Skocz do zawartości

Co nada się lepiej do projektu? Arduino, czy Raspberry Pi?


heresJohnny

Pomocna odpowiedź

Cześć,

właśnie przymierzam się do zrobienia mojego pierwszego projektu. Lubię robić zdjęcia, więc pomyślałem, że zrobię coś co może być do tego użyteczne. Ma być to prosty system do wytworzenia mgły na planie, który włączać się będzie, gdy czujnik wilgotności wykryje, że mgła w danym miejscu jest już zbyt mała. Dodatkowo planuję rozbudowę tego systemu, żeby dodać np. zaprogramowane oświetlenie, które będzie się odpowiednio zapalać, dodatkowe wentylatory, które będą kierowały mgłą itp.(ale to już raczej dodatek dla zabawy).

Nie jestem jednak pewien dwóch rzeczy:

Przede wszystkim tego, który system będzie lepszy: Arduino, czy Raspberry Pi (lub może coś zupełnie innego)? Wiem, że różnią się m.in. językami do programowania, na których są oparte, jednak znam zarówno C++, jak i Pythona, więc to nie jest ważne, ale nie wiem, czy któryś z nich lepiej nada się do ewentualnej rozbudowy, łatwiej jest go podłączać do innych urządzeń itp. 

Natomiast drugi problem polega na tym, że nie wiem, czy da się w ogóle podłączyć te systemy do gotowej maszyny do wytwarzania mgły, tak aby zamiast włączania przyciskiem wbudowanym w nią, włączała się za pośrednictwem tego systemu. W ostateczności mogę jeszcze sam zbudować prowizoryczną maszynę z ultradźwiękowych generatorów mgły i wentylatora, ale nie wiem, czy taki system będzie odpowiednio mocny.

Z góry dziękuję za ewentualne odpowiedzi i rady 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 25.03.2022 o 15:32, heresJohnny napisał:

który system będzie lepszy: Arduino, czy Raspberry Pi ?

Moim zdaniem, skoro potrzebny bardziej automat niż komputer, lepiej pasuje Arduino. 

Jeśli trudno wejść w układ sterowania bezpośrednio, to wspomniany przycisk można zrównoleglić transoptorem albo (mniej elegancko) kontaktronem lub przekaźnikiem (w zależności od tego, jaki prąd jest przełączany przyciskiem: jeśli tylko poziom logiczny, to wystarczy transoptor (o ile stan przycisku nie jest skanowany w jakiś niewygodny sposób), ale jeśli to przycisk "prawdziwego" zasilania, to i wytrzymałość prądowa bajpasa musi być odpowiednio większa).

Pozdrawiam

Tomasz

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 25.03.2022 o 15:32, heresJohnny napisał:

Przede wszystkim tego, który system będzie lepszy: Arduino, czy Raspberry Pi (lub może coś zupełnie innego)?

Zależy czego się chcesz z tego projektu nauczyć, Raspberry Pi raczej słaba opcja, klasyczne Arduino nakłada niepotrzebne ograniczenie przez dość archaiczny procesor, może ESP32? Bardzo fajny hardware, dość dobry software, ogromny zapas mocy na przyszłe eksperymenty, niska cena, C++, Python, Wi-Fi, Bluetooth

Dnia 25.03.2022 o 15:32, heresJohnny napisał:

czy da się w ogóle podłączyć te systemy do gotowej maszyny do wytwarzania mgły, tak aby zamiast włączania przyciskiem wbudowanym w nią, włączała się za pośrednictwem tego systemu

Najprościej zastąpić przełącznik opt-MOSem najprawdopodobniej, zależy jak jest zbudowane.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.