Skocz do zawartości

Prośba o sprawdzenie schematu mostka H opartego na n-mosfetach K0355


Cixo

Pomocna odpowiedź

Witam!

Chciałem zbudować mostek H do sterowania silnikiem (12V/ 1.1A mierzone przy osi zatrzymanej ręką). Chciałem by był jak najtańszy, miałem do dyspozycji kilka płyt głównych a w ich przetwornicach tranzystory K0355, wylutowałem je i po narysowaniu poniższego schematu udało mi się go poskładać, działa ALE

napięcie kiedy na wejściu GP1 podam stan wysoki to napięcie wyjście GP2 - masa = 10.7V a nie 12V, silnik i tak działa, ale czy powinienem usunąć ze schematu górnją bramkę NOT i zastąpić górny n-mosfet(Q1, Q16) p-mosfetem?

W załączniku schemat

Schematic_CxRacer- mosket H_2021-06-24_09-28-07.png

Link do komentarza
Share on other sites

Widzę błąd w zastosowanych tranzystorach... i nadmiar BJT 😄 

1. "Górne" tranzystory mostka powinny być P-MOS, a nie N-MOS.
2. Na co tyle BJT? MOS' są sterowane napięciowo, a nie prądowo, więc takie wzmocnienie jest zbędne...

3. Zastanawiam się po co dodatkowe diody obok tranzystorów, jak mają wbudowane...

Przykład mostka H:
https://tinyurl.com/yeqannm6

image.thumb.png.0cb0e74b5babbac00bc1603d7c207e65.png
To jest wersja "minimalistyczna" sterowana Lewo/Prawo. Rezystory podciągające bramki mogą być 10k, na bazach 1k. Zależy co i w jakiej ilości masz dostępne 😉
Im mniejszy rezystor na bramce BJT tym szybciej mostek zareaguje na zmianę kierunku/zatrzymanie. Podobnie rezystory podciągające 12V do bramek MOSFET'ów. Zakładamy zastosowanie tranzystorów mocy.

EDIT: 2R oraz 68uH są symulacją silnika 😉 

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

BJT tyle bo chciałem sterować przez PWM i żeby zmniejszyć czas przełączania. Pierwszy zwiększa napięcie do 12V, potem kolejne dwa to wzmacniacz żeby przełączanie krócej trwało, a na górze dodatkowa bramka NOT żeby nie włączały się dwa naraz. Liczyłem że uda się zbudować za pomocą dwóch N-mosfetów bo p-mosfetów nie mam. 

czy IRF7317PBF nada się do tego celu?

Link do komentarza
Share on other sites

@H1M4W4R1 http://falstad.com/circuit/circuitjs.html?ctz=CQAgjCDMB0YEwFYCmBaAHOGAGAnAdgBYwFI4ws0w0A2CBLEBEAyR1MMAKACURq0MpEHiwEocEAwYEG8SfKzQEnAGZ84Y0g36C4DIWCWToWOJwAujAmL0YEeaiFvyIKDtBwIB+BNTiQ8BCocEBRFeDg0T3wcagQCampISAhyBgATJBUAQwBXABtzCyhRcGsoBAkwctljJLgySAR7FJw4QkdFajxk4hxvYgEDLAysvMLi+JsZRgcnGYY3Y1EOUxYHDUowSDEw2AaohBi4hKSU8BGQTJyCooB3KxsKR-mpHidnxEdqm195KpGgIYTCkxmUDx0IFifAE4kknAhsLQ2lhQiwnAATh8MD8SmJcbJAZjsWUnjjOhcRpwAOYksCOBr4ino2lNKrUfSVcBzN5YtngSIVCQEDCEqmIjAi5jQqXoiXMDCQtEImE4wVK0rorFTJwaZiXRnyehyl6GnXOFmqoVWyD8BQqvyaLlxRz8k0u61Krnu1HO1G2+FqR3gOSQjgSZLgIyKUwOvX8+yu70qxNOP6pt1xzR6dT4uTuvXh3O6sQFmx61OG9EAZzp5WRpJcIBy+WrSE4tecuOcXwUzeyrfbD1TYDas0cspTcylkMnD358Ell0X8IeMgYhvXAtFKpYwslMp3a6EUv5k87zyLDaLtRbbZVXbkXZqNJA1-rsjHb1417kDeopbyDMIIKEoxKQoaAgbnqG7QGY8qGmGgroukwg5iueA5g2EjXOM9xWg2mEMA2PpqhgRHbvCqEUfyNGlDhYy3A6qKlHRpaqFC5RaG+DbcQY0YmGYag4OUV6-hGrCGCCgkqlBlFyVWsm8aUCkwSqIl5hIGniG8Dzadx2mKfKUpyXOPEMNCplHuZUABnJmYPPZfqCMm8q0TmmaWOQMxdiMGAWuAoTuJ43iBH4ARBFEoThAc0TIsQkR4PAkmXLhTFeaIG4zGk-kLEFyxEOQGgBI6WxoKwewRIc-RYAlaBJf4lJXIxEwPN5G6XplryrhcPnZV1RmUv5eqGWpbV+eAY45QqPXTSZDZmdNvbTQ5NkLhNmZYu1JYhmg5aAcaxTbKJolwABja1F0pCNM0PSju0BASF0PQpEcAxeOVAKjDcrW7ftf2USaHB7ZR8DnSuWoCuDgpg2IsqUkDE1SrDM2Q8d+IndlNQI6+KP0rIZ1kvabXWLImOLDeKo-BTT56m4+YdiS9MSF2FIQHe7adnTV40098gcw+3NPs8zM9eJb68-CW2k42xBcgSOO0nLVSiV4GOAShb7I4Ke0YNhzU-UUqG69aJuQPRBt4UpnISGbrla4IKnKexjnXjr2vWSbDYm2ZPt6wtO4APbMKkQG4CETCGBSwoQJAnDB0QgXSOHjBRt8Tgh1AnBAA

Wyrysowałem coś takiego, ma wzmacniacz zamiast rezystora, czy taki układ będzie okej jeżeli jako mosfety pujdą IRF7317PBF, BJT wzmacniacza to S8550 i S8050 a tranzystor wejściowy to S9014?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

...

(3) MOSFETY MAJĄ WBUDOWANE DIODY

Niestety czerwonej czcionki i żółtego tła nie ma... Szkoda miejsca i kasy na dodatkowe diody, jak wewnątrz tranzystora typu MOSFET masz już jedną, która według noty katalogowej jest w stanie wytrzymać znacznie większe prądy niż typowe 1N4007.

https://tinyurl.com/ygrfrdh9

Dodatkowo zapomniałeś o czymś takim jak to, że silnik to obciążenie indukcyjno-rezystancyjne, a nie czysto rezystancyjne.

I na co taki bałagan... Dbaj o przejrzystość schematu, a wszystkim w życiu będzie łatwiej.

Tylko rezystory dobrze dobierz do wzmocnienia tranzystorów 😉 Inaczej mogą łatwo się spalić.

I czemu sądzisz, że sygnał PWM to 1MHz? To są kosmiczne wartości, zwykle jest to coś z zakresu 100-5kHz, rzadziej 20-25kHz a 150kHz to sygnał do sterowania przetwornicami napięcia.

Link do komentarza
Share on other sites

 @H1M4W4R1 Dałem diody bo tam te wbudowane nie były uwzględnione, myślałem że jak nie są narysowane to symulator nie bierze ich pod uwagę.

Czemu usunąłeś rezystor 500R? Nie spowoduje to uszkodzenia tranzystorów? 

Nie czytałem ile ma PWM, założyłem w sumie z powietrza, to już się więcej nie powtórzy :3

Kupie te IRF7317PBF i powiem jak wyszło

Link do komentarza
Share on other sites

Po co te 22R?

Ic = Ib * beta - czyli prąd płynący przez tranzystor zależy wyłącznie od prądu na bazie.

Co do MOS coś mi się nie podoba, ale ich nie używałem to się nie wypowiem.

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3427749.html 

1)Po przeczytaniu tego wątku że mogę użyć samych N-mos ale musze zastosowac ten kondensator który nie powoduje opóźnienia ale zwiększa napięcię na bramce żeby N-Mos miał się szansę otworzyć

2)Muszę zastosowac diody, bo te rysowane nie są wbudowane, a jedynie wynikają z budowy tranzystora

Edytowano przez Cixo
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.