Skocz do zawartości

Schemat do sprawdzenia EasyEDA


piterlol

Pomocna odpowiedź

... Dobra tą drogą nie ma to sensu. 

387698184_Schematic_ArduinoExample_2021-06-09.thumb.png.e698aaa5d8831e6a7536d6a0fcd6a808.png

Porównaj obrazki i znajdź różnice 😉 Wtedy dowiesz się co źle zrobiłeś. 

Twój schemat: U1:10, RX, TX, C3, C5
Co tam jest nie tak? 😉 

Pamiętaj, nie śpiesz się projektując schemat, bo o ile ATMega 328P-PU kosztuje ok. 10zł, tak np. niektóre układy w jednym z urządzeń, do którego piszę soft kosztują ponad 100zł za sztukę... Nie wspominając o FPGA, które potrafią osiągać kwoty z kilkoma zerami.

Czas jest darmowy, a pośpiech kosztuje...

W załączniku masz plik, który możesz zaimportować do EasyEDA. (Uwaga: nie ma tam C6, który został dodany po edycji)

--------

P.S. jakby ktoś mógł sprawdzić dla pewności mój schemat byłbym wdzięczny, raczej nic nie zepsułem, ale zawsze może się zdarzyć...

PCB.zip

Edytowano przez H1M4W4R1
Dodano C6 do schematu
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 godzinę temu, piterlol napisał:

Dzięki wszystkim głównie @H1M4W4R1 za podpowiedzi wyszło mi coś takiego.

Jeszcze się przyczepię (bo mogę) -

  1. jak umieszczasz symbol masy to zawsze kieruj go w dół (tak się wygodniej czyta 😉)
  2. Na kwarcu masz złą wartość wpisaną, ale raczej większość czytających schemat się tego domyśli... (powinno być 16MHz)
  3. C2 i C3 - tutaj w założeniu było, że jest jeden "duży" kondensator i jeden "mały". Ale to już kwestia wyboru, z reguły 100nF powinno tam wystarczyć, a ten drugi jest tylko "na przypadki awaryjne" (jakby jakiś kretyn jak ja wyrwał pady)
1 minutę temu, Gieneq napisał:

może wyprowadź sobie osobno ISP

To też dobry pomysł, ale IMO ISP możesz też podpiąć do normalnych pinów, więc to trochę marnowanie miejsca na PCB, ale co kto woli...

Idąc tą drogą równie dobrze możesz wyprowadzić piny zasilania, ale to zależy od zastosowania układu... Moja wersja jest taka między minimum, a optimum 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

Ała moje oczy... prawie zwymiotowałem (żarcik). 

  1. [Ważne] OBOWIĄZUJE CAŁKOWITY ZAKAZ UŻYWANIA KĄTÓW PROSTYCH, A TYM BADZIEJ ROZWARTYCH PRZY ŚCIEŻKACH (niby można, ale to się potem źle kończy)
  2. [Możliwość produkcji] Obwódka C5 nachodzi na ATMegę - jest szansa, że kondensator Ci się nie zmieści
  3. [Stylistyka] C1, nazwa nachodzi pod przycisk
  4. [Stylistyka] Staraj się nie umieszczać nazw we wszystkie możliwe strony... 😛 Potem będziesz musiał to czytać
  5. [BARDZO ISTOTNE] Ścieżki do kwarcu powinny być zbliżonej długości ORAZ NIE ZAWIERAĆ PRZEJŚĆ MIĘDZY WARSTWAMI. Inaczej to się baaaardzo źle skończy (po prostu procesor nie będzie pracował).
  6. Po co ciągniesz ścieżkę na około kryształu, jak możesz ją podpiąć do niego i dopiero do kondensatora?

To co mi się rzuciło w oczy masz na obrazku 😉 

762366337_Zrzutekranu(930).png.657f4ad885644180cc0e07e2abc14730.thumb.png.a5d6d775973546bdf33a5a4de08aad12.png

Taka rada: pomyśl o ścieżkach na płytce jak o drodze. Twoim zadaniem jest, by jazda po niej była jak najprostsza - jak najmniejsze zakręty, jak najkrótszy dystans.

A tutaj przykład (wmiarę) dobrze zrobionej płytki

image.thumb.png.383b1424a35d619db34cf18dd7fb1417.png

Zastrzeżenie do mojej: niektóre ścieżki po zgięciach są zbyt krótkie, powinny być przynajmniej 3x dłuższe (np. ta w lewym górnym rogu C3)

C1 też można było bliżej przesunąć 😉 

Edit: https://www.youtube.com/watch?v=IclJ9nbtYgI polecam się zapoznać 😉 

 

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

15 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

[BARDZO ISTOTNE] Ścieżki do kwarcu powinny być zbliżonej długości

Ciekawostka time, niby powinny byc równe, ale to tu nie ma znaczenia. Różnica długości nie powinna przekroczyć 10% długości fali, która ma tu 19 metrów. Także póki jedna nie ma 2 metrów a druga 1mm, to będzie ok. 😄

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, kaworu napisał:

Ciekawostka time, niby powinny byc równe, ale to tu nie ma znaczenia. Różnica długości nie powinna przekroczyć 10% długości fali

Wiesz... tutaj chodziło o to, by redukować potencjalne zniekształcenia, bo niby różnice będą lekkie, ale jedna ciut krzywo, potem jakaś ścieżka pod kwarcem i nagle okazuje się, że nie działa, a dobre praktyki warto wpajać od początku, bo potem kolega będzie chciał zrobić USB i będzie problem 😛

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym powalczył z tą płytką aby upakować wszystko na jednej warstwie, zwłaszcza jeśli będziesz robił prototyp w domu. Jeśli zaś pcb będzie zamawiane w Chinach to powyższe niema znaczenia. EDIT: tak samo przy produkcji domowej powiększ punkty lutownicze. 

Edytowano przez _LM_
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.