Skocz do zawartości

Połączenie trzech mosfetów i dobór filtr zasilania.


lucek20

Pomocna odpowiedź

26 minut temu, lucek20 napisał:

Poszperałem na necie za schematami podłączenia fod3182 - informacji prawie nie ma

Przecież masz pdf - a tego sterownika, tam jest schemat aplikacyjny, poza tym nie musisz się kurczowo trzymać tego co ja zaproponowałem

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Spróbuj wg tego schematu

Schematic_fod_test_2021-11-07.thumb.png.0a6ac05e95a83251d59911ba0587698d.png

Oczywiście na zasilaniu również jakieś większe kondensatory, poza tym jak widzisz nie narysowałem strony sterującej także możesz całkowicie rozdzielić linie obu zasilań.

Jeszcze taka uwaga co do tego projektu: Jeśli planujesz zasilać silniki napięciem wyższym niż 15V wtedy koniecznie musisz zbudować odrębny obwód dla zasilania drivera aby nie przekroczyć dopuszczalnego napięcia bramki MOSfeta! 

Edytowano przez _LM_
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Dzięki wielkie za schemat. Wszystko będzie zasilane z jednego źródła - akumulator 12v.  

Takie pytanie które mnie nurtuje, pewnie i głupie. Czy w moim wypadku  ma znaczenie jakie napięcie poddam na anodę, czy 3.3v czy 5 v? W mosfecie wiem, że to ma znaczenie i od tego napięcia zależy ile się z niego "wydusi" . Zaglądałem w dane  irf 520 i dla 3.3v jest to bodajże 1A, a dla 5v maks. 

 

// Edit chodziło mi o anodę drivera. Dzięki za obszerną odpowiedź.

Edytowano przez lucek20
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

58 minut temu, lucek20 napisał:

Czy w moim wypadku  ma znaczenie jakie napięcie poddam na anodę, czy 3.3v czy 5 v?

Anodę czego? Diody drivera? Jeśli tak to niema znaczenia napięcie a prąd i wg katalogu powinien wynosić około 10mA

diod.thumb.JPG.e81e9ab2df535659815dfbbb8a34a533.JPG

Co da spadek napięcia typowo 1.43V i dla tych wartości obliczasz rezystor R = U/I dla 3.3V -> 187Ω 5V-> 357Ω oczywiście nie są to wartości "sztywne", w praktyce wystarczą rezystory z typoszeregu 180 i 360Ω

58 minut temu, lucek20 napisał:

Zaglądałem w dane  irf 520 i dla 3.3v jest to bodajże 1A, a dla 5v maks

Najpewniej mylisz wartości progowe mos - a taki irf520 ma VGs(th) na poziomie 2V jest to napięcie od którego mos zaczyna przewodzić* Trzeba zatem popatrzeć w inne miejsce tabeli:

mos.thumb.JPG.1b4a828727521c9f0ed7173e675e7f79.JPG

Gdzie wiać przy jakim napięciu bramki,prądzie drenu i temperaturze złącza, mos ma rezystancję RDSon na poziomie zadeklarowanym w katalogu - tutaj 10V

Zatem gdybyś chciał sterować bezpośrednio mosfetem, należałoby wtedy poszukać tranzystora "logic level" o niższym progu załączania (czyli zamiast IRF trzeba szukać IRL) oraz przemyśleć jeszcze raz sprawę sterowania bramki, najpewniej dałoby się wyeliminować układ optoizolacji, jednak skoro piszesz że nie masz zbytniego doświadczenia to radzę pozostawić ten układ tak jak jest, jak coś pójdzie nie tak to przynajmniej elektronika sterująca przetrwa 🙂  

 

* proszę mnie poprawić jeśli się mylę 

Edytowano przez _LM_
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
Dnia 5.11.2021 o 20:27, _LM_ napisał:

Oczywiście całościowe filtrowanie zasilania też konieczne o większej pojemności 2200µF w zwyż.

Do końca zrobienia płytki został tylko do ogarnięcia filtr zasilania, zastanawiam się czy zrobić go w ten sposób:

FILTR.png

 

Czy wystarczy  może podłączony równolegle kondensator 4700µF i ceramiczny 100 nF? Poprzedni prototyp mam rozłożony na części i nie mam możliwości sprawdzenia czy same kondensatory wystarczą. Tak jak pisałem, w poprzednim rozwiązaniu miałem kondensatory i cewki.

Edytowano przez lucek20
Link do komentarza
Share on other sites

21 minut temu, lucek20 napisał:

w poprzednim rozwiązaniu miałem kondensatory i cewki.

Nie znam sie, ale z modelarskiego zycia wynika ze filtr kondensator/dlawik jest znacznie skuteczniejszy niz sam kondensator...czesto tylko taki filtr da rade "uspokoic" zasilanie nadajnika fpv gdy ten jest zasilany z glownego pakietu gdzie prady skacza w duzym zakresie...

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie chcę się upierać, uważam że jak poprawnie wykonasz obwód sterowania bramki oraz zastosujesz diody blokujące na silnikach i cewce zaworu to nie trzeba wymyślnych filtrów zasilania. Ot kondensator 2200...4700µF i sprawa załatwiona. 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Mam problem z zakupem fod 3182. Na tme go nie ma, a tam gdzie jest to koszty jak i sama przesyłka są zbyt wysokie. Chińczyków nie biorę pod uwagę, może niesłusznie... Grzebiąc po necie znalazłem TLP351 - jest dostępny. W tym temacie https://forbot.pl/forum/topic/10991-sterowanie-pwm-silnika-24vdc-250w/ polecono MCP1416T - również dostępny.  W żadnym nie ma informacji na temat  częstotliwości pracy.  Czy któryś z nich się nada? przypuszczam, że tlp351 będzie ok, z tym, że wolałbym wersje smd czyli MCP1416,  z biedy mogę wygiąć nóżki w tlp351. Drugie pytanie, jak jest z jakością na aliexpres jeżeli chodzi o takie elementy? Osobiście przejechałem się na atmega328p - po włączeniu watchdoga nie dało się nad nim panować.

Edytowano przez lucek20
Link do komentarza
Share on other sites

Ten mcp nie jest optoizolowany także mogą powrócić problemy z zakłóceniami, po drugie jego rekomendowany VDD to od 4,5 do 18Vdc także jeśli będziesz chciał sterować wyższymi napięciami potrzebujesz dodatkowego ukladu zasilania dla niego. Poszukałbym odpowiednika tlp w wersji smd i masz spokój. 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.