Skocz do zawartości

Wirówka laboratoryjna aka. ośmiornica


H1M4W4R1

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Jest jakiś wzór na obliczenie tego przeciążenia? Bo coś się nie mogę doszukać. Jak z wyważeniem? Nie sprawia problemu roznica wagi lub samo nie wyważenie wydruku?

 

Ciekawe czy olej z skrzyni biegów odwiruje z zanieczyszczeń.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

21 minut temu, Ogyb napisał:

Jest jakiś wzór na obliczenie tego przeciążenia? Bo coś się nie mogę doszukać.

Jest wzór RCF = 1.12 x R x (RPM/1,000)2

22 minuty temu, Ogyb napisał:

Jak z wyważeniem?

O ile pilnujesz się, by probówki były dobrze rozmieszczone to praktycznie nie rezonuje... Moja frezarka ma większe bicie niż wirówka 😉 

23 minuty temu, Ogyb napisał:

Nie sprawia problemu roznica wagi lub samo nie wyważenie wydruku?

Wydruk był cięty tak, by był wyważony najlepiej jak to możliwe, więc różnice są marginalne (mniejsze niż różnica wagi w probówkach) 

24 minuty temu, Ogyb napisał:

Ciekawe czy olej z skrzyni biegów odwiruje z zanieczyszczeń.

Przy 12 000 RPM pewnie nawet to dałoby radę, tylko pojemność "na raz" to 8 x 2ml... Chociaż do oleju lepiej stosować separator odśrodkowy (olej się wylewa przez brzegi) niż wirówkę.

Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, amisztal0 napisał:

Fajny projekt. Nieźle to zasuwa. Robi wrażenie.

To tylko 5V, przy 24V daje jeszcze lepiej, ale na prędkości > 10V jest ciut za lekka i zaczyna się przesuwać mimo silikonowej podkładki...

Link do komentarza
Share on other sites

Tu się zgodzę że może być niebezpieczne. Na uczelni są historie jak kiedyś  uległa awarii taka wirówka wielkości pralki, to ścianę rozwaliło podobno. 

Nie myślałeś nad tym żeby uchwyt do ependorfów zrobić z metalu? I najlepiej jakieś wieczko na górę dać, tak przynajmniej w normalnych jest wirówkach (kilku różnych używałem w labie)

I do jakiego eksperymentu ta lecytyna? 

Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, Ruby napisał:

I do jakiego eksperymentu ta lecytyna? 

Emulgacja oleju z wodą jako chłodziwo, niby są gotowce, ale wiele rzeczy wole robić sam.

4 minuty temu, Ruby napisał:

Nie myślałeś nad tym żeby uchwyt do ependorfów zrobić z metalu? I najlepiej jakieś wieczko na górę dać, tak przynajmniej w normalnych jest wirówkach (kilku różnych używałem w labie)

Nie mam tokarki, a jednak tutaj precyzja ma duże znaczenie. Poza tym metal by zwiększył wibracje urządzenia. Preferuję plastik i umiejscowienie jej za osłoną. Nie pracuje z aż tak dużymi przeciążeniami by to było znaczące. 
 

A wieczka nie mam, bo i tak jest całkowicie osłonięta a wyznaję zasadę KISS. Po co dodawać coś, co jest zbędne?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.