Skocz do zawartości

Mikołaj nie ma szans - kurs elektroniki dla dziewięciolataka


pmochocki

Pomocna odpowiedź

(edytowany)
19 minut temu, Gieneq napisał:
10 godzin temu, pmochocki napisał:

Nie chciałem się uczyć <<Pytora>>, ani elektroniki, bo są trudne

O nie 😂 a ja groziłem przyjaciołom, że nauczę ich syna "Pytora"

Tylko wiesz jak jest z tą trudnością... Jak młody wciągnął się w Scratcha to nagle okazało się, że mimo że w szkole nie było to i liczby ujemne nie są trudne, że jak trzeba obliczyć obrażenia to ułamki też da się skumać. Da się zrozumieć, że są ułamki zwykłe i dziesiętne i że 1/3 == 0.333333333(3) i że ta trójka tam idzie w nieskończoność. Nieskończoność też okazała się do ogarnięcia, bo jak nawet się takich trójek milion napisze, to zawsze można dopisać jeszcze jedną, więc można napisać w takim nawiasie i jest git. 😉 

Edytowano przez pmochocki
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)
Dnia 5.12.2021 o 23:39, pmochocki napisał:

Czy jutro będzie, część druga kursu: "Klucz tranzystorowy w pułapce na Mikołaja"? Może tak, może nie... Za dziećmi nie trafisz!

Po obejrzeniu jeszcze raz filmu o tranzystorach z kursu, rozpoczęliśmy omawianie tego rysunku:

image.thumb.png.d87d8ea8f73c4c8e6ec8b96169de0354.png

Zgodnie z przewidywaniami padło pytanie o rezystor 100Ω. Po wyjaśnieniu jego roli, padło stwierdzenie: "Po co ktoś by chciał ściszać, przecież chodzi o to, aby było jak najgłośniej - po to dodajemy tranzystor!". 

W miarę szybko złożyliśmy całość zastępując 10kΩ rezystorem 5kΩ i oczywiście nie zadziałało... Buzer podłączyliśmy odwrotnie. Po poprawce piezo wydało piękny, głośny dźwięk. Jedno spojrzenie na minę mamy i zrozumieliśmy, dlaczego ktoś chciałby ściszyć naszą pułapkę 😛

IMG_20211214_093408_edit_385335501738071.thumb.jpg.6426d92dd2d590234484fd803a124197.jpg

Teraz trzeba pomyśleć jak sprawić, aby pułapka była bardziej kompaktowa: mała płytka stykowa, pająk, a może wytrawić małą płytkę... 

Edytowano przez pmochocki
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dziś w ramach powtórki materiału i sprawdzenia zrozumienia narysowaliśmy schemat w EasyEDA:

348147741_Schemat_Puapki.thumb.png.16c131961d724b06a020559f16ef33b3.png

Ja przygotowałem elementy, a syn samodzielnie je połączył. Przyznaję, że musiałem czasami pomóc z ustawieniem, aby nie wyszedł galimatias.
Może w weekend uda się zaprojektować płytkę, a potem ją wytrawić.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Niestety brak wprawy po mojej stronie (pierwsze PCB po 10 latach w nieznanym mi programie) sprawił, że musiałem dokończyć sam. Udało się wspólnie wstępie rozmieścić elementy i dałem synowi wpaść na pomysł, że ścieżkę między tranzystorem i R2 można pociągnąć pod R1 jak go się obróci. Udało się też oczywiście najważniejsze: podpis płytki czcionką typu 8bit (jak mój syn nazywa tą pixelozę) ze wsparciem dla polskich liter.

image.thumb.png.355d55ab3f326e726e8b562f4527e826.png

Plan jest taki, że baterię, która jest dłuższa od samej płytki przykleimy do płytki klejem na gorąco. Jest ona ciężka i ma robić za podstawę. Buzer też będzie przyklejony z tyłu.

Już zostało mało czasu na trawienie... Choć zawsze można odłożyć na ostatni dzień i zrobić u teściowej. Zamiast pomagać w przygotowaniach i zajmować się trójką dzieci, będę z pierworodnym kończył pułapkę. 😉 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zamień obudowę Q1 i powiększ pola lutownicze, ja czasem daję nawet 80x80mil, te r1 i r2 to są AXIAL 0.4? W ogóle coś z tym Q1 jest nie tak, może się mylę, ale czy emiter nie powinien być po prawej od bazy? 

Edytowano przez _LM_
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, _LM_ napisał:

te r1 i r2 to są AXIAL 0.4

Są Axial 0.3. Zmienię na 0.4 to jest super łatwe. 

1 godzinę temu, _LM_ napisał:

W ogóle coś z tym Q1 jest nie tak, może się mylę, ale czy emiter nie powinien być po prawej od bazy? 

Masz rację, jest nie tak. 

Screenshot_20211219_123142.thumb.jpg.fdeb0c2072898048e68e77c6a3025ba6.jpg

1 godzinę temu, _LM_ napisał:

Zamień obudowę Q1 i powiększ pola lutownicze, ja czasem daję nawet 80x80mil

No właśnie jest z tranzystorem coś nie tak, bo już starałem się poprawić footprint. Muszę jeszcze raz do tego usiąść na spokojnie. Niestety nie jestem biegły w EasyEDA. 

Link do komentarza
Share on other sites

52 minuty temu, pmochocki napisał:

Są Axial 0.3. Zmienię na 0.4 to jest super łatwe. 

Chodzi mi o to żeby nie było trzeba lutować rezystorów na stojąco, musisz sprawdzić faktyczne rozmiary obudowy.

52 minuty temu, pmochocki napisał:

No właśnie jest z tranzystorem coś nie tak, bo już starałem się poprawić footprint. Muszę jeszcze raz do tego usiąść na spokojnie. Niestety nie jestem biegły w EasyEDA. 

Poszukaj obudowy z nazwą TO-92, coś około tego. Co to powiększania punktów lutowniczych, dotyczy się to wszystkich komponentów - w otwartym PCB zaznaczasz, a potem z przytrzymanym ctrl, edytujesz właściwości globalnie.

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, pmochocki napisał:

Wystarczyło 20 minut bez dzieci

Zawsze twierdziłem że to dobry sposób - nauczyć się szybko tak żeby dziecko nie widziało a potem pokazać jaki tata jest mądry 🙂

Żeby nie było: stosowałem.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

27 minut temu, ethanak napisał:
32 minuty temu, pmochocki napisał:

Wystarczyło 20 minut bez dzieci

Zawsze twierdziłem że to dobry sposób - nauczyć się szybko tak żeby dziecko nie widziało a potem pokazać jaki tata jest mądry 🙂

Żeby nie było: stosowałem.

Zawsze staram się sprawdzić zanim pokażę dzieciom. No i trzeba przewidzieć tryliardy pytań. Ale teraz mi bardziej chodziło to, że się udało w ciągu dnia znaleźć 20 minut jednym ciągiem, podczas których żadne dziecko nie przeszło i nie oczekiwało uwagi. Mój umysł znów zaczął pracować normalnie. To jest stan, którego doświadczam zazwyczaj dopiero po 21:00... 😉 

 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Płytka wytrawiona!

Udało się mimo, że cytuję: "Zrobienie płytki zajmuje baaaaaaaaaaardzo duuuuuuuużo czasu." Na całe szczęście było w zeszłym roku nauczanie zdalne i dzięki temu drukarka jest w domu. Papier kredowy był dostępny w papierniczym na rogu, co mnie zszokowało. Zamówiony laminat i nożyce do jego cięcia przyszły w zeszłym tygodniu. Wydrukowaliśmy ścieżki na papierze kredowym i przycięliśmy laminat:

IMG_20211220_215313.thumb.jpg.b08a977be4e1e42f87edf6ba179b7904.jpg

Papier ścierny 1000 i aceton kupiłem w sobotę i nie było najmniejszych problemów z temotransferem. Pomijając marudzenie czemu musimy tak długo prasować płytkę... 

IMG_20211220_215228.thumb.jpg.d953634c75771275b1b99ad1d7ed0212.jpg

Odpowiednie "narzędzia" do trawienia dostarczyła firma "Johnnie Walker" jeszcze w czasach studencko-kawalerskich. Jeszcze na studiach szklanki te były używane do trawienia małych pyłek. Były też używane do spożywania różnych trunków. Teraz używane są rzadko, kiedyś używane często, bo mają pewną właściwość. Jak użytkownik miał problem ze spożyciem z dziwnego kwadratowego kształtu, to oznaczało, że ma dość 🙂 

IMG_20211220_215119.thumb.jpg.080193c0ef35ac6a205fa27d5ac3e347.jpg

Przy etapie trawienia młody wymiękł, bo ile można czekać. Niecierpliwością wykazała się także żona, która kazała zakończyć zabawę bo czas na obiad. Więc w trybie pilnym zmieniliśmy warsztat w jadalnie. Płytka powinna była jeszcze kilka minut się potrawić, ale rodzina musi gdzieś jeść:

IMG_20211220_214943.thumb.jpg.88160369b26dd08116431c28d88d751c.jpgIMG_20211220_145632.thumb.jpg.986a84d29dd4a67044172872543e88b3.jpg

Na koniec jak już najmłodsze dzieci poszły spać, to najstarszy miał frajdę, że nie musi spać i może ze mną powiercić otwory:

IMG_20211220_213854.thumb.jpg.90573ca5ece00c321760b1372f4f3033.jpg

To cud, że znalazłem odpowiednie wiertło. Poza tym, na tym etapie nasunęło się kilka wniosków: 

  • kupić zestaw rezystorów, kondensatorów, itd na SMD
  • poćwiczyć lutowanie SMD
  • A jak już nie uda się wypchnąć ze świadomości THT, to przynajmniej kupić kilka nowych, małych wierteł
Edytowano przez pmochocki
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.