Skocz do zawartości

Dobre książki o elektronice, które polecacie


pmochocki

Pomocna odpowiedź

Poszukuję książek, aby poszerzyć i ugruntować swoją wiedzę w zakresie elektroniki. Chyba bardziej poszukuję odpowiedzi na pytanie dlaczego, a nie na pytanie jak. Chodzi mi raczej o pogłębione wejście w dany temat. Czyli nie chciałbym informacji jak zbudować generator Colpittsa, tylko dlaczego w ten sposób działa. Mogą to być starsze publikacje. Nie muszą to być publikacje w języku polskim, angielski czy niemiecki też może być.

Może dam kilka przykładów co ostatnio czytam:

  • "Tranzystor... Ależ to bardzo proste!" Eugène Aisberg 1969r. - Stara książka, którą kiedyś skreśliłem, ze względu na rok wydania. I to był błąd. Jest ona bardzo fajnie napisana, w formie dialogu między Pytalskim i Mądralskim. Dzięki niej łatwiej sobie wyobrazić jak działa tranzystor. 
  • "Wzmacniacze operacyjne: podstawy, aplikacje, zastosowania" Piotr Górecki - Książka omawia wzmacniacze operacyjne od podstaw, w kolejnych rozdziałach dodając praktyczne przykłady i nowe informacje o parametrach wzmacniaczy operacyjnych. 
  • "Zen of Analog Circuit Design" Anand Udupa - O ile zaproponowane analogie do mnie nie przemawiają, to sposób tłumaczenia, jak od jednego MOSFETa przejść do całego wzmacniacza jest super. 
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Może niekoniecznie o elektronice, ale bardzo przydatne:

  1. Cambridge Handbook of Physics Formulas - wygodna książka z najważniejszymi wzorami fizycznymi (czyli praktycznie wszystkimi), ale ostatnio podmieniłem ją na drugą pozycję
  2. Machinery's Handbook: Toolbox [31 ed.] - czyli jak zrobić dowolny element mechaniczny tak by działał dobrze, od zębatki przez sprężyny w tym z materiałów łatwo dostępnych np. drutu od pianina, razem ze wzorami i tabelami dla popularnych wartości 😉 W najnowszej edycji dodali temat materiałów do wytwarzania przyrostowego (w tym druku 3D o ile się dobrze orientuję). Niestety mam PDF'a z 29'tej edycji to się nie wypowiem.
  3. USB Complete: The Developer's Guide - książka o USB... jest tutaj wszystko co może być potrzebne do implementacji tego standardu 😉 

Dla mniej wtajemniczonych:

  1. Encyklopedia Elementów Elektronicznych (Make:) Tom 1 i Tom 2 - (teoretycznie) prostym językiem wyjaśnione działanie chyba każdego możliwego komponentu, z którym spotkacie się w hobbystycznej pracy...
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

DSP się nie zajmuję, ale to bardzo ciekawy temat i moim zdaniem warto poznać chociaż podstawy - więc książkę "Wprowadzenie do cyfrowego przetwarzania sygnałów", Lyons Richard G. bardzo polecam.

Jak chodzi o FPGA to ostatni rok pracowałem z układami Xilinx-a. Co prawda jako programista, ale trzeba było trochę o FPGA jednak wiedzieć, czasem coś w Vivado skonfigurować. Teraz mam trochę więcej czasu, więc staram się nadrobić zaległości w sprzętowej części oraz poznać podstawy SystemVerilog-a 🙂

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, Elvis napisał:

DSP się nie zajmuję, ale to bardzo ciekawy temat i moim zdaniem warto poznać chociaż podstawy - więc książkę "Wprowadzenie do cyfrowego przetwarzania sygnałów", Lyons Richard G. bardzo polecam.

Jak starałem się o staż w Radwarze w czasie studiów, zostałem poinformowany, że powinienem pogłębić swoją wiedzę w tej dziedzinie. Zapisałem się na laborki... Na piewszej laborce napisaliśmy z kumplem program na procesor DSP, ale nie działał nam jak trzeba. Po pół godzinie "debugu" się poddaliśmy i poszliśmy do prowadzącego. On na nas spojrzał i pyta: "Na wykładach uważali? Jak instrukcje są dekodowane w tym procku?" Patrząc na nasze zdziwione miny dodał: "Dodajcie 6 NOPów na końcu, a sprawozdanie oddajcie mi w przyszłym tygodniu z opisem, dlaczego te NOPy były potrzebne." 😉 Takich prowadzących się pamięta do końca życia. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.