Skocz do zawartości

Połączenia rezystorów w płytce stykowej nie wychodzą


bpkb2

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry,
Z góry bardzo przepraszam za tak banalne pytanie, ale dlaczego nie wychodzą mi połączenia rezystorów w płytce stykowej, tej podstawowej z 400 punktami, dołączonej do kursu podstaw elektroniki poziom 1? Kiedy mierzę daną wartość w rezystorach osobno, to normalnie wychodzi, a gdy próbuję zmierzyć wartość w rezystorach połączonych szeregowo, to cały czas jest 1. Natomiast gdy połączę je równolegle i przyłożę sondy do jednego z nich, to wymierzona wartość wcale się nie zmienia, niezależnie od tego, czy ten drugi jest przyczepiony, czy nie. Gdzie mogę popełniać błąd?
 

Edit: Problem rozwiązany, dziękuję wszystkim za pomoc! Po prostu nie zauważyłam, że końcówki rezystorów muszą być obok siebie! 

Edytowano przez bpkb2
problem rozwiązany
Link do komentarza
Share on other sites

Czy przy łączeniu ich szeregowo ustawiłeś odpowiedni zakres na mierniku?

Co do połączeń równoległych, to przyłóż sądy do obu rezystorów. Jak przykładasz do jednego, to mierzysz opór tylko tego jednego.🙂

Edytowano przez StefanekP
Link do komentarza
Share on other sites

Tak, ustawiłam odpowiedni zakres. Dla pewności sprawdziłam pojedynczo dla każdego z rezystorów i wychodziła jakaś wartość. Nawet dla pewności, podczas mierzenia tych połączeń, ustaliłam jak największy zakres pomiarowy i nadal nic. I tak, przykładałam w równoległych do obydwu rezystorów i cały czas widniała wartość 1. Zrobiłam wszystko dokładnie tak, jak na zdjęciu w kursie. Wydaje mi się, że po prostu nie potrafię wpinać tych drucików do płytki stykowej, bo to w niej wydaje mi się jest problem - pomiary zachowują się tak, jakbym w ogóle nie wpięła rezystorów do tej płytki. Dziękuję bardzo za odpowiedź. 
Teraz zauważyłam, że pomyliłam się podczas pisania postu i zamieniłam słowami "równoległe" i "szeregowe", zobaczę czy można edytować.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Nie, jednak się nie pomyliłam i nie zamieniłam tych słów. Podczas połączeń równoległych można mierzyć tylko na podstawie jednego rezystora, tzn tak na kursie było napisane.

Edytowano przez bpkb2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No to może rzeczywiście coś jest z płytką. Możesz spróbować zrobić to na jakiejś innej albo bez niej(np. skręcić ze sobą nóżki rezystorów) i zobaczyć czy wtedy będzie działać.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

W jaki sposób mogę skręcić ze sobą nóżki rezystorów? Zajmuję się elektroniką dopiero od wczoraj i jestem naprawdę zielona. Nie mam niestety innej płytki, dysponuję tylko zestawem Forbota dla początkujących.

Link do komentarza
Share on other sites

Domyślam się, że pewnie chodzi o to, że powinny być ułożone w "jednej linii", ale na tym kursie było napisane, że nie trzeba tak robić, więc odwzorowałam to tak, jak było pokazane. Gdy próbowałam łączyć rezystory w jednej linii efekt był ten sam. Po prostu albo mam problem z płytką, albo nie potrafię wkładać do niej drucików i nie wiem dlaczego mi to nie wychodzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Ach, nie zauważyłam, że w równoległym muszą być "obok siebie" końcówki drucików, po prostu obrazek był bardzo mały a ja zmęczona, gdy to robiłam. Już poprawiam i dam znać, czy działa.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.