Skocz do zawartości

Wykorzystanie ładowarki Redox Alpha v3 do zasilania płytki stykowej


g0raj

Pomocna odpowiedź

Cześć,

Kilka dni temu wpadła mi w ręce ładowarka mikroprocesorowa Redox Alpha V3. Jedną z jej dodatkowych opcji to "Digital Power", która zamienia ładowarkę w "stabilizowany zasilacz prądowy o zmiennych parametrach pracy".

Pomyślałem sobie, że wygodnie będzie podpinać ją do wyprowadzeń zasilania płytki stykowej i symulować w ten sposób zasilanie bateryjne. Przykładowo zamiast podpinać LiPo 7,4V, to po prostu takie napięcie sobie ustawę na ładowarce/zasilaczu. Do ustawienia jest też prąd, ale wydaje mi się, że tu wystarczy ustawić odpowiednio duży i że symuluje to coś na zasadzie wydajności prądowej baterii (czy się mylę?).

Natomiast w moich badaniach empirycznych okazuje się, że coś jest nie tak.. Na płytce stykowej mam prosty układ: czerwona dioda LED w szeregu z rezystorem 1k.

Gdy układ zasilam z baterii, przykładowo 9V i wpinam równolegle woltomierz (na magistralach zasilających), to faktycznie pokazuje on 9V.

Natomiast przy podłączeniu ładowarki/zasilacza i ustawieniu danego napięcia, to samo badanie woltomierzem pokazuje inne wyniki. Przykładowo:

  1. Ustawienia - Napięcie: 5V, prąd: 2A. Pomiar - 4,15V (zamiast 5V)
  2. Ustawienia - Napięcie: 10V, prąd: 2A. Pomiar - 5,6V (zamiast 10V)
  3. Ustawienia - Napięcie: 15V, prąd: 2A. Pomiar - 13-17V (zamiast 15V)

Takie same wskazania jak w pomiarze pokazują się na ekranie ładowarki/zasilacza.

Albo coś robię źle, albo czegoś nie rozumiem, albo ta ładowarka nie nadaje się jako alternatywa do baterii (ale dlaczego?).

Czy ktoś mi może z tym pomóc?

Link do komentarza
Share on other sites

Trochę podrążyłem temat i chyba sam sobie odpowiem, w razie gdyby komuś się przydało 🙂

Otóż najprawdopodobniej ładowarka umożliwia wyłącznie tryb stałoprądowy i utrzymuje stały prąd przy obciążeniu dobierając odpowiednio napięcie. Także na moje potrzeby raczej się nie nada i już sobie upatrzyłem zasilacz warsztatowy 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.