Skocz do zawartości

Arduino - zgrzewarka, tylko 1,24 V na wyjściu Arduino


Michauthew

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry, mam taki problem postanowiłem złożyć zgrzewarkę do ogniw sterowaną przez arduino. Tylko mam taki problem, że na wyjściu cyfrowym zamiast 5V mam 1.24V. I z tego powodu przekaźnik SSR 40A nie chce działać tak jak powinien. Wsad sprawdzony przez wiele osób i działa u nich bez żadnych problemów.

152354058_755616528684017_514313251053192122_n.thumb.jpg.23148ceb5b278a267b2909401a913c47.jpg

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Jak załączany jest przekaźnik? Narysuj jakiś schemat, nawet odręczny. Łatwiej będzie powiedzieć w czym leży problem. Z takiego pająka jaki przesłałeś nic nie widać.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Sprawdzałem na trzech różnych płytkach i jest taka sama sytuacja. Ale spróbuje zrobić tak jak napisałeś i wgram jakiś program aby sprawdzić sterowanie na PIN10.

@Chev teraz mnie nie ma w domu aby zrobić schemat. Ale ogólnie przekaźnik jest podłączony tak: + --> PIN10 i - --> GND. Przekaźnik jest załączany przez przełącznik NO. I załączenie przekaźnika następuje poprzez zwarcie PIN8 do GND. I w tym momencie na PIN10 powinno być 5V. Jak wrócę zrobię jakiś schemat. 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

17 godzin temu, Michauthew napisał:

Sprawdzałem na trzech różnych płytkach i jest taka sama sytuacja. Ale spróbuje zrobić tak jak napisałeś i wgram jakiś program aby sprawdzić sterowanie na PIN10.

@Chev teraz mnie nie ma w domu aby zrobić schemat. Ale ogólnie przekaźnik jest podłączony tak: + --> PIN10 i - --> GND. Przekaźnik jest załączany przez przełącznik NO. I załączenie przekaźnika następuje poprzez zwarcie PIN8 do GND. I w tym momencie na PIN10 powinno być 5V. Jak wrócę zrobię jakiś schemat. 

Nie wiem co oznacza PIN10 i PIN8, ale z opisu wygląda mi to na jakiś skomplikowany proces załączenia tego przekaźnika. Z tego co kojarzę wystarczy wystawić na porcie stan wysoki, aby przekaźnik zmienił swój stan. Nie rozumiem za bardzo schematu podłączenia tego przekaźnika. Jedna linia powinna być podłączona do portu uC, druga do GND i ma działać.

Osobiście załączałbym przekaźnik przez klucz z zewnętrznego źródła, żeby nie obciążać portu mikrokontrolera. 

Link do komentarza
Share on other sites

Wczoraj znalazłem chwilkę i sprawdziłem sterowanie tym pinem. Wgrałem prosty program, który na początku podłączyłem pod diodę aby sprawdzić czy działa.

void setup() {
  pinMode(10, OUTPUT); 
}
 
void loop() {
  digitalWrite(10, HIGH); /
  delay(1000); 
  digitalWrite(10, LOW); 
  delay(1000); 
}

Następnie po udanej próbie poszedłem podłączyć pod przekaźnik SSR. I tym razem niby było wszystko jak należy. Na przekaźnik szło 4,88V co bez problemu załączało go jak i transformator. Wszystko dobrze ale wykonywanie zgrzewu przez 1000ms to trochę za dużo. Także postanowiłem zmienić z 1000ms na 80ms. I tutaj problem znowu się pojawił 1,21V na przekaźnik SSR.

Jeśli można dodam link do wątku z tą zgrzewarką, może komuś coś pomoże. Bo sam już nie mam pomysłu, choć jeszcze się nie poddaje.

https://rctruck.pl/forum/viewtopic.php?f=77&t=2968&sid=a6b3cbccbb6a6008513b0c35b77fb98c

Link do komentarza
Share on other sites

Dziwne...bo to prosta konstrukcja. Jak ja robilem to wszystko od strzala dzialalo...przekaznik SSR40a jedna strona logiki do GND druga do pinu arduino i gra..u mnie czas zgrzewu to ok. 60-70ms max. tez trzeba pamietac ze ten SSR nie wlaczy sie jesli czas bedzie za krotki..(1 sekunda to dziure w baterii wypali :-))

Sprawdz dokladnie polaczenia gnd i pinu od zalaczania, bo to tu pewnie jest przyczyna..

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 20.03.2021 o 18:12, farmaceuta napisał:

Sprawdz dokladnie polaczenia gnd i pinu od zalaczania, bo to tu pewnie jest przyczyna..

Sprawdzałem nawet w taki sposób, że podłączyłem do płytki tylko LCD i enkoder tak aby tylko wejść w menu zgrzewania. Podłączyłem dwa przewody od przycisku zgrzewania GND i PIN 8 i dwa kolejne przewody które idą na przekaźnik GND i PIN 10. I Do tych przewodów miernik aby sprawdzić czy daje te 5V. I zwierając przewody od przycisku mam nędzne 1.3V także przekaźnik nie ma prawa działać.

Tylko zastanawia mnie jedna kwestia jeżeli zwieram przewód od zgrzewania to "ZGRZEWANIE" następuję raz. A jeżeli chcesz ponownie to muszę puścić i zewrzeć go ponownie? A wcześniej jak miałem wszystko podłączone razem z przyciskiem to po wciśnięciu go ZGRZEWANIE ponawiało się cały czas.

Juz brak pomysłu o co tu chodzi. Niby prosta konstrukcja. Firmware sprawdzony przez wiele osób to raczej to nie on jest tu winny.

Link do komentarza
Share on other sites

Sprobuj zmienic pin od przekaznika na inny...byc moze ten jest martwy

..a no tak, sprawdzales juz wczesniej. Byc moze faktycznie ten ssr jest uszkodzony...a sprobuj przelaczac go bez transformatora...powiedzmy co 100ms..

Dnia 24.04.2021 o 11:15, Michauthew napisał:

Tylko zastanawia mnie jedna kwestia jeżeli zwieram przewód od zgrzewania to "ZGRZEWANIE" następuję raz. A jeżeli chcesz ponownie to muszę puścić i zewrzeć go ponownie? A wcześniej jak miałem wszystko podłączone razem z przyciskiem to po wciśnięciu go ZGRZEWANIE ponawiało się cały czas.

To raczej cos nie tak miales...jesli to typowa zgrzewarka do ogniw to wciskasz guzik robisz zgrzew i tyle...dopiero po ponownym wcisnieciu robisz nastepny...no chyba ze ten kod ma opcje zgrzewu ciaglego i takie cos miales wlaczone...

Link do komentarza
Share on other sites

Tylko ta zgrzewarka ma preimpuls, impuls oraz przerwę pomiędzy impulsami. Jeżeli zwiększę impuls do 100ms to mam wtedy już 3V. Sprawdzałem już z transformatorem z samym przekaźnikiem oraz bez przekaźnika. Co do kwestii przycisku miałem zastosowany taki: https://botland.com.pl/przelaczniki-przyciskowe-i-elektryczne/17240-przelacznik-przelotowy-okragly-nozny-pn31-230v-czarny-69mm-5szt.html ponieważ akurat go miałem pod ręką jest to zwykły przycisk NO-NC. Ale nadal mnie zastanawia jeżeli miałem go podłączonego i po wciśnięciu go ZGRZEWANIE trwało tak jakby w pętli a teraz za przycisk robią dwa przewody które które zwieram i następuje ZGRZEWANIE tylko raz i koniec aż nie puszczę i zewrę ponownie.

Link do komentarza
Share on other sites

23 godziny temu, Michauthew napisał:

Ale nadal mnie zastanawia jeżeli miałem go podłączonego i po wciśnięciu go ZGRZEWANIE trwało tak jakby w pętli 

No to cos zle bylo...co? Nie mam pojecia..

 

23 godziny temu, Michauthew napisał:

a teraz za przycisk robią dwa przewody które które zwieram i następuje ZGRZEWANIE tylko raz i koniec aż nie puszczę i zewrę ponownie.

I tak wlasnie ma byc...tzn dziala teraz poprawnie juz?

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, farmaceuta napisał:

I tak wlasnie ma byc...tzn dziala teraz poprawnie juz?

Kwestia tego przycisku wygląda dobrze, docelowo muszę zmienić przycisk. A co do samego zgrzewania to raczej dalej to samo. Przy 100ms mam niby te 3V, ale jak zejdę niżej to dalej problem.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Cuda niewidy normalnie...gdzie jest schemat do tej zgrzewarki?? 

Albo jeszcze inaczej...napisz sobie taki prosty kod gdzie po wcisnieciu guzika podaje impuls na dany pin...sprawdz to bez przekaznika, z przekaznikiem i z transformatorem...po kolei..

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 26.02.2021 o 18:09, Michauthew napisał:

Tylko mam taki problem, że na wyjściu cyfrowym zamiast 5V mam 1.24V. I z tego powodu przekaźnik SSR 40A nie chce działać tak jak powinien. Wsad sprawdzony przez wiele osób i działa u nich bez żadnych problemów.

 

 

 

Też miałem taki problem przy innym projekcie. W moim przypadku wystarczyło delikatnie wyjąć i włożyć mikrokontroler z arduino lub też je sformatować. U mnie po tym zabiegu "magicznie" się naprawiło

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 3.05.2021 o 13:10, farmaceuta napisał:

Albo jeszcze inaczej...napisz sobie taki prosty kod gdzie po wcisnieciu guzika podaje impuls na dany pin...sprawdz to bez przekaznika, z przekaznikiem i z transformatorem...po kolei..

Już to sprawdzałem

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.