Skocz do zawartości

Zakłócenia w układzie elektronicznym


daniel89

Pomocna odpowiedź

Tak jak w temacie. Prosił bym o sugestie co można poprawić w tym układzie aby wyeliminować zakłócenia które w szafie elektrycznej występują.

Jest to układ do pomiaru prądu z przetwornika 10mA. Wybór między 50Ah a 16Ah dla baterii. Próg włączenia alarmu dla 50Ah to 10mA+/- 0.5mA oraz wyłaczenia 10,5mA +/- 0.5mA.

image.thumb.png.c8cc816e63bfc17f2a5576903bec0245.pngimage.thumb.png.0c3d4347b048f9cb4022ea397238a97e.png

Link do komentarza
Share on other sites

I co? Gdzie występują, w których punktach układu, jak duże, jaki mają charakter, kiedy występują, czy sa jakoś skorelowane z czymś co sie wydarza w sieci? Jakieś oscylogramy, liczby? Z czego to zasilasz? Jakimi kablami, jakiej długości? Jak są połączone masy, czego z czym i gdzie? Wrzuciłeś schemacik i na co liczysz? Po co te 2200uF i dlaczego akurat takie? Kto tego sygnału dalej używa? Czy tam widzę wejście cyfrowe jakiegoś PLC?

 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

No właśnie w szafie są normalne kabelki nie ekranowane, rozumiem że zasilanie też ekranować? bo normalnie na stole to działa ale jak wrzuci się do szafy to sieje od czasu do czasu zakłócenia. Bardziej mi zależy czy w tym układzie jakieś filtrowanie dorobić na zasilaniu przy wzmacniaczach jakieś 100nF czy to zbędne. Zakłócenia występują w szafie gdzie pracują falowniki na wyjściu tego wzmacniacza.  Te 2200uF jest odpoweidzialny za zwłokę czasowa zadziałania alarmu. To co pisze DI jest to sygnał do urządzenia zewnętrznego nie jest to PLC, jest to gotowy moduł.

Próg alarmowy może zostać ustawiony w zakresie od 3mA do 10mA. Wejście cyfrowe tego gotowego modułu jak to nazwałeś PLC - w przypadku podania tam danej wartości np. 10mA to wyzwala alarm w urządzeniu. 

Układ ten jak wspomniałem działa tylko na stole bo w szafie już od czasu do czasu wyzwala bezpodstawnie alarm.

Przetwornik jest na 5VDC Ipn=10mA

Edytowano przez daniel89
Link do komentarza
Share on other sites

Nic nie pisałem o ekranowaniu. Zadałem wiele pytań o charakter zakłóceń. Wysil się bardziej. Jak to urządzenie działa? Czy to jakiś układ nadzoru, gdzie masz jakiś próg i sygnał określający wielkość prądu wyzwala coś? Ten sygnał jest analogowy. Jaki jest próg detekcji? Kto go określa? Jak wyglądają te przekroczenia, może jakieś oscylogramy? Mierzyłeś to? Przecież od tego co i w jaki sposób zakłóca zależy sposób walki. Jak nic nie wiesz, to jak chcesz temu przeciwdziałać?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Ogólnie mi chdzi co się daje w takich układach aby przeciwdziałać zakłóceniom . 

Ekranowane przewody rozumiem , połączone masy GND .

Poza tym coś jeszcze można na tej płytce dorobić by usprawnić ten układ ? Czy bez oscyloskopu nic nie doradzisz tak ogólnie ?

Na ten moment nie mam oscylospoku dostępnego więc nie mam jak pomierzyć dokładnie tego wszystkiego. Raczej tak fachowym okiem co tam jest nie tak w tym układzie? Kiedyś czytałem o filtracji zasilania przy nóżkach procesorów, może przy tym wzmacniaczu tez to wymaga filtracji ?

Taki opis do układu jest

"

Układ kontroli ciągłości obwodu baterii (UKCOB) składa się przetwornika prądu o nominalnym zakresie +/- 10mA (maksymalny +/- 16mA) oraz komponentu przetwarzającego napięciowy sygnał z przetwornika prądu na sygnał przystosowany do wejścia cyfrowego jednostki EGU01 lub sterownika EMU01MC.

Zasada działania kontroli opiera się na ciągłym bezkontaktowym pomiarze prądu płynącego przez jeden przewód podłączony do dowolnego bieguna baterii. W przypadku gdy prąd ma wartość większą od progu alarmowego, napięcie na wyjściu układu ma wartość, której odpowiada stan wysoki (1) wejścia cyfrowego. W przypadku gdy prąd obniży się poniżej progu alarmowego napięcie na wyjściu układu osiąga poziom, któremu odpowiada stan niski (0) wejścia cyfrowego.

Próg alarmowy może zostać ustawiony w zakresie od 3mA do 10mA. Ustawienie progu polega na odpowiednim doborze wartości rezystorów. Próg w danym układzie jest ustawiony na stałe.

Zwłoka czasowa zadziałania alarmu braku ciągłości obwodu baterii zależy od pojemności zastosowanego w układzie kondensatora. Czas zwłoki jest maksymalny w przypadku, kiedy prąd baterii przekracza maksymalny zakres prądowy przetwornika. Wraz z obniżeniem się wartości prądu poniżej maksymalnego zakresu, czas zwłoki maleje aż osiągnie wartość zero w przypadku gdy płynący prąd będzie równy progowi alarmowemu.

"

Edytowano przez daniel89
Link do komentarza
Share on other sites

Ogólnie, to o metodach walki z zakłóceniami powstały setki książek. Kup sobie jakąś jeśli potrzebujesz porad "ogólnych". A najbardziej ogólna jaką mogę Ci dać, to że patrząc z takiej odległości na problem nie ma żadnej reguły. Liczy się wszystko: konstrukcja modułów, wzajemne ułożenie przewodów i modułów, sposób połączenia mas, wielkość sygnałów, pasma itp itd.

Zakłócenia mogą wpływać przez sprzężenie pojemnościowe (pole elektryczne), indukcyjne (pole magnetyczne), symtrycznie i asymetrycznie. Mogą być przewodzone (przez kable zasilania, masy i te wyjściowe) i promieniowane (zakłócenia elektromagnetyczne detekowane w węzłach układu na jego nieliniowościach, jak w radiu). Być może nawet one są w przewodzie badanym, a nie radzi sobie z nimi filtr 2200uF, bo jest za wolny i brakuje mu ceramicznego 1uF i 10nF równolegle. Być może przechodzi coś przez zasilanie i tam nie ma blokowania pojemnością. Być może na samym wyjściu wystarczy dać filtr RC. Być może potrzebny jest dławik CM + kondensatory na wejściu. Albo same kondensatory od obu linii do masy wzmacniaczy. Być może warto pomyśleć o poprowadzeniu klasycznej pary różnicowej (skrętki?) jako przewodów wejściowych z czujnika. Może nawet ekranowanej z ekranem podłączonym tylko do masy przy wzmacniaczach. Być może wystarczy tylko jedno z powyższych, a być może będzie potrzebna jakaś ich kombinacja. Być może.. nikt Ci nie da prostej odpowiedzi. Zakłócenia to pole minowe i skoro już na nie wlazłeś, uzbrój się w cierpliwość, włącz wykrywkę (oscylosokop), samodzielne myślenie i zacznij działać. Wołanie do ludzi stojących na drodze gdzie masz postawić następny krok, to prosta droga do nieba.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.