Skocz do zawartości

Schemat do sprawdzenia EasyEDA


piterlol

Pomocna odpowiedź

Ja się trochę przyczepię od strony stylistycznej 😉 

Stylistyka

W EasyEda masz port (taki niebieski prostokąt połączony z trójkątemimage.png.e5847c370c8bfcd477146d46834f7b39.png polecam ich używać. Jeżeli mają identyczne nazwy to się łączą razem tak samo jakbyś poprowadził tam "wire". Wtedy schemat będzie 200x czytelniejszy.

Oraz najważniejsza zasada mojego starego nauczyciela od techniki, pana Krzysia: NIGDY, ALE TO NIGDY NIE PRZECINAJ LINII.

Poprawność

  1. W ATMegach zawsze podłączaj zarówno AVCC jak i AREF... czasami zostawienie tego "wiszącego" potrafi przynieść niezłą kaszanę na napięciach i wpłynąć negatywnie na pracę układu. AVCC najczęściej podłącza się dławikiem 10uH do VCC, a AREF kondensatorem 100nF do masy. Dławik można spróbować podmienić na koralik ferrytowy, ale tego rozwiązania nie testowałem.
  2. Rozumiem, że kwarc Ci może nie być potrzebny, ale może wartoby roważyć umieszczenie go na schemacie (HC49), wtedy zawsze możesz go łatwo wlutować kiedy nagle okaże się, że wewnętrzny zegar ATMegi rzuca częstotliwościami na prawo i lewo. Potrzebujesz wtedy kwarcu oraz dwóch kondensatorów (praktycznie w większości układów stosujesz ten schemat). Kondensatory dobierasz względem posiadanego kwarcu. C = 2(CL - CStray); CL jest w nocie katalogowej kryształu jako "Load Capacitance", a CStray to zwykle 5pF. Bierzesz najbliższy dostępny kondensator 😉 Warto też dodać rezystor szeregowo między kwarcem, a CLK_OUT (zastąpiony zworką 0R) (nie pamiętam czy XTAL1 czy XTAL2 jest wyjściem w ATMegach). Czasem też przydaje się miejsce na rezystor równoległy, ale ten można pominąć.
  3. Do przycisku RESET dodaj równolegle kondensator 100nF, który zebezpieczy ATMegę przed 5 resetami pod rząd... bo jednak te przyciski nie są idealne...

I tak jak kolega Gienek wspominał, to są rzeczy, które są w schemacie Arduino 😉 

To tak na szybko znalazłem 😉 Jakbym dłużej poszukał może czegoś jeszcze bym się dopatrzył...

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Z deszczu pod rynnę... weź to przeczytaj... (bez obrazy)

  • C3 -  wisząca niepodpięta nóżka (kondensator powinien być równolegle wpięty do przycisku
  • C4 - kondensatory w przypadku kwarcu podpinamy między nóżkę kwarcu, a masę, a nie równolegle
  • GND - brak połączenia pinu 8 i 22 w U1
  • GND - pomieszanie symboli oraz portów, do 5V, VCC i GND używamy wyłącznie stosownych symboli
  • JP1-JP3 - zlewają się z U1, mógłbyś je trochę odsunąć?
  • U1:AREF - kondensator wpinamy między AREF a GND, to coś ma szansę usmażyć mikrokontroler 😉 

image.thumb.png.77e7b83cb570c53a4c62e951ce17fc32.pngimage.thumb.png.246740574554b04f1f3e63ac8385e217.png

Schematy są poglądowe.

ERRATA: kwarc 10pF, nie 19, chociaż i tak pewnie oba zadziałają...

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

10 minut temu, piterlol napisał:

Ale przecież piny 8 i 22 są podłączone do masy.

Dobra ślepy jestem... właśnie to miałem na myśli pisząc o czytelności schematu 😉 

Schematic_HWPM_2021-06-08.thumb.png.f204f5ddb19cffd5b6415e863746633c.png

Tutaj masz przykład jednego z moich schematów, który jest dość czytelny 😉 Nadal zrobiłem to jedno przecięcie, ale to już było z czystego lenistwa 😉 

A tutaj drugi:

Schematic_RS422_ETH_2021-06-08.thumb.png.2cb6c4b657e0142137967ff2e70eaaaa.png

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.