Skocz do zawartości

Programowanie mikrokontrolera na gotowej płytce PCB


PeterF

Pomocna odpowiedź

Witam,+

Jestem laikiem w temacie i dopiero zaczynam przygodę z elektroniką. 

Mam gotową płytkę PCB z zaprogramowanym mikrokontrolerem i teraz mam pytania:

1. czy jest możliwość sciągnąc  z takiej płytki aktualny program 

2. jak podłaczyć taka płytke pod programowanie

Zdjęcie płytki 

PCB.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, PeterF napisał:

1. czy jest możliwość sciągnąc  z takiej płytki aktualny program 

2. jak podłaczyć taka płytke pod programowanie

1. Z tego co wiem to tylko do pliku HEX, czyli takiego z ktorym nic nie zrobisz oprocz wgrania ponownie...ale Ja tego nigdy nie robilem wiec sie nie upieram...

2. No tutaj to juz musisz szukac info w necie co to za procek/plytka i jak to podlaczyc pod programator (i pod jaki programator)

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, farmaceuta napisał:

Z tego co wiem to tylko do pliku HEX, czyli takiego z ktorym nic nie zrobisz oprocz wgrania ponownie...ale Ja tego nigdy nie robilem wiec sie nie upieram...

Plik HEX to kod maszynowy, więc wystarczy piwo i sobie to przepiszesz na assemblera 😉 

5 godzin temu, PeterF napisał:

jak podłaczyć taka płytke pod programowanie

Da się, ale tylko do assemblera, więc za dużo z tego nie uzyskasz. Na moje oko jest to jakiś mikrokontroler ATTiny, ale głowy nie daję, bo napisy na układzie są rozmazane. Jak będziesz robić zdjęcia w przyszłości postaraj się by były czytelne, bo to bardzo dużo potrafi pomagać.

5 godzin temu, PeterF napisał:

czy jest możliwość sciągnąc  z takiej płytki aktualny program 

1. Znajdź dokumentację mikrokontrolera w sieci (strona producenta)
2. Podłącz się pod piny programowania - dla AVR powinny to być MISO/MOSI/SCK + VCC/GND. Tutaj polecam USBasp.
3. Ściągnij kod programatorem, jest od tego dużo instrukcji, tutaj przykładowa.
4. Teraz najtrudniejsza część - musisz przekonwertować HEX do ASM... Uwaga: wiele HEX'ów posiada sumy kontrolne i bezpośrednie dekodowanie nie ma sensu, bo nic z tego nie wyjdzie... Nie wiem czy nie istnieją jakieś gotowe programy co to robią, ale niektóre IDE są w stanie wczytać HEX'y, z tym, że głównie spotykałem się z tym przy okazji innych układów. Chyba revava jest dla AVR, ale nic nie obiecuję.
5. Popraw kod w ASM, albo dekompiluj do C/C++ (nie polecam)
6. Profit

P.S. nie wiem czy Microchip Studio nie jest w stanie wczytać HEX'a

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

26 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Plik HEX to kod maszynowy, więc wystarczy piwo i sobie to przepiszesz na assemblera 😉 

A widzisz...Ja pamietam jak na forum modelarskim  rozwinela sie na ten temat dyskusja i tam znawcy orzekli ze da sie, ale jest to strasznie skomplikowane i raczej daleko poza zasiegiem hobbystow ze wzgledu na trudnosci i drogie oprogramowania do tego...z tym ze dyskusja dotyczyla komercyjnego produktu i byc moze dlatego naciskano na nie da sie, z oczywistych wzgledow..😉

Link do komentarza
Share on other sites

Być może chodziło o to że mikrokontroler jest zabezpieczony przed odczytem i wtedy faktycznie prostymi metodami nie wyciągniesz kodu. 

10 minut temu, farmaceuta napisał:

z tym ze dyskusja dotyczyla komercyjnego produktu i byc moze dlatego naciskano na nie da sie

.... parasola w d otworzyć 😉 https://community.atmel.com/projects/simple-avr-disassembler

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

46 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Plik HEX to kod maszynowy, więc wystarczy piwo i sobie to przepiszesz na assemblera 😉 

Da się, ale tylko do assemblera, więc za dużo z tego nie uzyskasz. Na moje oko jest to jakiś mikrokontroler ATTiny, ale głowy nie daję, bo napisy na układzie są rozmazane. Jak będziesz robić zdjęcia w przyszłości postaraj się by były czytelne, bo to bardzo dużo potrafi pomagać.

1. Znajdź dokumentację mikrokontrolera w sieci (strona producenta)
2. Podłącz się pod piny programowania - dla AVR powinny to być MISO/MOSI/SCK + VCC/GND. Tutaj polecam USBasp.
3. Ściągnij kod programatorem, jest od tego dużo instrukcji, tutaj przykładowa.
4. Teraz najtrudniejsza część - musisz przekonwertować HEX do ASM... Uwaga: wiele HEX'ów posiada sumy kontrolne i bezpośrednie dekodowanie nie ma sensu, bo nic z tego nie wyjdzie... Nie wiem czy nie istnieją jakieś gotowe programy co to robią, ale niektóre IDE są w stanie wczytać HEX'y, z tym, że głównie spotykałem się z tym przy okazji innych układów. Chyba revava jest dla AVR, ale nic nie obiecuję.
5. Popraw kod w ASM, albo dekompiluj do C/C++ (nie polecam)
6. Profit

P.S. nie wiem czy Microchip Studio nie jest w stanie wczytać HEX'a

Pieknie to wytłumaczone tutaj jest i dziekuje bardzo za to aczkolwiek nie mam pojęcia jakiego urządzenia/kabla/styku/złączki użyć żeby podłaczyć się do tego mikrokontrolera, czy coś takiego może być: 

https://www.gotronik.pl/klips-so8-do-programowania-w-ukladzie-p-1005.html

Wszystkim którzy odpowiadają w tym temacie bardzo dziękuje.

Link do komentarza
Share on other sites

23 minuty temu, farmaceuta napisał:

raczej daleko poza zasiegiem hobbystow ze wzgledu na trudnosci i drogie oprogramowania do tego...

Bo hobbyści z reguły nie przepadają za ASM 😄 To jednak nie jest język dla osób, co nie mają zbyt dużego doświadczenia w programowaniu względem takiego Pythona czy nawet C.

Link do komentarza
Share on other sites

13 minut temu, _LM_ napisał:

Być może chodziło o to że mikrokontroler jest zabezpieczony przed odczytem i wtedy faktycznie prostymi metodami nie wyciągniesz kodu. 

Wiem ze bootloader byl inny niz do ardu (328p) zeby ludzie sami sobie nie robili klonow bo soft byl..(chyba jest nadal) dostepny wlasnie jako HEX...i taka dyskusja ze mozna zapomniec o rozszyfrowaniu...😉 no ale tematu nigdy nie "gryzlem" wiec juz siedze cicho i nie prawie herezji...(jak zwykle..😒😅)

Link do komentarza
Share on other sites

Kiedyś w EdW był kurs programowania 8051 gdzie listingi były przedstawiane w postaci ASM i HEX. Bo niektórzy mieli tylko komputerek AVT2250 i musieli ręcznie wklepywać kod w HEX - ie. Reszta, która miała PC - ta miała ten luksus że mogła pisać w ASM. Ehhh stary już jestem EOT

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 24.09.2021 o 09:39, Misiek_86 napisał:

Jeśli nie chcesz wylutować, polecam coś takiego, używam podpinasz pod programator i możesz programować 🙂
https://www.aliexpress.com/item/1005002503630799.html

IMG_20210924_095142.jpg

Kabelki dojechały ale nie mam zielonego pojęcia jak to podłączyć teraz, chyba jeszcze czegoś mi tu brakuje, możecie zerknąć na zdjecia i podpowiedzieć jeszcze. Z góry bardzo dziękuje. A jeszcze jaki program do tego żeby podpatrzeć ten plik HEX i ściągnąc go na laptopa? 

Moje nowe cuda 

Chyba brakuje mi jeszcze jakiejś przejściówki teraz 

 

IMG_20210927_233910.jpg

IMG_20210927_233921.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.