Skocz do zawartości

Odczytywanie danych czujnika z dużą częstotliwością


Sarcino

Pomocna odpowiedź

Cześć !

Mam mały problem ponieważ potrzebuje podłączyć jakoś samochodowy czujnik spalania stukowego i odczytywać wartości napięcia z duża częstotliwością. Zakładając że silnik pracuje z prędkością 1000 obr/min oznacza to że na jedną sekundę przypada około 17 obrotów wału, a ja potrzebowałbym odczytać wartość z jak największą częstotliwością z każdego obrotu. (Najlepiej z każdego stopnia czyli 360 pomiarów na obrot) Srednio wychodzi około 6200 pomiarów na jedną sekundę.   Czy jest szansa odczytu danych z tak duża częstotliwością ? Jeżeli nie arduino to czy możecie mi coś doradzić? 

Pozdrawiam serdecznie !

Link do komentarza
Share on other sites

Uwaga: nie testowane

Z tego co kojarzę STM32 z użyciem DMA powinno sobie poradzić, co do Arduino się nie wypowiem, rzadko korzystam tam z ADC, a jak już to do odczytu potencjometru.

Tylko pamiętaj, że zwiększając częstotliwość pomiarów masz mniejsze pole do normalizacji ich wyników, co za tym idzie istnieje większa szansa na przekłamania.

STM32 ma bodajże ADC do 5Msps.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 25.04.2021 o 15:35, Sarcino napisał:

 Czy jest szansa odczytu danych z tak duża częstotliwością ?

Czas pomiaru to ok. 100µsec, czyli jeśli reszta programu się wyrobi to owszem jest szansa nie bawiąc się w operacje na rejestrach.

Jeśli się nie wyrobi, tu już trzeba trochę zabawy z rejestrami, ale też się da.

Z jaką dokładnością chcesz mieć te wyniki? Pamiętaj, że te przetworniki nie są dokładne.

Tak przy okazji - co chcesz zrobić z tymi wynikami? Bo nawet jeśli zrobisz 6200 pomiarów na sekundę to i tak w pamięci Arduino tego nie zmieścisz.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zależy mi na wykryciu spalania stukowego , czujnik ten wychwytuje drgania o częstotliwości 12kH i przetwarza je na napięcie, ogólnie rzecz biorąc interesuje mnie konkretny moment odczytu danych jest to GMP czyli górny martwy punkt tłoka oraz chwilę przed i chwilę po osiągnięciu tego punktu. Zależy mi na odczytaniu tych danych i najlepiej nałożenie odpowiedniego filtru na te dane w celu odfiltrowania prawidłowego spalania, a także ewentualnie pracy zaworów. Dobrze byłoby gdybym mógł jeszcze odczytać dane z czujnika położenia wału , jest to przeważnie czujnik indukcyjny lub Halla. Czy dane mogą być na bieżąco analizowane czy arduino będe mógł użyć tylko do odczytania tych danych ? 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.