Skocz do zawartości

Arduino - zgrzewarka, tylko 1,24 V na wyjściu Arduino


Michauthew

Pomocna odpowiedź

Tak jak pisałem wcześniej to samo dzieje się bez przekaźnika SSR. Sytuacja wygląda tak, że wgrałem poniższy program w celu sprawdzenia samego arduino. Jak mi się wydaję to powinienem mieć tzn. stan wysoki czyli +/- 5V. A wygląda to tak jak na poniższym filmie:

void setup() {
  pinMode(10, OUTPUT); //Konfiguracja pinu 10 jako wyjście
}
 
void loop() {
  digitalWrite(10, HIGH); //Włączenie przekaźnika
  delay(80); //Odczekanie 80ms
  digitalWrite(10, LOW); //Wyłączenie przekaźnika
  delay(80); //Odczekanie 80ms
}

 

Następnie 80ms zmieniłem na 100ms i sytuacja wygląda następująco. 

void setup() {
  pinMode(10, OUTPUT); //Konfiguracja pinu 10 jako wyjście
}
 
void loop() {
  digitalWrite(10, HIGH); //Włączenie przekaźnika
  delay(100); //Odczekanie 100ms
  digitalWrite(10, LOW); //Wyłączenie przekaźnika
  delay(100); //Odczekanie 100ms
}

 

Już powoli zaczynam tracić wiarę, że uda mi się to uruchomić. Już robiłem wiele podejść i za każdym razem brak pomysłu lub bardziej wiedzy.

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, Michauthew napisał:

Jak mi się wydaję to powinienem mieć tzn. stan wysoki czyli +/- 5V.

Owszem, powinieneś.

3 minuty temu, Michauthew napisał:

Następnie 80ms zmieniłem na 100ms i sytuacja wygląda następująco. 

A ile czasu potrzebuje miernik aby wyświetlić napięcie? Zmień 100 ms na co najmniej 2000 i wtedy mierz.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, ethanak napisał:

A ile czasu potrzebuje miernik aby wyświetlić napięcie? Zmień 100 ms na co najmniej 2000 i wtedy mierz.

No już sprawdzałem wcześniej na 1000ms i miałem te 5V. Czyli poprostu te pomiary nie są wiarygodne przy tak krótkim czasie? Chyba muszę złożyć wszystko w całość jeszcze raz i sprawdzić.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

12 minut temu, Michauthew napisał:

Czyli poprostu te pomiary nie są wiarygodne przy tak krótkim czasie?

Tak ponieważ twój miernik zbiera kilka... kilkanaście próbek na sekundę. Dlatego wyniki przy szybkich sygnałach przedstawiają "dziwne" wartości. Są one uśrednione i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Najlepiej takie impulsy mierzyć oscyloskopem, ewentualnie miernikiem true RMS który potrafi oddzielić składową stałą od składowej zmiennej sygnału. Jeśli przy długich impulsach z podłączonym przekaźnikiem miernik wskazuje wartości od około 0 do 5V to wyjście mikrokontrolera jest sprawne i usterki należy szukać gdzie indziej.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Udało mi się znaleźć prawdopodobnie przyczynę. Winny był przekaźnik, ale jeszcze mam kilka pytań:

1. Zmierzyłem w obu przekaźnikach rezystancję i wyszło mi, że nowy przekaźnik na ustawionym zakresie 20kΩ pokazał 19,62kΩ a stary na tym samym zakresie już nic nie pokazał. Czyli brak przejścia.

Natomiast gdy ustawiłem zakres 200kΩ nowy przekaźnik pokazał 3.3kΩ a stary na tym samym zakresie tym razem pokazał 4.2kΩ. Czym to jest spowodowane? Błąd pomiarowy?

2. Kolejne pytanie mam takie dlaczego przy podaniu napięcia sterującego na stykach roboczych nie ma przejścia gdy się sprawdza na testerze ciągłości?

Jakoś wlazło mi to teraz do głowy. I szukam odpowiedzi 🙂

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Wyniki twoich pomiarów wynikają wprost z budowy SSR. Otóż niema tam na wejściu cewki jak w zwykłym przekaźniku a dioda led. W istocie SSR jest nieco mocniejszym i bardziej rozbudowanym układem triak - optotriak. Dlatego miernik na wejściu pokazywał takie rezystancje, lepszym sposobem pomiaru byłby test diody ale tutaj też nie zawsze da to efekty bo napięcie przewodzenia zawartej w strukturze LED może być wyższe niż to które podaje twój multimetr. Co do wyjścia jest podobnie - przekaźnik ma jakieś minimalne napięcie przy którym zaczyna działać. 

  Podaj dokładny model swojego SSR

Edytowano przez _LM_
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Dzięki za odpowiedź. Wstawię zdjęcie tego przekaźnika.

Edit: Na wejściu nie mierzyłem rezystancji tylko na wyjściu. A na wejściu podałem stałe 5V 🙂 Obejrzę ten filmik bo kilka razy ten Pan sporo mi wyjaśnił 🙂

IMG_20210521_104552.jpg

Edytowano przez Michauthew
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.