Skocz do zawartości

Powolne działanie Raspberry Pi 4


KHX

Pomocna odpowiedź

Niedawno zakupiłem raspberry pi 4 z botlandu. Używam do niej karty sd o prędkości 10 mb/s zapisu, oraz 100 mb/s odczytu. 

Problem stanowi samo korzystanie z malinki. Przykładowo, włączenie terminala od kliknięcia do czasu pojawienia zajmuje kilkadziesiąt sekund, strony się zawieszają, ogólna płynność jest niska. Z internetem też są problemy, mam światłowód, na innych urządzeniach chodzi powyzej 200 MB zawsze, a na malince 300kb. 

Oprócz tego, nie napotykam zbytnio problemów. Posiadam raspberry pi 4 z wersją 2GB RAM. Z góry dziękuję za pomoc.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@H1M4W4R1 Dziękuję bardzo za długą odpowiedź. W najgorszym wypadku spróbuję reinstall, ale wydaje mi się, że to właśnie może być coś z kartą. 

Aplikację, która ciągle coś zapisuje myślę, ze chyba odpada. Mam według komendy ,,vcgencmd measure_temp" jakieś 50 kilka stopni kiedy się tak dzieje.

Sprawdzę dziś kartę, powiem co dalej.

PS. Z tą kartą ogólnie ciekawa sytuacja, bo karta rzekomo 64GB, a windows pokazuje 256GB.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Mam taki sam modeli ostatnio nic innego nie robiłem tylko optymalizowałem. Odłączyłem głównego PCta i chciałem zobaczyć czy da rade siedzieć na  rpi jak na normalnym. Na stockowych ustawieniach faktycznie ogólnie było średnio. Jako, że mam wiatraczek mogłem sobie pozwolić na podkręcenie procka /boot/config.txt 

arm_freq=2000
h264_freq=500
over_voltage=4

Jak nie masz wiatraka to lipa, mógłbyś sie pokusić o 

arm_freq=1700

over_voltage=2

Jeżeli karta to Twój słaby punkt lepiej ją odciążyć jak tylko sie da. Zrobić z jakiegoś pendriva partycje swap. Tylko standardowy OS bez jakiegoś gnoma czy mate. Ja bym zrobił format po pewnie już coś tam po instalowałeś co nie trzeba. I kupić wiatrak, bo na 2ghz to się siedzi wygodnie. A po przejściu na ssd to jest bajka.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@grinone64 Dzięki bardzo również, mam kręcony procesor na 1650, a gpu na 650, powyżej OS nie chciał mi ruszyć, ale może da się to naprawić. 

Będę też sprawdzał dziś kartę SD. Jeśli wszystko nie pomoże, to skazany jestem na format. Zobaczę, czy pomoże. Wiatrak zamierzam kupić też, ale najpierw chyba SSD, lub inna karta, bo ta może być jakaś wadliwa.  

Link do komentarza
Share on other sites

Czy aby nie przesadzacie z typ podkręcaniem RPi? Naprawdę Wam się wydaje, że ten mikrus został stworzony "do grania". Tak na marginesie to nie ważne czy to PC czy RPi - jeśli używasz niestandardowych ustawień (overclocking) to zawsze należy się liczyć z możliwością wadliwej pracy, a nawet uszkodzenia. Ja bym sobie darował to "podkręcanie" - nie widzę sensu.

Edytowano przez Belferek
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Przed OC było tak samo, więc nie jest jego wina raczej. Nie przesadzam z podkręcaniem, lecz faktycznie GPU mogę dać niżej. Komputerek za 200zł to stworzony raczej do gier nie jest, choć jak na swoją cenę to jest kurde potwór. 

Mogę na wszelki wypadek przywrócić to bez OC, ale to z trzech opcji, wykluczam raczej. 

Link do komentarza
Share on other sites

Hehe, no tak było, ale okazało się, że mój zasilacz jest z czarnej listy i to jego wina ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Link do komentarza
Share on other sites

Ogólnie, podmieniłem kartę na inną, wgrałem od nowa os i działa znacznie lepiej, z internetem też kłopot się rozwiązał.

Wiem, że długi czas, ale zniszczyłem adapter, a przewód długo  jechał.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

To gratuluje, ale serio dołóż sobie wentylatorek. Testowałem już różne ustawienia tak by siedziało się na malince wygodnie. Bo odkąd kupiłem ją ponad miesiąc temu to siedzę tylko na niej odłączyłem mojego ssdka z głownego pc z windowsem format i od tego czasu wszystko robię na malince(prąd podrożał od nowego roku xd ***** ***) .Od 1900mhz robi się miło ale przy arm_freq=2000 over_voltage=6 siedzi się lux(max 40 stopni). Czasem brakuje jakiejś dobrej gierki ale kupie sobie w następnym miesiącu swicha lite i będę miał all set 🙂 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.