Skocz do zawartości

Akumulator od piły Parkside do robota - ma to sens?


ethanak

Pomocna odpowiedź

Cześć.

Jestem na etapie wstępnego projektowania i tak się zastanawiam, czy warto się w to bawić. Akumulator (wg. producenta) ma 20V i 2 Ah, większość flaków robota zasilane jest z 5 lub 6 V czyli nawet przy dużym poborze prądu jak to puszczę przez jakieś przetwornice to może na godzinę zabawy wystarczy...

Zalety: ładowarkę mam, na razie do eksperymentów mogę sobie "pożyczyć" akumulator od piły (nie powinna się obrazić), a w razie czego drugi do piły i tak się przyda (robot raczej będzie stał i pięknie wyglądał, rzadko się ruszy). Nie muszę kombinować z większymi zestawami LiIon i ładowarkami. W czasie programowania mogę robota zasilać z zasilacza od laptopa (mam parę na 19V).

Wady... jakie wady?

Co w planach w robocie:

  • Dwa serwa MG996R (ew. mam jakieś nieco mniejsze, ale też ok. 2A potrafią pociągnąć);
  • 6 serw HD-1370A (to maleństwa, ale sześć sztuk na raz trochę prądu pociągnie)
  • Dwa silniki NEMA14 (0.28A na cewkę, 7.4V)
  • Dwa silniczki BYJ-48 coś tam (te małe 5-V)
  • RPi Zero W (nie zawsze włączony)
  • I trochę pomniejszej elektroniki (jeszcze nie wiem czy RPi Pico czy ESP32).

Jeśli to dobry pomysł - czy mogę drivery (A3967 EasyDriver) tych krokowców podłączyć bezpośrednio do akumulatora czy dawać jakąś przetwornicę?

 

Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak Takie akumulatory powinny się nadać, zazwyczaj możesz je śmiało przekładać pomiędzy różnymi urządzeniami. Nie są to tylko narzędzia ale też urządzenia takie jak radio, np. DeWalt ma taki odbiornik.

Niedawno YT podrzucił mi ten film:

image.thumb.png.5b2632b7fe126f2edcb8e5b8bcd02aaa.png

Schemat na bank pozostawia wiele do życzenia, podawanie z taniej przetwornicy 5V na preamp to dość nietrafiony pomysł. Niemniej pomysł z użyciem akumulatorów ma sens.

image.thumb.png.9a5b6e4573476bca66f281fcf57bce16.png

Edytowano przez Gieneq
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem czy to do końca taki dobry pomysł, miałem baterie Parkside 20v 2 Ah podłączoną przez przetwornice step-down ,do ESP8266 + 2 xDS18B20, chodziło ok 4 dni, bateria się rozładowała i teraz już jej nie idzie naładować 😕 Ładowarka zgłasza błąd (mruga zielone i czerwony diody na niej)

Link do komentarza
Share on other sites

Bo akumulatora nie rozładowuje się do końca, a przede wszystkim ten model nie jest do zasilania rachitycznego esp8266, ale piły szablastej czy innej szlifierki.

Jak na razie u mnie działa, zasila parę serw, dwa silniki krokowe i RPi (drobiazgi typu pico pomijam). I parę ładowań już przeżył... może dlatego, że jak mi wyświetlacz pokazuje że trzeba naładować to nie czekam tylko ładuję?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 minutę temu, xhunter napisał:

człowiek na błędach się uczy

A owszem - najbezpieczniej na cudzych 🙂

A akumulator pewnie się da uratować, stwórz wątek - pewnie ktoś się odezwie.

Tak przy okazji - robiłeś jakiś adapter do tego akumulatora? Ja mam taki - polecam, tylko musiałem dodrukować sobie taki klocek trzymający w środku styki.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 7.02.2021 o 15:13, ethanak napisał:

Jeśli to dobry pomysł - czy mogę drivery (A3967 EasyDriver) tych krokowców podłączyć bezpośrednio do akumulatora czy dawać jakąś przetwornicę?

Niestety nie znam tego konkretnego układu i nigdy go nie użyłem w praktyce, ale z tego, co widzę, jest to standardowy sterownik, który pełni rolę źródła prądowego względem cewek silnika - zatem Twoje rozwiązanie (jeśli masz 100% pewności, że na wyjściu akumulatora nigdy nie będzie >30V w sensie przepięć lub innych zakłóceń) powinno działać 🙂 Spotkałem się nawet kiedyś z aplikacją - ale tutaj znów wyraźnie zaznaczę, że to był inny sterownik silnika krokowego, do użytku profesjonalnego, na znacznie wyższe prądy - który zasilany był z układu "transformator - mostek Greatza - blok kondensatorów", więc dostarczane mu napięcie było niestabilizowane i silnie tętniące, ale całość działała

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.