Skocz do zawartości

Jak to jest z tym poborem energii?


g0raj

Pomocna odpowiedź

Cześć. Próbuję zrozumieć zjawisko pobierania energii przez układ.

Z jednej strony jestem w stanie policzyć prąd płynący w układzie. Przykładowo bateria 9V, dioda + szeregowo rezystor 1k. Wychodzi około 9mA (dla uproszczenia pomijam zakresy wynikające z tolerancji). Do tego pojemność baterii podaje się w mAh. Czyli można stwierdzić, że bateria o pojemności 900mAh będzie w stanie zasilać taki układ przez około 100h? Mam tu kilka wątpliwości:

  1. Jeśli chodzi o prąd (tu 9mA) to rozumiem, że taki po prostu płynie przez układ. Ale nie bardzo rozumiem, w którym momencie jest "zużywany"..
  2. Po lekturze artykułu o mocy, bardziej przemawia do mnie fakt, że np rezystor i dioda zamieniają część energii elektryczna na świetlną i cieplną. I takie właśnie zużycie do mnie bardziej przemawia. Bo chyba nie "całe 10mA" jest na nią zużywane w ciągu godziny..?
  3. I czy takie samo byłoby zużycie (i czas zasilania), gdyby bateria o tej samej pojemności miała 90V a rezystor użyty był 10k? Przez układ prąd niby płynie ten sam, no ale nie wiem..
  4. I finalnie - czemu jak płacę rachunki za prąd, to kasują mnie właśnie za kWh a nie za Ah? xD

Coś mi chyba umyka.. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Pytanie z początku postu:

Pomijając wszystkie straty "po drodze" to oczywiście, że bateria o pojemność 900 mAh (mili ampero godzin) będzie mogła zasilić układ pobierający 9mA przez 100h, bo 900mAh/9mA [mA x h / mA (mA się skróci) ] = 100h.

1. Prąd właśnie jest zużywany na rezystorze i jest przemieniany w energię cieplną. Sytuacja była dokładnie opisana w którymś kursie. Dioda LED "jest zachłannym elementem" i chciałaby jak najwięcej tego prądu pobrać. Dlatego dajemy rezystor który weźmie na siebie ten prąd który dioda "ciągnie" z baterii  i przemienia go w energię cieplną.

2. Zużywa się mAh. mA to jednostka prądu, który płynie przez układ lub element w czasie. mAh to natomiast iloczyn prądu płynącego przez układ i czasu, przez który ten układ "działał" w godzinach.

3. Jeżeli takie baterie się w ogóle produkuje 😉 to tak. Jeżeli przez układ płynie taki sam prąd w takim samym czasie to zużycie PRĄDU jest takie same.

4. Zauważ, że wzór na moc prądu elektrycznego wygląda następująco : P= U I, gdzie P to moc, U to napięcie, a I to natężenie prądu elektrycznego. (sprawa z liczeniem kWh wygląda tak samo jak z mAh, czyli moc pobierana razy czas). Generatory w elektrowniach zamieniają moc mechaniczną w elektryczną. Ta moc mechaniczna nie bierze się znikąd, więc tak jakby płacisz za tę moc. (tak mi się wydaje, bardziej doświadczeni koledzy mogą mnie sprostować i ewentualnie wyjaśnić sprawę)

Edytowano przez Cydek
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, marek1707 napisał:

EDIT: @Cydek Pisaliśmy w tym samym czasie, ciekawe czy to samo

Zawsze jestem pełen podziwu dla Twoich postów. Ja trochę inaczej zrozumiałem pytania.

1 godzinę temu, marek1707 napisał:

Proponuję wrócić do podręcznika fizyki, rozdział "Praca, moc, energia", bo wyraźnie masz problemy ze zrozumieniem i odróżnieniem tych pojęć. Dzisiaj na pewno znajdziesz wiele filmów i wykładów tłumaczących to zgadnienie. Nie ma sensu powtarzać tu tego samego.

Ja bardzo polecam kanał na YT "Fizyka od podstaw" i oczywiście "RS elektronika" (tak Reduktor Szumu też ma filmiki o podstawach jakby ktoś nie wiedział)

Edytowano przez Cydek
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.