Skocz do zawartości

Oczyszczacz powietrza, potrzebna pomoc w kompletowaniu komponentów


_LM_

Pomocna odpowiedź

No właśnie. Temat jak co roku wraca na tapetę, a ponieważ odkładałem ten projekt już tyle czasu, uznałem że niema na co czekać i trzeba zabrać się za robotę. Pomieszczenie gdzie filtr miałby pracować ma 25m2 ale jest mocno zanieczyszczone ze względu że za oknem jest dość ruchliwa ulica. A więc mam kilka pytań:

Jaki filtr wybrać? Chodzi o to że niemal każdy producent ma napisane że jego filtr jest najlepszy i tylko ten się sprawdzi.

Jaki "napęd" w sensie wentylatora, kanałowy? Coś innego? 

Sterowanie: smartfon, czy jakiś prosty wyświetlacz to najmniejszy problem. Z resztą jest to jeden z powodów dla których chcę to zbudować samemu, raz że pokój to nie dyskoteka i nie potrzeba mi milionów lampeczek statusu, dwa, komercyjne urządzenia zbyt wiele informacji chcą ode mnie i o sposobie w jaki używam ich urządzenia. Trzy teraz niemal wszystko ma "smart" w nazwie co magicznie zwiększa cenę jakby nie wiem co tam za komputer siedział. Także proszę o kilka wskazówek zanim wydam kasę na filtr który jest drogi tylko dla tego że ma logo 🙂

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Trudno mi doradzać co do filtru. Ale mój oczyszczacz/nawilżać ma przed filtrem bardzo drobną siateczkę z żyłek - zatrzymuje bardzo dużo kurzu. Da się łatwo zdjąć i odkurzyć. Filtr się nie zapycha kurzem tak szybko...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, _LM_ napisał:

Także proszę o kilka wskazówek zanim wydam kasę na filtr który jest drogi tylko dla tego że ma logo 🙂

Do filtrowania cząstek stałych najlepszy jest filtr HEPA, tutaj możesz kupić najtańszy do odkurzacza (lub samochodu) i powinien zdać egzamin... Podobnie jak stosuje się przy budowie komór do drukarek 3D / laserów. Taki filtr z reguły nie zatrzymuje związków chemicznych.

Co do tlenków siarki/azotu można spróbować z wodą, ale może wyjść jeszcze gorzej niż jest... NO + H2O bez udziału tlenu z tego co pamiętam kończy jako amoniak... A on też nie jest zbyt fajny (zwłaszcza zapach 😄).

3NO2 + H2O -> 2HNO3 + NO
SO2 + H2O -> H2SO3
4NO + 2H2O + 3O2 -> 4HNO3
4NO + 6H2O -> 4NH4 + 5O2

Czyli imo woda jest warta spróbowania, ale może to się źle skończyć 😞 

Z reguły specjalistyczne filtry są bardzo zaawansowane technologicznie i zawierają kilkanaście warstw chemikaliów by oczyścić wszystkie składniki...

Z szkodliwych związków zostaje CO oraz benzen... Ale na to pomysłu nie mam...

Najlepsze rozwiązanie: uszczelnić okno 😄 

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, H1M4W4R1 napisał:

Co do tlenków siarki/azotu można spróbować z wodą, ale może wyjść jeszcze gorzej niż jest... NO + H2O bez udziału tlenu z tego co pamiętam kończy jako amoniak... A on też nie jest zbyt fajny (zwłaszcza zapach 😄).

To już wiem skąd ten "zapaszek" w komunikacji miejskiej zwłaszcza jak ktoś tuszuje swój smród tanimi perfumami 😉 

To teraz pytanie bardziej techniczne: powiedzmy że mam już gotowy prototyp i chciałbym znać aktualny przepływ powietrza w moim wynalazku. Zastanawiam się nad użyciem czujnika ciśnienia wewnątrz komory filtra oraz czujnika referencyjnego na zewnątrz. (póki co nie wiem jakich czujników użyję, muszę rozeznać temat) No i teraz: czy i jak według wartości pobranych z czujników mogę obliczyć ilość przepompowanego powietrza? 

14 minut temu, pmochocki napisał:

Trudno mi doradzać co do filtru.

Ok a jakbyś rozwiązał sprawę wentylatora? Szukam łazienkowych kanałowych, od biedy zastosuję turbinę z passata 😼 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

14 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Co do tlenków siarki/azotu można spróbować z wodą, ale może wyjść jeszcze gorzej niż jest... NO + H2O bez udziału tlenu z tego co pamiętam kończy jako amoniak... A on też nie jest zbyt fajny (zwłaszcza zapach 😄).

No jak to w praktyce miałoby wyglądać? Przepuścić odfiltrowane powietrze przez parę wodną?

Link do komentarza
Share on other sites

20 minut temu, _LM_ napisał:

jakbyś rozwiązał sprawę wentylatora? Szukam łazienkowych kanałowych, od biedy zastosuję turbinę z passata 😼

No nie wiem... Ani jedno, ani drugie rozwiązanie nie brzmi zbyt cicho. O ile pod prysznicem, czy w samochodzie przy radiu szum nie przeszkadza tak bardzo, to wieczorem czy w nocy fajnie by było aby szum był minimalny na wolnych obrotach. Może jakiś wentylator do wydmuchiwania powietrza z obudowy komputera... Ale należy podkreślić, że się na tym zupełnie nie znam. 

Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, pmochocki napisał:

No nie wiem... Ani jedno, ani drugie rozwiązanie nie brzmi zbyt cicho

Nieno, z tą turbiną z passata to taki mój głupi żart 😉 W nocy nie będzie to pracowało, myślę że głównie przez godziny dzienne kiedy okno jest uchylone.

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, _LM_ napisał:

No jak to w praktyce miałoby wyglądać? Przepuścić odfiltrowane powietrze przez parę wodną?

Jeżeli wpuścisz powietrze do wody (bezpośrednio jak np. w akwarium) to powinno się odfiltrować i wynurzyć poprzez bąbelki. Jedyny problem to hałas, ale raczej wentylator będzie głośniejszy.

1 godzinę temu, _LM_ napisał:

To teraz pytanie bardziej techniczne: powiedzmy że mam już gotowy prototyp i chciałbym znać aktualny przepływ powietrza w moim wynalazku. Zastanawiam się nad użyciem czujnika ciśnienia wewnątrz komory filtra oraz czujnika referencyjnego na zewnątrz. (póki co nie wiem jakich czujników użyję, muszę rozeznać temat) No i teraz: czy i jak według wartości pobranych z czujników mogę obliczyć ilość przepompowanego powietrza? 

Z ciśnieniem może być problem... Możesz je zmierzyć wyłącznie jak masz zamknięty zbiornik (albo bardzo małą możliwość oddawania płynu ze zbiornika). A co do ilości przepompowanego powietrza to istnieje coś takiego jak anemometr. Bardziej zaawansowane modele mierzą CFM (stopy sześcienne na minutę), więc całkując wykres CFM w czasie otrzymujesz ilość powietrza, a konstrukcja anemometru jest banalna 😉 

1 godzinę temu, _LM_ napisał:

To już wiem skąd ten "zapaszek" w komunikacji miejskiej zwłaszcza jak ktoś tuszuje swój smród tanimi perfumami 😉 

Akurat perfumy robi się na etanolu, a nie na amoniaku... Jest zbyt szkodliwy dla skóry 😉 

1 godzinę temu, _LM_ napisał:

Ok a jakbyś rozwiązał sprawę wentylatora? Szukam łazienkowych kanałowych, od biedy zastosuję turbinę z passata 😼 

Ja myślę nad zbudowaniem sobie stanowiska z porządnym odciągiem i raczej zastosuję wentylator klimatyzacyjny 😉 Albo możesz zajrzeć do Nikodema Bartnika 😉 

Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Akurat perfumy robi się na etanolu, a nie na amoniaku... Jest zbyt szkodliwy dla skóry 😉 

Chodziło mi o związki które powstają z reakcji z wodą na skórze, mniejsza o to.

10 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Ja myślę nad zbudowaniem sobie stanowiska z porządnym odciągiem i raczej zastosuję wentylator klimatyzacyjny 😉

Problem w tym że kiedy zrobisz wydajny wyciąg, to powietrze w pomieszczeniu i tak musi się jakoś uzupełniać a więc koło się zamyka. Rozumiem że w twoim przypadku ma to większy sens ze względu na to że pracujesz z chemikaliami.

15 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Albo możesz zajrzeć do Nikodema Bartnika 😉 

oki 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ja to zrobiłem tak: https://forbot.pl/forum/topic/15995-oczyszczacz-powietrza/

Wydaje mi się, że nic prostszego niż wentylator do PC+okrągły filtr+przejściówka nie znajdziesz. U mnie działa, olewam czujnik bo uważam ze jest to bez sensu i zimą włączam wieczorem i wyłączam rano. Ale w sumie mógłby chodzić cały czas, jak nie ma brudnego powietrza to filtr się nie zużywa, a jak jest to wiadomo że oczyszczacz działa i oczyszcza. Wiosną można przedmuchać filtr kompresorem i zobaczyć mgłę pyłu który zebrał.
Na Githubie mam jeszcze uboższą wersję firmware w C++, stabilniej działająca ale nie chciało mi się robić wszystkich funkcji.

Edytowano przez Harnas
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.