Skocz do zawartości

Naprawa kontrolera do konsoli Playstation Classic


ramagus33

Pomocna odpowiedź

Witam, jestem początkującym w dziedzinie elektroniki i chciałbym naprawić dwa kontrolery do konsoli. Pady w ogóle nie są rozpoznawane przez konsolę ani przez inne urządzenia, np. komputer PC, a bazując na filmikach na youtubie powinny. Już wstępnie znalazłem przyczynę problemu, nawet nie używając miernika, po prostu na płytce PCB są zwęglone ślady po jakimś elemencie SMD. Wszedłem w posiadanie takich samych ale sprawnych padów i popatrzyłem jaki to element uległ spaleniu. Wyszukałem w necie po kształcie elementu że jest to kondensator, zdjęcie w załączniku.

Teraz problem...jaki to ma być kondensator? Wiem że muszę go wylutować i zmierzyć. Ale jak go zmierzyć, ma 4 punkty lutownicze? Czy one się jakoś krzyżują w środku? Jak przyłożyć sondy? Mam amatorski mikroskop i nim robiłem zdjęcie. Wiem że to może nie być jedyna przyczyna usterki ale chciałbym spróbować od tego kondensatora, jestem początkującym wiele jeszcze nie umiem.

 

W sieci krążą mody do konsoli z której pochodzą te pady/kontrolery (ale nie te moje 🙂) i ludzie na płycie PCB konsoli właśnie przy wejściu na pady zdejmują ograniczenie prądowe, nie wiem dokładnie... nie pamiętam, po to aby z portów USB 2.0 zrobić USB 3.0, ale tylko z takim prądem jak w USB 3.0, nie z prędkością transferu danych. Ta zmiana napięcia potrzebna jest do przeróbki konsoli. Ja chcę naprawić pady a nie piracić. Początkujący prosi o pomoc 🙂

 

0131_1_kop.jpg

Edytowano przez ramagus33
Link do komentarza
Share on other sites

to znowu ja autor wątku, ponieważ nie mogę edytować piszę posta pod postem

Dowiedziałem się że ten kondensator to podwójna drabinka kondensatorowa. Boję się trochę ją wylutować ze sprawnego joypada żeby jej nie zgubić, bo jest bardzo malutka, poza tym nie mam płytki uniwersalnej więc nie mam gdzie przylutować to ustrojstwo aby zmierzyć... jakieś pomysły?...może taśma dwustronna i przykleje to do niej, pod mikroskopem dolutuje przewody i sprawdzę pod miernikiem z krokodylkami? próbował ktoś tej metody?

Aha i jak zmierzyć? Bo są 4 wyprowadzenia i niby to są dwa elementy złożone w jeden, nie jestem pewien czy dobrze wyczytałem z noty aplik.?

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

na AliExpress.com jest mnóstwo części zamiennych do najróżniejszych typów konsol (układy scalone, płytki drukowane, elementy mechaniczne, całe moduły itp.). Patrz link:

https://pl.aliexpress.com/premium/playstation-classic-pad.html?d=y&origin=y&catId=0&initiative_id=SB_20220212024920&SearchText=playstation classic pad

Może tam znajdziesz to czego potrzebujesz?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Znam aliexpress.com i to chyba było pierwsze co sprawdziłem. Jeśli chodzi o wymianę PCB to jest jedna opcja zmieniająca komunikację z przewodowej na bluetooth ale jest zbyt droga, kosztuje chyba 130zl za jeden moduł 😞

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

wiem chyba czemu nikt nie odpisuje 🙂 Bo takie elementy lutują maszyny, są tak drobne że nie idzie z nimi walczyć lutownicą. Nie ma o drabinkowych kondensatorach prawie nic w sieci, a szukałem nawet po angielsku.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

a jednak po angielsku jest sporo, wcześniej napisałem bzdurę.. "jak to początkujący", rzeknie ktoś 🙂

Te drabinki zwane też tablicami kondensatorowe w środku są odizolowane od siebie więc zrobię dwa pomiary a i tak będą identyczne. Mam już termo-pęsetę do smd i niedługo się za to wezmę. Napiszę co i jak.

Proszę nie usuwać/zamykać tematu!

Edytowano przez ramagus33
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 14.02.2022 o 12:55, ramagus33 napisał:

wiem chyba czemu nikt nie odpisuje

Po prostu aktualnie jestem tak zajęty, że nawet wiadomości nie sprawdzam 😛 Ostatni raz przeglądarkę poza dokumentacją i muzyką otworzyłem z 3 tygodnie temu...

Dnia 14.02.2022 o 12:55, ramagus33 napisał:

Bo takie elementy lutują maszyny, są tak drobne że nie idzie z nimi walczyć lutownicą.

Nie są za drobne, ale jako "początkujący" jest to coś naprawdę ciężko polutować. Przede wszystkim musisz ten kondensator otoczyć taśmą kaptonową by nie odlutować czegoś przez przypadek i najlepiej użyć lutownicy na ciepłe powietrze (chociaż u siebie mam grot 0.15mm, który z tym by pewnie sobie poradził)

Jak byś zrobił to termopęsetą to bym był pod wrażeniem...

Zobacz sobie na YT: https://www.youtube.com/c/WielkiElektronik, u niego często widać jak podchodzi do napraw bardzo drobnej elektroniki w konsolach 😉 

Nie poddawaj się, bo tak daleko nie zajdziesz... Żeby coś naprawić musisz z raz coś zepsuć.

Dnia 31.01.2022 o 18:48, ramagus33 napisał:

Wiem że muszę go wylutować i zmierzyć. Ale jak go zmierzyć, ma 4 punkty lutownicze?

Charakterystyka prądowo-napięciowa 😉 Np. coś takiego: 

132038427_560127341814579_5124817932705231864_n.thumb.png.e2b080fb138fe600ff4588673361bf0e.png

Można to zrobić np. oscyloskopem z dwoma sondami i rezystorem do pomiaru prądu (np. 0.1R). Powinno być trochę o tym w sieci 😉 

Link do komentarza
Share on other sites

wylutować to drobne możesz zalać cyną i dużym grotem "przepchnąć" uważając, żeby nie zerwać pól lutowniczych. Po prostu bez schematu gdybać sobie można co tam jest, najlepiej by było mieć drugi taki na części i tyle. Albo zobaczyć o jakiego układu idzie i coś skleić z ich dokumentacji

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.