do wzmacniacza audio LM386, a następnie wzmocniony sygnał trafia już do głośnika. Układ wyposażono dodatkowo w gniazdo jack, służące do podłączenia słuchawek. Całość zasilana jest ze złącza USB.

Schemat opisywanego instrumentu

Schemat opisywanego instrumentu

Wysokość tonu, jaki ma zostać wygenerowany, powiązana jest z wartością rezystancji w łańcuchu rezystorów podłączonych do NE555. Oporniki połączone są szeregowo, a wyprowadzenia między nimi łączą się z polami przewodzącymi na płytce. Wybór tonu polega na wyborze wartości rezystancji – poprzez dotknięcie stylusem odpowiedniego klawisza syntezatora. Świetny opis działania tego typu instrumentów można znaleźć w opisie tego, bliźniaczego projektu.

Układ w obudowie po montażu

Układ w obudowie po montażu

Autor projektu, czyli Xavery Schrems, wyposażył swój układ dodatkowo w dwa przełączniki. Pierwszy z nich służy jako wyłącznik zasilania, a drugi wykorzystywany jest do włączania tzw. efektu vibrato.

Po montażu końcowym i podłączeniu zasilania można przejść do testów gadżetu. Dotykanie klawiszy stylusem od razu powoduje wydobywanie się odpowiednich dźwięków z głośnika. Na poniższym nagraniu możecie posłuchać, jak brzmi zbudowany syntezator.

Jeżeli poczuliście nostalgię lub chcecie podszkolić swoje umiejętności w elektronice i zbudować własny stylofon, to koniecznie zajrzyjcie na stronę projektu. Znajdziecie tam spis elementów, projekt płytki oraz pliki potrzebne do wydrukowania obudowy. Dajcie znać w komentarzu, jeśli też budowaliście kiedyś podobny instrument!

Ekologiczna orkiestra ze śmieci i Raspberry Pi
Ekologiczna orkiestra ze śmieci i Raspberry Pi

Lubicie muzykę, ekologię oraz Rapsberry Pi? Oto projekt ciekawego instrumentu, który na pewno zaskoczy Waszych znajomych! Automabeat to mała... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

analogowy, inspiracja, instrument, ne555, syntezator

Trwa ładowanie komentarzy...