Skocz do zawartości

Jakie serwo / silnik krokowy do zakręcania nakrętek


Robert85

Pomocna odpowiedź

Cześć. Potrzebuję porady jak dobrać odpowiedni napęd do półautomatycznej "zakręcarki".

Z tego co czytałem to silnik krokowy raczej odpada (za mała moc) więc pomyślałem o serwo. Zakres ruchu nie jest duży raptem około 1,5 - 2 obrotów (czyli 540 - 720 stopni). Nakrętkę nakładam ręcznie (bez dokręcania) a napęd miałby zadanie to solidnie dokręcić. 

Sterowanie bym zrobił przez arduino.

Krótkie video z pokazaniem jak to wygląda tutaj:

 

z góry dzięki

Link do komentarza
Share on other sites

@Robert85 ciężko będzie w ciemno dobierać napęd bez poznania potrzebnych sił, ale ja bym chyba nie skreślał silnika krokowego. Zawsze można dodać do niego przekładnie. Silnik krokowy ma taką zaletę, że precyzyjnie kontrolujesz położenie wału. Serwo modelarskie też powinno się sprawdzić, ale tutaj musiałbyś iść raczej już w kierunku jakiś lepszych, droższych serw z potężnym momentem. Może ktoś się odważy doradzić jakiś konkret w ciemno, ale obawiam się, że na Twoim miejscu najlepiej byłoby kupić jakiś silnik, podłączyć i miałbyś konkret (działa albo nie). Zawsze będzie wtedy jakiś punkt wyjściowy do szukania mocniejszych napędów. Można w sumie pewnie zrobić test jakąś wkrętarką - pewnie nawet takie dokręcanie ze sprzęgłem byłoby wskazane w takim rozwiązaniu.

No chyba, że chcesz od razu iść w jakieś potężne napędy typu silniki od wycieraczek/podnoszenia szyb w samochodach. Tylko wtedy żebyś nie ukręcił tego pojemniczka 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wydaje mi się, że sterowanie pozycją jest tu niepotrzebne — raczej właśnie jakiś mocny silnik i albo dynamometr, albo sprzęgło (czyli de facto to samo, tylko mechanicznie). Wkrętarki wydają się być obiecujące do tego zastosowania.

Link do komentarza
Share on other sites

Ten pomysł z wkrętarką brzmi ciekawie. Dziś zrobię test ze zwykłą akumulatorową, którą akurat mam.  Jeśli się sprawdzi, poszukam czegoś zasilanego sieciowo, aby móc sterować już za pomocą arduino (włącz/ wyłącz + ruch lewo / prawo). 
Dzięki za sugestie. Dam znać jak pójdzie. 

Link do komentarza
Share on other sites

/odkop

Akurat w przemysłowych maszynach zakręcających jest i kontrola momentu i pozycji 😛 Jak krzywo najdzie nakrętka - moment osiągnięty, a pozycja raczej nie - jak lipna nakrętka to dojedzie do pozycji, ale nie będzie osiągniętego momentu. Potem i tak jest kontrola, czy ta nakrętka jest w odpowiednim miejscu więc ja bym jednak spróbował obrót o dany kąt + kontrola siły ale elektroniczna nie mechaniczna

Edytowano przez BananWszyscy
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.