Skocz do zawartości

Kompozyty metalowe o strukturze kości


MKJB

Pomocna odpowiedź

Drodzy!

Przez całe życie o tym marzyłem i nareszcie się udało. Mianowicie od paru dni potrafię tworzyć przedmioty metalowe o dowolnym kształcie i dowolnej strukturze.

Metoda jest prosta i tania. Nawet dzieci mogą ją stosować. W większości domów znajdziemy wszystko co potrzebne do przeprowadzenia takiego procesu.

Wykonałem ledwie parę prób, posiadam bardzo skromne środki a jednak uzyskane efekty są nader obiecujące.

 

987170679_MKJBbone.thumb.jpg.370ee3173ff68fc603b5dbc399357e64.jpg

 

Poniżej fragment dzwonu silnika rakietowego:

406772029_MKJBbell.thumb.jpg.a7ff4086ef584fd92c301b2b6c8f55a4.jpg1046688728_rocketbell2.thumb.png.a81f434413895785506f6735cc883527.png

A tutaj porównanie wagi typowego radiatora miedzianego i tej próbki:

https://www.tiktok.com/@michal_baran/video/6954171164251933957?is_copy_url=1&is_from_webapp=v1

 

Poszukuję mądrych i szybkich głów do pomocy... 😉

dziękuję!

Michał Baran

 

Edytowano przez MKJB
Link do komentarza
Share on other sites

A dziękuję! Więcej głów po to, że moja jedna na taki temat jest cokolwiek za mała... 😉 Szczególnie gdy chodzi o ruszenie spraw od strony organizacyjnej, biznesowej etc.

Na razie sonduję możliwości nad Wisłą. Potem tą szansę będzie miał świat.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@MKJB Ja mogę się trochę wypowiedzieć, bo miałem styczność z inwestorami VC.

Najważniejsze pytania Inwestorów

Przede wszystkim najważniejsze pytania:

  • Czy łatwo jest skopiować Twój pomysł.
  • Jak chcesz znaleźć klientów / przekonać ich do zakupu Twojej technologii?
  • Dlaczego akurat Twój pomysł powinien zostać sfinansowany?
  • Jaką jesteś osobą / Twój charakter.

Ogólnie Inwestor wiąże się z Tobą na dłuższy okres czasu (3-5 lat) i chciałby mieć do czynienia z osobą ogarniętą, która wywiązuje się z powierzonych obowiązków. Często fundusz zapewnia pełne wsparcie księgowo-prawne startupu, a Twoim zadaniem jest tylko zarządzanie jako CTO i pilnowanie, by produkcja szła poprawnie. Decyzje rozwojowe podejmujesz wspólnie z inwestorem - typu wdrożenie nowego produktu, poprawki, jakiś nowy model urządzenia i razem je zatwierdzacie. Czasami inwestor też zasiada w zarządzie spółki.

Skąd pozyskać pieniądze?

Tutaj jest wiele opcji. Akurat w celu pozyskania inwestycji powinieneś założyć spółkę z.o.o. (razem z inwestorem, lub z osobami zaangażowanymi w projekt, które Ci będą pomagać). Ogólnie najważniejsza dla Inwestora jest kadra i pomysł. Warto też mieć MVP, aczkolwiek jeszcze raz powtórzę - inwestorzy najdokładniej sprawdzają kadrę przyszłej inwestycji.

Teraz skąd wziąć kasę? - Realizowany jest projekt wsparcia startupów, ale o ile dobrze kojarzę tylko w PL wschodniej. Możesz też napisać do funduszy VC wysyłając Pitch Deck projektu, jeżeli im się spodoba projekt to do Ciebie zadzwonią.

Pitch Deck

W Pitch Deck'u najważniejsze jest streszczenie - ile kasy potrzebujesz, kto będzie nią dysponował, oraz ogólne założenia projektu i przewidywany wskaźnik ROI.

Ogólna budowa Pitch decku zakłada:

  1. Streszczenie
  2. O kadrze przedsiębiorstwa
  3. Projekt/Projekty
  4. Analiza ryzyka (SWOT)
  5. Analiza finansowa (ROI) uwzględniająca jak najdokładniej koszty
  6. Podsumowanie i dane kontaktowe

To taka najprostsza wersja. Pitch Deck tworzysz na wzór biznesplanu, najlepiej w języku angielskim, ale polski też ujdzie, tylko limitujesz się do krajowych funduszy.

Ile czasu trwają negocjacje?

Negocjacje zwykle trwają od miesiąca do trzech. Nie warto być pochopnym i nalegać na szybkie fundowanie... Wiadomo jak to zostanie odebrane 😉 Inwestorzy cenią sobie osoby roztropne, które analizują każdą decyzję, ale również są w stanie podejmować szybkie i trafne decyzje w nagłych sytuacjach. Stąd często pada propozycja kawy/herbaty. Jest to swojego rodzaju test na podjęcie trafnej decyzji.

Jak masz jeszcze pytania...

To napisz, postaram się na większość odpowiedzieć...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

37 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

@MKJB

  • Jaką jesteś osobą / Twój charakter.

Ogólnie Inwestor wiąże się z Tobą na dłuższy okres czasu (3-5 lat) i chciałby mieć do czynienia z osobą ogarniętą, która wywiązuje się z powierzonych obowiązków.

Serce roście, ilekroć jest okazja rozmowy z Fachowcem. Bardzo dziękuję za obszerną odpowiedź.

Odniosę się do kluczowego zagadnienia - owe kwestie osobowościowe, charakterologiczne...

Okazuje się, że to działa w obie strony 😉
Mam na koncie wiele rozmów, w wielu innych tematach, i zawsze powyższe parametry były decydujące. Owszem, biorę poprawkę na to, że moja osobowość do łatwych nie należy, co gorsza generuję wyjątkowo kłopotliwe wyzwania do realizacji. Ale! Witki mi opadają za każdym razem gdy widzę w innych oczach strach. Gdy padają pytania - a po co, a na co, a czy warto?... No przecież z takim nastawieniem to się nic nie ruszy, tym bardziej w tak trudnych zagadnieniach.

Co do kasy. Okazuje się, że nie jest ona problemem*. Bo obojętne czy będzie się miało 1 złotówkę czy 1 milion, to liczy się to, jaka motywacja za danymi kwotami stoi. Owszem, można kupić pracę danego człowieka, ale nie jego pasji i serca, a one są potrzebne do działania na najwyższym poziomie. Od dawna wiemy, że w świecie grantów, dofinansowań etc., przewalają się miliardy. Powstały nowe profesje, całe kasty, które żyją z robienia czegoś dla samego robienia. A nie zrobienia...

Jak na razie nie miałem dość szczęścia żeby odnaleźć odpowiednie osoby. A tak na prawdę nie wykonałem wystarczającej liczby prób. Dopiero uczę się tego wszystkiego. Moim żywiołem jest robota, mój naturalny biotop to warsztat. Wszystko poza nim jest dla mnie trudne.

...

Metoda, którą dane mi było zauważyć jest tak prosta i oczywista, że ustawicznie przepytuję osoby kompetentne z danych dziedzin czy już gdzieś tego nie było...
Czyli - tak, łatwo to skopiować. Bardzo łatwo! Jednak paradoksalnie takie proste rzeczy są w swej prostocie strasznie skomplikowane. I tu jest właśnie pole do działania. No bo niby wszystko jest łatwe ale jak przyjdzie co do czego to zarazem jest bardzo ciężko. No na przykład - zmierzenie się na dzień dobry ze świadomością, że nie ma żadnego wsparcia, oparcia. Nie odtwarzamy niczego, dopiero wszystko musimy stworzyć. Rozpoznać bojem. Po prostu trzeba mocno wyskoczyć przed szereg. To jest bardzo niekomfortowa sytuacja. Nie każdy to lubi. Jest miło jak możemy znaleźć podręczniki, pdf'y, instrukcje, tutoriale... A tu nie ma nic, goła łąka 🙂 Ja to akurat uwielbiam. Ale Ludziska reagują różnie...

 

____________

* Był parę lat temu temat. Otrzymałem propozycję ośmiocyfrową, w obcych walutach. No i co z tego, jak nie potrafiłem znaleźć Śmiałków do wspólnej przygody...

 

Link do komentarza
Share on other sites

14 godzin temu, MKJB napisał:

Serce roście, ilekroć jest okazja rozmowy z Fachowcem. Bardzo dziękuję za obszerną odpowiedź.

Czy jestem fachowcem to nie wiem... Zawsze kończyło się na rozmowach, bo o ile mam zwykle wiele dobrych pomysłów, tak ciężko z marketingiem...

14 godzin temu, MKJB napisał:

Owszem, można kupić pracę danego człowieka, ale nie jego pasji i serca, a one są potrzebne do działania na najwyższym poziomie.

Tutaj ja się odniosę - moją pasją jest tworzenie... Bardzo patologicznie to brzmi ale taka prawda... Lubię po prostu tworzyć... Czy to program komputerowy, czy to urządzenie elektroniczne, model 3D, jakiś stolik z żywicy... Po prostu wszystko co da się stworzyć musi być zrobione... 

Problemem nie jest kupienie człowieka z pasją - to też da się zrobić 😉 Problemem jest to, by ten człowiek się nie wypalił pracując ciągle nad tym samym, przez co jego pasja zamieni się w żmudny obowiązek, a jego efektywność spadnie (z tego powodu aktualnie myślę o przebranżowieniu z programowania na coś innego... co? Jeszcze nie wiem...) 

14 godzin temu, MKJB napisał:

Owszem, biorę poprawkę na to, że moja osobowość do łatwych nie należy, co gorsza generuję wyjątkowo kłopotliwe wyzwania do realizacji.

Witam w klubie trudnych osobowości... wszyscy mnie pytają czemu poświęcam tyle czasu na ładny styl kodu w pracy... Przecież to marnowanie czasu... Ostatnio się przekonali co znaczy ładny kod, kiedy trzeba było wprowadzać poprawki 😄 

Wracając do tematu

Powiedzmy, że jestem osobą, która chce produkować radiatory do mostków. Takie proste jak w 2010 roku, żadnych tam wentylatorów - zwykły bloczek jak na ledach i taki jak na filmiku. Podaj mi zaletę Twojej metody nad metodą tradycyjną czyli wycinaniem z bloku metalu albo odlewką? 

Metoda wycinania: straty materiału, długi czas produkcji
Odlewka: wysoki koszt rozpoczęcia i utrzymania (nagrzanych kotłów z metalem)

(nie karcić za uproszczenia)

Appendix

https://startup.pfr.pl/pl/baza-wiedzy/artykuly/co-jest-ekosystem-innowacji/😉 

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 26.04.2021 o 09:33, H1M4W4R1 napisał:

Lubię po prostu tworzyć... Po prostu wszystko co da się stworzyć musi być zrobione... 

O to, to!!! Święte słowa szanownego Kolegi! 👏

Radiatorki się kreują, badam temat jak mogę. Wkrótce dorwę kamerę termowizyjną i coś więcej się zobaczy. Załatwiam też badania w laboratorium (przewodność cieplna, elektryczna etc.).

 

A tymczasem taki obiekt wziął się i powstał (projekt mojego przyjaciela, Armina Stachiewicza):

15.thumb.jpg.eb7eb9ae8e004927468e4757ac889087.jpg

4.thumb.jpg.271c29033805f081a17ad146a3611f2c.jpg

5.thumb.jpg.d6c8a7ee6b4bc31e420ea9f5b365dc31.jpg

7.thumb.jpg.57d2a721eec76dc7d504ef909f76eb8e.jpg

20.thumb.jpg.8c1ae89a5ae804740523e8311d090298.jpg

Tuszę, że ten otwieracz otworzy nam Marsa...

Ciężar właściwy to około 70% wobec litego metalu, choć ta wartość może być dowolnie zmieniana. Docelowo chcę jeszcze dodać skorupę aby uzyskać efekt kościany...

 

Serdecznie polecam lekturę obrazów ruchomych:

https://www.tiktok.com/@michal_baran/video/6959785763944795398?lang=pl-PL&is_copy_url=1&is_from_webapp=v1

https://www.tiktok.com/@michal_baran/video/6959952616931593477?lang=pl-PL&is_copy_url=1&is_from_webapp=v1

 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, MKJB napisał:

Radiatorki się kreują, badam temat jak mogę. Wkrótce dorwę kamerę termowizyjną i coś więcej się zobaczy. Załatwiam też badania w laboratorium (przewodność cieplna, elektryczna etc.).

Trochę niepotrzebne koszty, ale będzie dobry argument przy rozmowach z inwestorami 😉 

Kolejny i ten sam problem w kwestii Twojego rozwiązania (i najlepiej nam nie zdradzaj szczegółów) to komercjalizacja - czyli jak w krótkim czasie zrealizować duże zamówienie przy użyciu Twojej metody. Przy wycinaniu każdy wie 😉 Chociaż spodziewam się, że to może być szybsze od plotera... 

Jeżeli to coś wyciągnie przewodność cieplną zbliżoną do oryginalnego metalu to możesz zrewolucjonizować przemysł radiatorów... Chociaż o ile się orientuję te obecnie już są robione na wtryskarkach...

Zależy też czy metoda działa z każdym metalem... To też jest dość krytyczna kwestia jeżeli chodzi o ilość zastosowań.

Link do komentarza
Share on other sites

Poniżej ważenie tytułowego otwieracza:

https://www.tiktok.com/@michal_baran/video/6961247551718706438?lang=pl-PL&is_copy_url=1&is_from_webapp=v1

ERRATA

Na filmie jest informacja, że teoretyczna waga winna wynosić 36g. Przepraszam, popełniłem błąd. Przeliczyłem objętość modelu 3d ale tam była grubość 2mm. Jednakże wytworzony przedmiot ostatecznie uzyskał grubość ponad 3mm... czyli różnica jest jeszcze większa.

Tak czy inaczej, na filmie porównuję wagę z drutem 3.5mm żeby nawet wzrokowo przedstawić sytuację 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 9.05.2021 o 08:25, H1M4W4R1 napisał:

komercjalizacja

😁

Słowo klucz!

Przecież to aż się prosi żeby to wykorzystywać na radiatory, wymienniki ciepła etc. I oczywiście, takie testy prowadzę - ad hoc dorabiam radiatorki do grzejących się elementów na zasilaczach, wytworzyłem "radiacyjne plecy" do telefonu itd. Przygotowuję też próbne bloki wodne - ciężko będzie przeskoczyć ich wydajność (w porównaniu do micro fins pole powierzchni takich struktur jest gigantyczne, no i cały ten cudowny zagajnik kreuje się sam...) 😉

 

Link do komentarza
Share on other sites

11 minut temu, MKJB napisał:

Przecież to aż się prosi żeby to wykorzystywać na radiatory, wymienniki ciepła etc.

Tutaj bym polemizował, bo dokładności i szybkości wtryskarki w sektorze komercyjnym nie przebijesz tak łatwo... Polecałbym przetestować strukturę honeycomb'a. A co do samych radiatorów to może spróbuj zaprojektować jakiś do A4988, wtedy będziesz mógł  je bardzo dobrze (i dość tanio) przetestować w praktyce bez wsparcia laboratorium 😉 

11 minut temu, MKJB napisał:

w porównaniu do micro fins pole powierzchni takich struktur jest gigantyczne

Raczej miniaturowe 😉 W radiatorach im większe pole tym lepiej, bo większa powierzchnia wymiany ciepła...

Tak z ciekawości... wszystko aktualnie jest z miedzi - czy tylko dla miedzi ma to zastosowanie czy np. do stali i aluminium też?

EDIT

Polecałbym celować w rynek MŚP/konsumencki, bo duże firmy raczej odpadają (bo je stać na bardziej zaawansowane procesy technologiczne, które pewnie są niewiele droższe w skali przemysłowej).

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

Kolejny eksperyment - prosta rurka... 😉

Wysycenie metalem można dowolnie sterować (od prawie 0 do blisko 100%). Akurat w tym przypadku ciężar właściwy wynosi około 23% wobec wersji litej.

Rurka jest stosunkowo silna, gołymi rękami absolutnie nie sposób zrobić jej krzywdy. Młotkiem nie traktowałem, potrzebuję więcej próbek żeby przeprowadzić próby niszczące... 😜

https://www.tiktok.com/@michal_baran/video/6966803136891735301?lang=pl-PL&is_copy_url=1&is_from_webapp=v1

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.