Skocz do zawartości

Pytanie dotyczące serw.


Mario

Pomocna odpowiedź

Witam!

Buduję robota o wadze ok. 3,5kg. Mam problem z doborem napędu do niego, poważnie zastanawiałem się nad silnikami wraz z przekładnią od wkrętarki, ale ostatnio myślę że w moim przypadku lepsze będą serwa. Kiedy skończę robota opiszę na forum wszystko o nim, więc narazie nie będę się rozpisywał 🙂 . A więc znalazłem takie (SERWA Tower Pro MG-995 babyblueee). I przed zakupem chciałem się upewnić czy dwa takie serwa (jedno serwo na jedno koło) uciągną danego robota.

__________

Komentarz dodany przez: Treker

_allegro

Link do komentarza
Share on other sites

Czy obliczenie momentu to, aż taka skomplikowana sprawa? Czy te serwomechanizmy się nadadzą zależy od tego jak duże koła zastosujesz. Masz tam podany moment (15 kg) pomijając to, że kilogram nie jest jednostką momentu. Oznacza to że na ramieniu od długości 1 cm(przyjęte w serwach) podniesiesz 15 kg.

Rozumiem że chcesz zastosować 2 serwa, to masz razem 30 kg na 1 cm. Wzór M = siła * ramię.

Czyli licząc w tych nieszczęsnych kilogramach: 30kg*1cm = 3,5 kg * ramię, stąd wychodzi Ci że możesz zastosować koła o promieniu mniejszym bądź równym 8,57 cm, czyli o średnicy <= 17 cm.

Polecam artykuł: Przekładnie mechaniczne

Odradzam Ci serwa, bo prędkość robota nie będzie powalająca. O wiele lepiej sprawdzą się te silniki od wkrętarek, stosują je ludzie w sumo robotach w klasie 3 kg, więc te 3,5 kg jak najbardziej dadzą radę "uciągnąć", a także unikniesz niszczenia serwomechanizmów.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bardzo dziękuję za pomoc. Nie zależy mi na powalającej prędkości, koła też nie mają być wielkie.

PS. Czyli rozumując, im średnica koła będzie mniejsza tym "łatwiej" będzie serwom?

PS.2. Odległość koła od serwa też ma znaczenie?

Link do komentarza
Share on other sites

1) Tak. Znów masz wzór Moment = siła * ramie , do analizy: ramię - zakładamy że jest to promień koła robota. Czyli zakładając, że masz do dyspozycji stały moment 15 kg * 1 cm ,to zmniejszając ramię(mniejsze kółko) możesz zwiększyć obciążenie tak żeby moment wyniósł 15 kg * 1 cm. Np przy kole o średnicy 6 cm, ramię masz 3 cm, czyli możesz serwo obciążyć 5 kg. 5 * 3 = 15, jeśli masz do ruszenia 3,5 kg to będziesz miał zapas mocy.

2)Tak, pośrednio ale tak, im koło dalej od serwa tym będzie większe obciążenie promieniowe. wał może się ugiąć i powodować opór dla serwomechanizmu, lecz montując koło bezpośrednio na serwomechanizmie nie musisz się tym przejmować.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Serwa Tower Pro MG-995 uzywalem do napedu ramienia i chwytaka. Polecam, rzeczywiscie naja ponad 10 kg*cm moment. Ale mimo podwojnego lozyskowania odradzam bezposrednie mocowanie kola jezdnego do orczyka. Ciezar planowanego 3,5 kg robota to na 1 kolo 1-2 kg moze spowodowac uszkodzenie plastikowych mocowan lozysk w serwie. W swoich konstrukcjach na serwo zamiast orczyka mocuje zebatki, ktore napedzaja oddzielnie lozyskowane kola.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Chyba pisze w odpowiednim temacie a wiec:

Jaka jest roznica pomiedzy serwem a silnikiem? Jestem żółtodziobem i moze to smieszne pytanie.

[ Dodano: 01 Wrz 10 08:22 ]

Przepraszam juz znalazlem odpowiedz 🙂 Przepraszam za niepotrzebnego posta

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.