Skocz do zawartości

Dobór tranzystora do sterowania silnikiem DC z arduino


Minzzzy

Pomocna odpowiedź

34 minuty temu, Elvis napisał:

tylko nadal brakuje zabezpieczenia przed prądem indukowanym przez silnik

Ja też nie specjalista od mosfetów, ale czy opisywany tranzystor nie ma przypadkiem w środku diody zabezpieczającej?

Link do komentarza
Share on other sites

19 minut temu, ethanak napisał:

ale czy opisywany tranzystor nie ma przypadkiem w środku diody zabezpieczającej?

Ma ale nie pomoże ona przy prądach indukowanych z silnika gdyż napięcie na drenie może urosnąć(i w końcu tak się stanie) do takiej wartości że przebije mosfeta, a jeśli nawet się to nie uda to będzie "siał" po linii zasilania przez co mikrokontroler będzie się zawieszał. Znalazłem krótki artykuł o tym jak odkłócać obciążenia indukcyjne. http://elektroonline.pl/a/1061,Ochrona-tranzystorow-MOSFET Sam nie podawałem konkretów bo zaraz ktoś poprosiłby mnie o policzenie takiego filtru a na to jestem za krótki. W edw kiedyś był fajny artykuł wyczerpujący zagadnienia związane z tranzystorami polowymi ale jakoś nie mogę go znaleźć teraz. Swoją drogą kiedyś gdy zaczynałem przygodę z elektroniką, przez niewiedzę "odparowałem" kilka tranzystorów 🙂

W ogóle przy projektowaniu tego urządzenia należałoby zastanowić się nad ścieżką masy i zasilania to też istotne niuanse którę będą miały wpływ na działanie całości.

Edytowano przez _LM_
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem o jakiej diodzie "zabezpieczającej" piszecie, ale jeśli chodzi o podłożową to ona jest w kierunku zaporowym, bo inaczej prąd omijałby tranzystor i płynął przez nią, więc ona przed niczym nie zabezpieczy.

Link do komentarza
Share on other sites

Ok panowie to jest moja propozycja wysterowania tego silnika bez układów wspomagających przełączanie bramki mosfet

sch.thumb.JPG.ac61b61d058eb410fa7a00eaa14c0d11.JPG

Układ zasilamy od prawej do lewej, oczywiście należy pamiętać o stabilizatorze 5V do ardu. Jeśli silnik miałby być na długich przewodach to sugeruję zdublowanie D3 i przylutowanie jej nawet na samych jego zaciskach. W ten sposób unikniemy zakłóceń generowanych przez zamykanie obwodu indukcji.

Edytowano przez _LM_
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Super, teraz wreszcie przeszliśmy do konkretnych rozwiązań, a nie sporów światopoglądowych 🙂

Szkoda, że nie ma użytkownika @marek1707, bo jego doświadczenie byłoby bezcenne w ocenie tego schmatu. Jak napisałem wcześniej nie czuję się kompetenty aby ocenić ten układ, jedyne co wzbudza moją obawę to prąd diody 1N5822. Nie wiem jakie prądy wytrzymuje ona impulsowo, przy prądzie stałym max. 3A, a w naszym przypadku będziemy mieli 6A. Z drugiej strony to i tak jest o wiele lepiej jak żadnej diody nie było.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

No cóż, znów odezwało się moje roztargnienie dzięki @Elvis za dociekliwość. Co prawda....

diod.thumb.JPG.403787d42fde87798bb60a5a78734604.JPG

No ale staramy się być jak najdalej od tych parametrów(Absolute maximum ratings). Nię chcę zgadywać jaka ta dioda ma być. Do świętego spokoju dałbym coś w tym stylu.

https://www.onsemi.com/pdf/datasheet/mbr1060-d.pdf

Aha i na schemacie źle napisałem.... Kondensator C5 powinien być jak najbliżej złącza silnika a nie jego samego. Taki szczegół a różnica spora. Nie pomyślałbym że w niby tak prostym układzie można popełnić tyle błędów.

Do pełni szczęścia brakuje układu zabezpieczającego przed zablokowaniem lub zwarciem silnika. Widziałbym to jako rezystor włączony pomiędzy źródło a masę i pomiar napięcia na nim. Np taki 0.1Ω dałby spadek napięcia 0.6V przy prądzie znamionowym co już bez problemu(po filtracji) można zmierzyć przez ADC lub podać na wewnętrzny komparator.

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.